16 Mart 2012 Cuma

Kitaplara ve Kitaplarına Sevgiyle Bağlanmışlara SAYGI!

Günlerdir yatağa mahkumdum, hafta sonu dershane mikrophane gibiydi. Herkes hasta off cehennem tam yırttım derken pazar gecesi ağrı ile uyandım. 2 hastalığa birden yakalandım zaten bir iki yıldır bünyem hastalıkları mıknatıs gibi çeker oldu. Doktor bile şaşırdı, neyseki iğnelerle toparladım. Cumartesi hepsinin canına okuyacağım ayrı, sonuçta herkes birbirinden sorumlu ders çalışamadım dershaneye gidemedim bu bizim geleceğimiz azıcık dikkat.
Bugün hastayım diye annem izin kullandı, bütün gün şımartıldım, baya da topladım dershaneye gitmeliyim etüt var dedim ve azarı yedim. Yolda düşüp kalırsın asla olmaz! Şimdi annemi üzmeye gerek yok sırf benim için izin almış günlerdir de gece gündüz çırpındı sözünden çıkmayayım dedim.
Ama illa birşey yapmalıyım, gözlerim yanıyor ateşten ne kitap okuyabilirim ne de nette durabilirim bari genel temizlik öncesi kitaplığımın tozunu alayım da bir faydam olsun dedim. Demez olaydım!
Danıel Steel rafına geldim eksikliği fark ettim, tek tek kitapların ismine baktım. Diğer tüm rafların da tozunu aldığımdan eksik kitapları bulamadım. Nasıl yoruldum anlatamam. Başladım ağlamaya:( Neyse bir mola adaçayı içtim yok illa deşineceğim. Yatağımın altındaki torbalar baktım, kolilere baktım ... nereye kitap tıktıysam yok! Zaten Danıel Steel kitapları başucu kitaplarım olduğundan gözümün önündedir hep.
Şimdi birine verdin unuttun mu diye düşünebilirsiniz, ama imkanlar dahilinde değil.
Okuduğum kitabı kitaplığımda görmek isteyenlerdenimdir, eğer kütüphaneden alıp okumuşsam bile maddi bolluğum olduğu ilk an hemen alır kütüphaneme eklerim.
Birine kitap verdiğimde not ederim ve belli bir süre geçtiğinde de hatırlatırım. İş Danıel Steel ise zaten vermem. Çok çok zor veririm. Bir kere verdim ve geri gelmedi o günden sonra töbeliyim.
Kitaplarım ve kitaplığım konusunda yeri gelir çirkefleşirim habersiz kimse ellemesin diye benim için üst düzey önemlidir! Bir iki kez teyzem almış hatta çokça kitabımı almış benim kitaplarımı okumak yerine güncel kitapları alıp okumuş nasılsa bekler demiş yoooook efendim kafam attı akşam vakti gidip toplayıp eve gelmişliğim vardır o derece. Burdan şu düşünülmesin sevdiğim bir kitabı okumak isteyen olduğu an veririm ve makum bir sürede de (1 ay) geri alırım bu en doğalı. Birçok arkadaşıma kitap vermiş ve almışımdır. Biz Danıel Steel kısmına dönelim olay burada kopuyor. Ailede ve yakın çevremde Danıel hayranlığım bilinir 1998 yılından beri kadının kitaplarının ciddi hayranıyım. Hatta eski basımlarına (2. el) özel bir sevgim var. 2. el kitap sanki beni bir adım daha yaklaştırıyor o devirlere öyle hissediyorum. Fark ettiğim kadarıyla 3 kitabım yok. İçlerinden Şahane serseriyi henüz okuyamamıştım, hediyeydi:( Kader Çıkmazı ise favori kitaplarımdan dı:( O kadar canım yandı ki!
Sorarım size: bu kitapları her kim aldı ve bana bu kitapları unutturabilme başarısını gösterdi ise onun da en sevdiği ne varsa kaybolsun ki anlasın acımı. Bu durum maddi boyutu aşmış bir durumdur. Kitaplığına düşkün birinin ve Danıel kitaplarına aşık bir kızın kitaplarına hangi el uzanır? Bu nasıl bir saygısızlıktır? Aklıma gelen herkesi aradım yok yok! Danıel almayız zaten diyorlar, biliyorlar huyumu offf o kadar üzgünüm ki:(
Kader çıkmazını netten araştıracağım, 2. el kitapçılarda yokmuş telefon açtım. Diğerleri rahatlıkla bulunuyor Nisan başı kendim için alışverişe çıkacağım o zaman alacağım artık.
KİTAPLARA VE DEĞER VERENLERE SAYGISIZLIK ÇOK BÜYÜK GÜNAHTIR. Bir maneviyata saygısızlık, bir insanın kendinden bir parçasına zarar vermekle eş değerdir. Hayatında bir tane de olsa kitapta kendini bulamamış, kitap okumanın gerçekte ne demek olduğunu bilmeyenler insan değil ottur benim gözümde. Yiyen içen sıçan ve reyting kimdeyse onun dediğini onaylayan sürüdür gözümde.
Kütüphanenin kitap yığmak olduğunu zannedenler var bu ülkede ya da aldıkları para saydıkları gözteriş için koydukları kitaplığa sığacak kitapları alıp içine bakmayan gerizekalılar. Offff kime neyi neden anlatıyorsam artık.
Berbat haldeyim moralim bozuk ve giden kitaplarımın yasındayım işte:(
Tarih84

