24 Ocak 2012 Salı

Milli Bilinç out Zorunlu ARAPÇA DERSİ in, alkış AKP'nin !

İşte Tayyip Erdoğan açıklıyor
Üstüne yetmez bir de ARAPÇA ekleyelim diyor.
4. sınıftan 8. sınıfa kadar zorunlu ARAPÇA dersi de yürürlüğe giriyor bu şu demektir bu yıl en az 10 belki 15bin Arapça öğretmeni atanacak. Tarih- Edebiyat ve Fen ders sayısı azaltılıyor.
Alkışşşşşş süpper verin EVET leri verin Oyları sonuç bu! 
Ohh güzel canım memeleketim ne ala!
E daha ne denebilir ki?
Tarih84

26 yorum:

Fransali Gelin dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
seymsomething dedi ki...

çocuklar okulda adam gibi ingilizceyi öğrenemezken bir de arapça mı öğrenecekler yani? bu adamın beyninin olması gereken nerde ne var çok merak ediyorum. hadi dedik yabancı dil önemli olduğu için öyle bir şey dedin o zaman da neden arapça? bütün öğrencileri hacı, hoca yapmak mı derdin? yakında sadece adı kalmış cumhuriyet ve laikliği de kaldırır şeriata çevirir bu adam. türkiyenin yarısının taktığı şu gözlük nasıl bir şey ya. nasıl oluyor da şu adama oy vermeye devam ediyorlar

tarih84 dedi ki...

Fransalı Gelin: burada konu Arapça öğrenmek değildir hoş Kur'an harfleri demektesiniz bununla hiç alakalı değildir. Ben üniversitede hem Arapça hem de Farsça eğitim aldım. Kur'an ı Kerim harfleri mi evet ama Arapça demek sadece Kur'an a bir adım yaklaşmaktan ötesi değildir bu bir ilimdir ve çok ayrı bir boyuttadır. Siz perdenin diğer yüzünü görememektesiniz. Bu derslere öğretmenlikten uzak kişilerin atancağı ortadadır çünkü ülkemizde böyle bir öğretmenlik yoktur! Amaç gayet ortadadır. Öyleyse kültürümüzün bir parçası Kürtçe ve Lazca da zorunlu dil olarak eklensin ben buna da karşı değilim. Ben partici değilim eğitimciyim ve yanlış kabak gibi ortada malesef! Burada tabikide fen ve edebiyat ders sayıları yazmaz çünkü şuralarda tek tek dersler hakkında karar çıkar 2012- 2013 eğitim öğretime başlandığında son yıllarda 6 saat olan felsefe nasıl azaltıldı ise fen ve edebiyatın da 6 şar saati kırpılarak zorunlu Arapçaya ders sayısı açılacak.Hoş benim taraflı olduğumu düşünüyorsanız şura kararlarını netten okuyada bilirsiniz.

tarih84 dedi ki...

seymsomething: şeriata bir adımdayız zaten, kodamanların işine geldi fakis fasfakir kalsın istediler ucuza işçi yaptılar ama şimdi işler tersine döndü, ya adam hastalandığında bir de insan diye düşünüp üzülmüştüm yazık demiştim meğer bana yazıkmış şuan tüm umutlarım yıkıldı zaten 2010 da yediler hakkımı yemin ederim bugün neden yaşıyorum diye düşündüm. Ben %99 doğuya atanırım diye hazırlık olsun diyerek yazın kürtçe kursuna bile yazılmak için kurs bakınıyordum toplumun bu kesimine daha yakın durup onları daha iyi anlamak için.Ki Arapça nesi kötü denilmekte madem süpper şahane ben nasıl çocukken koşa koşa kuran kursuna gittiysem hala devam ediyor buyursun gitsin isteyenler! ahh ahhh ateş düştüğü yeri yakıyor gerisi yalan.

İrma dedi ki...

yorumlara bakınca bunlar bize müstehak diyorum. bir öğrenci haftada 30ders civarı alıyorsa bunun 2 dersi arapça olacağı için diğer ders azaltılacak tabiki.
aa yok tabi arapçanın nesi kötü ki?
fıkıh, kelam gibi dersler de koysunlar. onların nesi kötü?
sana aynen katılıyorum Allah bin türlü belalarını versin.

Pingocuk dedi ki...

