3 Ocak 2012 Salı

MİM: 45LİKler

Sevgili blogger arkadaşım Makino Sev, kaktüs çiçeği bloğunun sahibesi beni mimlemiş:) Mimleri severim, süprizlerle doludur. Şimdiki mim konusu 45likler. Aslında yaş itibariyle biz o devre yetişemedik ama o devrin parçalarına dijital ortamdan ulaştık, annelerimizden dinledik, filmlerde duyduk hüzünlendik. Yeni versiyonları ile sil baştan tadına vardık, yeri geldi eskisi nasıldı diye araştırdık. 45likleri ile damgasını vuran ünlü sanatçıların birçoğunu hala büyük bir zevkle dinler dururuz. 45lik mim konusunda öyle çok ahkam kesemeyeceğim. Aklımda kalan ve ruhuma geç de olsa işlemiş parçalar ve bu parçaların bana dair hikayelerini kısaca anlatarak mime el atmış olacağım. Haydi bakalım, bir yerden başlayalım:)
İlk akla gelen Semiramis Pekkan'dan Bana Yalan Söylediler adlı parça. Aslında Semiramis Pekkan'ın eskiden şarkıcı olduğunu bilirdim ama ne söylemiş diye birgün bile merak etmemiştim. Issız Adam filmini izlerken bu parça beni çok etkiledi, sonrasında sıkça dinler oldum. O kadar gerçek, o kadar can acıtıcı ki KADER ahhh kader sensin aslında tüm belirleyen.
Yine ıssız adam filminden devam ediyorum, eee napalım 45lik olgusunu iliklerimize kadar işeleten filmdir. Nil Burak'tan Yalnızım Ben. Çok sevdim, depresyonda da değildim sadece her insanın bam teline değip sızlatan ender parçalardan.
Film biter ve o şarkı devreye girer gel de tut o göz yaşlarını ahhh koltuğuma çakılıp kalmamı sağlayan boğazımı düğümleyen parça, Ayla Dikmen'den ANLAMAZDIN anlamazdın. Fark ettiniz mi? Kadere de inanmazdın diyor. Bu aralar fecii kaderime takığım. Candan Erçetin'in kulaklarını çınlatalım: KUL kurar KADER gülermiş dimi!
Bu mim için gerçek anlamda bildiğim dinlediğim hatta hop oturup hop kalktığım Kantoya merak salıp odanın ortasında paspası belime bağlayıp kudurduğum YANGIN VARRRRR nasıl unutulur dimi:)) Nurhan Damcıoğlu sen çok yaşa emi:)
Bir rivayete göre, tamam tamam sülaleme göre benim ilk söylediğim parça değer mi hiç miş! De eğ mi iççç dermişimm! Ama bunu 45lik döneminden sayamıyoruz, 84 doğumlu bir kızın kreş dönemi diyebiliriz:)) Öyleyse Sezen Aksu'dan gelsin Kaç Yıl Geçti Aradan desin:)
Melike Demirağ'dan asla eskiyemecek bir parça ARKADAŞ. Her dinlediğimde gözlerim dolar.
Birgün radyo dinlerken bir parça çıkar, Söyle Buldun mu diye haykırı ben o zamanlar kör kütük aşk acısı içindeyim. Şimdi sadece yazık kör olan gözlerime diyorum ya ayrır. Değdi mi döktüğüm göz yaşıma, teklifini reddedişimin rahatlığı ile yazıyorum bu satırları içimde satır duygu kalmamışlığımla şükür. Neyse anneye telefon açılır anne bir parça duydum bul onu bana. Anneciğim iş çıkışı D&R gider listelere bakarlar ki Sertap Erener albüm çıkarmış parça oradaymış. Dinlerim evet bu o parça ama ses sanki farklı. Sonra anlarız ki ben anlamam anneciğim anlar:) Yıllar yıllar önce sevgili Nilüfer söylermiş adı da TEK BAŞINA imiş iyi parçadır. Nilüfer'e tez vakitte sağlığına kavuşmasını diliyorum.
Bir mim'in sonuna daha geldik gözler yaşlı, bir sonraki mim artık güldürsün bizleri.
Tarih84

5 yorum:

Aylin TÜRKŞEN AYSEL dedi ki...

Ben bile 45'likleri ucundan yakaladım. Issız Adam iyi ki çekildi de genç kuşaklar da o parçalarla buluştu. Pek güzel yazmışsın, gülümsedim öylece.

MakinoSev dedi ki...

Tarihcim aksi gibi dün akşam hiç nete giremedim twitterdan notunu okuyamadım oyüzden :D ama şahane bir liste hazırlamışsın, önemli olan içinden geldiğin gibi 45liklerin sana hatırlattıklarından bahsetmekti, mimi ilk yapan arkadaşlar yeşilçam üzerinden gitmişti ama bende senin gibi en çok etkilendiklerimi koymuştum listeye :)

tarih84 dedi ki...

Aylin TÜRKŞEN AYSEL: Haklısınız Issız Adamın bu kadar sevilmesinin bir nedeni de 45liklerin kattığı ruh.

Makino Sev: benim için de iyi oldu, çok teşekkür ederim mim yazmayı işte bu nedenle severim insanın aklına gelmeyen ama içinde var olan şeyleri ortaya döktüren bir olay:)

Joey Potter dedi ki...

İlk parçayı bir Türk filminde duymuştum Nejla Nazırın oynadığı güzel filmdi aslında. Oradan beri aklımdadır. Issız Adam çok kötü bir filmdi ama eski şarkılara olan merakı arttırması açısından takdire değer.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: ıssız adam çıktığında sinemada seğrettiğim ve o etki ile parçaların duygusu derken unutulmaz arasında kaldı, şimdi bakıp izleyince çok vasat oyunculuklar ve çoğu çekim. Ama o gün o şartlar ve ilk heyecan akıllarda hep kalacak.