8 Şubat 2012 Çarşamba

Yılmaz Özdil: İsim - Şehir - Hayvan

Not: Öncelikle özür diliyorum sizlerden, söz verip de tutamamış gibi hissettim kendimi. Normalde ''okuyorum'' köşemde yayınladığım kitaplar bitince ardından yorumlarım, 2 kitabı atladığımı fark edememişim. Kitaplığımın tozunu alırken ayırıp bir köşeye koyduğum bitmiş romanları görünce durumu fark ettim. Sizlerle paylaşmak boynumun borcudur :)
İsim - Şehir- Hayvan: aslında roman demek yanlış olur. Yılmaz Özdil'in köşe yazılarını takip edenlerin aşina olduğu bir üslupla kaleme alınmış iyi bir kitap sizlerle. Kitabı açtığınızda ön söz yerine söz büyüğün diye bir köşe ile karşılaşıyorsunuz. Alanın önemli duayenleri Yılmaz Özdil hakkındaki düşüncelerini ve üslubunu kaleme alıyor. Daha sonrada aynen kitap başlığı gibi önce isimler, isimlerden şehirler ve hayvanın bile daha ahlaklı kalacağı konu ve kişi davranışları ele anılıyor. Sıkmadan, yormadan, devamlılığı olmayan iyi bir kitap. Her an her yerde ele alıp bir iki yazı okuyup hem gülecek hem de gülünecek halleri düşündürecek gerçeklik hakim bir kitap.
Yılmaz Özdil Hakkında: Adamın duruşunu seviyorum, hala dimdik yola devam edişini. Kaleminin gücü ile varolmaya devam ediyor. Belgelere dayalı yazdığı için eften püsten bir sebep bulup içeri de tıkılamıyor, bence çokça belirli çevreden sinir olunuyor:)) Aile babası görünürde kalmamaış, görünürde olsaydı kırk kere kasedi çıkıp tehdit ile yan yan kayar yazıları da değişirdi helal be sana Yılmaz, adın gibi yılma emi :)

Kitap arka kapak tanıtım yazısı:
Bir İgnliiz üvinersitesinde ypalın arşaıtramya gröe, klemileirn hrflareinin hnagi srıdaa yzaldıklarıı ömneli dğeliimş asılnda... 

Öenmli oaln, briinci ve sonncuu herflarin yrenide olamsımyış... Çnküü, kleimleri hraf hraf dğeil, btüün oalark oykuormuşsz... Ardakai hraflrein sırsaı kıraşık da osla düüzgn ouknuyormuş.

Trüban bduur.

Tartıışlan mselee ne oulrsa olusn, bşınaa ve sounna “trüban” koyğduunda, aarda ypılaan yaınlşları görmeszin... 

Yaınlşları düüzgn gbii oukmyaa, düüzgn gbii anlmaaya bşlarsaın.

Sbaah klkaarsın trüban konşuuursn, aşkam yaatrsın trüban konşuuursn.

Kaafn alalk blulak oulr ama...

Akılnda bi tek trüban klaır
Tarih84

5 yorum:

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

çok beğenerek izlediğim bir gazetecidir.
kitabı evdekiler okudu ama bana sıra gelmedi:))

sevgiler canım.

KAMİKAZE dedi ki...

Olsun canım "geç olsun güç olmasın" Çok güzel anlatmışsınn:))Bende ilk fırsatta okuyacağım.sevgilerimle.

tarih84 dedi ki...

Örgü Çantam: olsun sıra gelince her mola verişinizde bir iki yazısını okursunuz, bekleyen olmayınca kitap daha keyifli okunuyor:)

KAMİKAZE: okumanı tavsiye ederim sıkmıyor iyi geliyor:)

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Dünkü yazısıydı demek onu kapağada yazmış.Yılmaz Abim bir tanedir.İzmirin gurur kaynağıdır.İlk fırsatta alıcam kitabı dedim ama bir türlü kısmet olmadı.Üzerindende zaman geçti.Unutmuş değildim aslında tekrar bir hatırlatma iyi oldu teşekkürler.

tarih84 dedi ki...

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ: ben teşekkür ederim kitao okumaya vesile olmak harika bir duygu:) Su gibi akıyor kitap, ben sevdim zaten Yılmaz Özdil denildi mi çok da yoruma gerek yok:)