17 Şubat 2012 Cuma

Danielle Steel: Dualar Gerçek Olsa

İlk defa bir kitabın isminden şüphe ettim. Malum ülkemizin çevirmenleri satış kaygısı ile birçok film ve kitabın isimlerini değiştirmeyi kendilerine vazife edinirler. Daha önceki yazılarımda aynı kitabı iki farklı isimle aldığımdan da bahsetmiştim. Çevirmenler ve sonuçları! Son sayfasına kadar acaba dedim ve son 30 sayfada ismin nedenini niçinini bir noktaya bağlayabildim.
Kitap Tanıtım Yazısı:
İnce, uzun boylu, sarı saçları ve şık giysileriyle Faith Madison birçok kadının hasetle baktığı tipik bir New Yorkluydu. Çocukluğunda meydana gelen trajedilerin üstüne bir sünger çekip, başarılı bir yatırım bankeriyle evlenmiş ve iki kız çocuğu yetiştirmişti. Annelik ve ev kadınlığı rolüne dört elle sarılan Faith Manhattandaki evinde yaşamın tadını çıkarmaya çabalarken, içinde gizlediği sır, ona büyük acı veriyordu... Sonunda cesur bir adım atarak Faith tüm yaşantısı süresince onu huzursuz eden sırrı başkasıyla paylaşmaya karar verdi. Ve yaşamında şansın ikinci kez yüzüne gülebilceğine inandı. Kaynak Tıktık
Not:Bu çevirmenlerin aklı nerede çok merak ediyorum herşeyi geçtim kız bir kere minyon, karakteri tanımlarken uzun boylu denilmiş kitabın yaradılışına aykırı off off bu çevirmenleri boğasım var bu gece!
Kitap Hakkındaki Düşüncelerim:
Öncelikle kitap orta düzeyde, sürükleyici Danıel Steel romanı diyeceğimiz türden. Nedeni sonucu sezilecek ama inatla heyecan barındırıp kılı kırk yarıp baş kahramana hadi be kızım yürü be hadi artık silkelen denilerek okunacak tarzda. Kitap konusu hakkında yazıp da beklentiyi düşürmek istemiyorum. Orta seviyede diyeceğim bir kitap çünkü Danıel Steel'in nice incelikli kitabı varken kalkıp tavsiye etmem lakin ilk defa Danıel okuyacaklar için büyüleyici de gelebilir. Kadının satırlarında bağımlılık var:) Kitapta kızdığım yerler de oldu son 5 sayfanın en azından 40 sayfaya çıkarılıp daha derinlik kazandırılmasını beklerdim. O kadar çok bekledik ki bir anda olup bitti çözüldü birçok sorun, ne acelesi vardı ki? Bizler ne kadar fazla sayfa olursa o kadar çok sevinir maceradan çıkmamak için diretirdik. Bu açıdan üzücü oldu. Kitap istediğimiz gibi soru işareti bırakmadan noktalandı. Bu da bu kitabı özel kılan noktalardan biriydi, zaten hayal ürünü okuyoruz bir de sonunu bizlerin hayal alemine bırakılmasının ne anlamı var dimi ? =)) Sevdiğim bir kitap oldu.
Tarih84

2 yorum:

brai dedi ki...

Çok merak ettim bu kitabı, elimdekiler bitsin bende alıp okuyacağım :)

tarih84 dedi ki...

brai: insana umut verip harekete geçirici bir kitaptı doğrusu.