8 Mart 2012 Perşembe

Dukan Diyeti #1 : Dukan Felsefesi

Dukan diyetine başlayalı 20 günü geçti, artık ben de kaç gün oldu saymıyorum. İlk nasıl karar verdim neler oldu bu süreci yazmak istedim ama henüz hazır değilim. Kitabı okuduğum günden beri yazmak için net başına geçtim bir kuvvet beni durdurdu. İyi ki beklemişim çünkü bu iş anlatmakla değil okuyup içselleştirmekle oluyor. Birgün kilo verme sürecim tamamlanıp koruma kısmına geçtiğimde bir fotoğrafımla geçeceğim sizlerin karşısına ve nereden nereye geldim neler yaşadım ayrıntılı aktaracağım.
Öncelikle bu yazım biraz aceleye geldi, çevremde diyete başlayıp neler yapacağını pek kestiremeyip mutsuz birkaç arkadaşım oldu. Ben de bu yazı dizisi başlasın art arda bir iki yazı yazayım ki bir nevi yol göstereyim istedim.
DUKAN DİYETİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER:
Öncelikle ister diyet ister spor olsun ilk yapılması gereken şey tam kan sayımı tahlili ve dahiliye uzmanına görünmektir. Eğer sağlığınıza engel teşkil edecek bir durum yoksa o zaman başlanmalıdır. Tam kan sayımı ve diğer tahlillerim normal seviyede çıkınca diyeti ve neler yiyip içeceğimi doktoruma anlattım. İlk evreyi kısa tutmam şartıyla bir engel görmediğini belirtti ve başladım!
Dukan diyeti İngiliz Kraliyet düğünü ile gündeme geldi, dünya bu diyeti konuşuyor. Ne Karatay ne de Dukan beni ilgilendirmemişti. Kilo vermek istiyordum, artık mutsuz ve kendimle kavgalı bir döneme girdim. Hatta bir iki pratik ama sağlığa pek de yararı olmayan tercihlerde bile bulundum. İşte bu kısım da hazır olduğumda anlatılacak yazıma saklı kalsın. Birgün kuaförüme gittim 1 haftadaki değişimi fark ettim Dukan dedi, yaklaşık 2 gün sonra kaşımı aldırdığım güzellik salonuna gittim aynı kitap ve yine karşımda incelmiş bir bayan. Sonrasında lise arkadaşlarımla buluştum bir arkadaşım daha birkaç ay önce gördüğümden ince ve Dukan cevabını aldım. Bu bir tesadüf olamazdı, ne yapılıyor ne yeniyor ne içiliyor da böyle olunuyor dedim. Cevap hep aynı çok fazla şey yiyorsun ama zayıflıyorsun ve yiyeceklerinin miktarını da sen belirliyorsun. Hangi dağda kurt öldü de KİBRİT KUTUSU kadar peynir tarihe karıştı? Şaka gibi oğğğ sefam olsun çay kahvede mi içiliyo yupppiiiii:)) Dukan ile ilgili en bilinesi üç şey, çay-tuz-kahve serbest. Et ve süt ürünleri serbest. Yulaf kepeği hayat kurtarır:)
Tamam tamam konuyu çok başka yerlere götürdüm toparlayayım ama hala çok şaşkınım.
Dukan Felsefesi:
Yine tekrarlıyorum buradan sizlere şunu ye şunu iç dememi beklemeyin bu yanlış olur!
Dukan diyeti kafası kilo vermeye hazır kişilere göredir. Öncesinde araştırma serüveni anlatılır sonrasında sizin neden kilo vermeniz gerektiğinin felsefik açıdan ele alnır. 4 aşama ve her aşamanın ne içerdiği açıklanır. Aşamalar kendi içinde ekstradan anlatılır ve birbirinden leziz tarifler sizlere verilir. Her aşamanın listesi vardır siz bu listeden kendi isteğiniz ve bütçenize uygun seçimlerle yemek planınızı yapabilirsiniz. Bu aşama sonrası iş sizin yaratıcılığınıza kalmış.
Bu süreçte tarif ve benzeri sorunlarda bana danışabilirsiniz. Bu yazımın sonunda hemen yayınlayacağım yeni yazımla birlikte tariflere yer vereceğim. İnşallah sizlere yardımcı olabilirim.
Dukan Diyeti Temel Besinleri
Yulaf Kepeği:

Yulaf kepeği bu diyetin mucizevi tok tutucu ürünüdür. ilk evrede 1,5 kaşık 2. evrede 2 kaşık izin vardır. Bu ürünle harika krepler yapılır hatta ben ekmek ve poğaça bile yaptım:)) 
Süt Ürünleri:
Saf protein her zaman başucu yardımcımız olduğundan yağsız peynir, yumurta, light ton balığı, minik diyet yoğurt, yağsız süt dolabınızda mutlaka bulunmalıdır. 2. evre ile birlikte özellikle bayanların regl dönemi tatlı krizlerini dindirici meyveli light yoğurt da olsa iyi olur:)
1. ve 2. evrede çantamda her zaman kutu sütüm ve kutu minik yoğurdum oldu. Açlık hissetmesem bile her öğün arası mutlaka yedim içtim. Çayımı şekersiz içtiğim için sorun yaşamadım ama kahve seçimimde jacobs 2 in 1 yanımda taşıyıp sıcak su satın larak kahvemi yaptım içtim. Aklıma geldikçe su içtim ve gün aşırı bir şişe sade soda tükettim. ASLA AMA ASLA DİYET DIŞINA ÇIKACAK BİR ŞEY TATMADIM! 1. evre kısmını kilo hedefime göre hesaplayıp 5 gün tuttum ve şuan 2. evredeyim. 6,4 kilogram verdim. Bir süredir kilo veremiyordum durgun döneme girmiştim şimdi yeniden kilo verme süreci başladı.
Bir sonraki yazım tarifler olacak, takipte kalın.
Tarih84

2 yorum:

Hasan dedi ki...

Dukan'a bir erkek olarak ben de yeni başladım ancak 4. aşamaya gelince kilomu koruyup koruyamayacağımdan şüpheliyim. Onun haricinde Pierre Dukan'a fazlasıyla inanıyorum en azından inanmak istiyorum. Teşekkürler yazınız için de :)

tarih84 dedi ki...

Hasan: Ducan doğru söylüyor ama söylediklerini iyi dinlemek gerekiyor örneğin yumurta oranını iyi anlamalı ki ileride kolestrol çıkmasın gibi, ben çook iyi gidiyorum bundaki bir sebepte taviz vermemem ve her gün yürümem. 2. evre listesini bu gece yayınlayacağım umarım sizlerin de işine yarar gerçekten de harika tarifler uydurdum özellikle de metabolizma hızlandıran.