13 yorum:

MaceraperesT dedi ki...

aynen katılıyorum sana. ben de kitaplarıma düşkünümdür, sayılı kişiye ödünç veririm. kuzenim benden habersiz kitaplarımı aldı diye şimdi aramız şeker rendi. birileri babama "senin kız çok cimri, kitaplarını vermiyor" türünde laf söylediğinde" çocuğundan değerlidir onun kitapları" der(bekarım ama bundan daha güzel tanımlama olamaz).
bu nedenle ben de sinir oldum şimdi. kim aldıysa çabuk getirsin senin kitaplarını!

Pembe Kabuk dedi ki...

:( canım ben de çok kızarım kitaplarımı alıp da iade etmeyenlere ve isteyemem de...ben de danielle steel hastasıyım...okuyup da beğenmediğim kitabı yoktur...ne alemlere akıtır kalbimi...ahh canım çekti yine bak :)

tarih84 dedi ki...

MaceraperesT & Pembe Kabuk: yorumlarınızla kitaplara olan düşkünlükte yalnız olmadığımı anladım:) ama gidenin geri geleceğini pek zannetmiyorum:( tek sorunum kader çıkmazı artık netten araştıracağım diğerlerini bulurum ama çok can acıtıcı bir durum:(

Rosa dedi ki...

Ay valla çok üzüldüm,kim aldıysa getirsin kitaplarını olur mu öyle iş:(bende kitap delisiyimdir,kitaplarım her şeyden önemlidir.Artık kimseye de vermiyorum,verince başlarına kötü şeyler geliyor.Benim gözümden sakındığım kitabı ya çizerler ya yıpratırlar ya da geri getirmezler:(Umarım kitabını en kısa zamanda bulursun:(

tarih84 dedi ki...

Rosa: amiiiiiiiiiiiiiinnnn:) inşalllah.

mor menekşe dedi ki...

sana yürekten katılıyorum canım öncelikle geçmiş olsun bir de kitabımı daha ben okumadan aaa ben bir bakımmm sen de başka da var okursun diye alanlar var onlar direkt yangında ilk yakılmalık insanlardan..

tarih84 dedi ki...

mor menekşe: ahh evet bir de o türlerden var dimi:) tuttum bu lafı yangında ilk yakılacaklar:))

Adsız dedi ki...

Seni çok iyi anlıyorum.Geçekten çok üzüldüm.Tesseli olarak algılama ama üstünden biraz süre geçerse üzüntün daha da azalıcaktır.Bu sınav temposunda hiçbir şeyin canını sıkmasına izin verme.Umarım kitaplarına en kısa zamanda kavuşursun:)))

tarih84 dedi ki...

Adsız: kader çıkmazını bulduğum gün bitecek acım, diğerleri rahat bulunur nasılsa, kpss başlı başına olay zaten canımı sıkma lüksüm bile yok belki de en büyük düşüncem kpss

KAMİKAZE dedi ki...

canımmm kader çıkmazının siparişini verdimm.gelince telefon edecekler bana.önümüzdeki hafta gelir dediler.yeter ki senin yüzün gülsünn.

tarih84 dedi ki...

Kamikaze: inanmıyorummmmmm:)) çok mutlu oldum ve de mahçup:(

KAMİKAZE dedi ki...

Aman canım mahçubiyet ne demekk:)) sen mutlu olunca ben daha çoook mutlu olurum:)Canımsınn.

KAMİKAZE dedi ki...

Buldummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:))))hemde iki tane aldımmmmmm:)