Ben daha kucugum, eminim cok sey bilmedigimden ama bence bukadar negativ bakmayin buna. Arapcayi hemen neden kurana , dine bagladiniz ki? Dil ogreneceksiniz. Mesela almanyada fransizca, ingilizce, ispanyolca goruyom ogretenlerin hepsi alman. Taa onceden boylemiydi? hayir. Baska ulkelerden getiriliyordu ki, bidahaki generation bilsin bu dilleri. Yulsek biryere ulasmak icin basta aci seyler oluyor. Sana gercekten kotu olmus. Yurtdisina ogretmenlik icin gitsana? Turkce ogrermenler ordad!im, ayni turkiyede arapca lazim olacak gibi. Bu benim dusuncem. herseye negativ yaklasmamak lazim. herseyin baslangici zordur. Hemen arapca, islam, din duydugu anda cirpinanlarida anlamiyorum. Cok mu modern oluyorsunuz. Ben uzuluyorum.

Joey Potter dedi ki...

Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek ap açık ortada. İlk öğretimde Arapça dersin ne alaka? Allahım kalbim sıkışıyor. Arapça öğrenmek kötü değil ya... neyse uzar bu mevzu. Allah sonumuzu hayır etsin.

tarih84 dedi ki...

İrma: bunu biz eğitimciler anlarız ders sayısı ders müfredat diğer kişiler eğitim dışındakiler için olmaz öyle şey nasıl olur denilmekte bir kovaya 30 elma sığıyorsa 1 elma koyabilmek için bir elma eksilteceksin işte o kadar.

tarih84 dedi ki...

Pingocuk: ahh be canım ne kadar pozitifsin madem öyle biz de Fransızca Almanca öğrenelim hani çağdaş medeniyetlere ulaşıcaz ya, Arabistan çok çağdaş olaydı ha bire gözleri Türkiyede olmazdı ahh dil öğrenilsin ben bunda değilim hatta ben şu yaşımda Kuran okumam zayıflamış diye komşumuzdan ders almak için boş vaktini zorluyorum. Bunlar boş iş bunlar oy işi gericiliğe giden adımda sürrat işi.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: diğer dersleri öğrendik bir yabancı dilimiz kaldı şahane. İnşallah çocuklar gerçekten de arapçayı öğrenebilir en azından bir dildir.
Bir vekil kürt açılımı iyidir ikinci eşleri kürt kızlarından alırız demişti o hesap bizde arapça öğrenelim işsizlikten kapanır bir şehin 4. eşi oluruz napalım bu ülkede bize ekmek de yer de yok. biz de arap açılımı yaparız en mantıklısı:)

Ecehan dedi ki...

hiç tahatsızlık duymadım; ki bu sistem aynı sistemken, 10 sene ingilizce okuttular hala Miss Brown, Mrs.Brown'dan başkasını belleyemedik bi türlü, korkuya gerek yok yani.

Lee dedi ki...

İyi o zaman dil olarak konuşalım. Arapça'nın ne özelliği var? Dünyadaki önemli dillerden ama bir Lübnanlı ile Katar'lı bile birbirini anlamıyor farklılıklar yüzünden. Ayrıca neden arapça? Mesela niye Farsça değil? Daha geniş bir edebiyat ve ilim dili Arapça'dan. Bizim çocuklar İngilizce öğrendi mi? İngilizce artık dünyanın ortak dili. Kim biliyor? Çok az bir azınlık. Ayrıca Kuran kurslarına giden çocuklar zaten Arapça öğreniyor. Hele ki Latin harfleriyle yazılan bir dili öğrenmeyen çocuk, bambaşka alfabesi olan bir dili çok öğrenir ya. Komiksiniz. Ayrıca zorunlu denmiş, seçmeli olsa hadi yine neyse diyeceğim?

Şu ülkeye Arapça'nın DİN'den başka hiçbir getirisi yok, sıjıfr. Resmen sıfır. İşte bu yüzden okullara Arapça dersleri geldiğinde bu düşünülüyor.

Ayrıca not: Bugün de Milli Güvenlik derslerinin kaldırıldığı açıklandı. Asker öğretmenlerin verdiği bir dersi kaldırıp Arapça koyan bir zihniyetin art niyetli olduğunu düşünürüm ben, nokta.

Yetmez ama evet deyin, ana dili de değiştirip yeniden bir harf devrimi yaparız da o hiç inmeyen şişlikleriniz belki sonunda iner. Nasıl bir hazımsızlıkmış, ülkenin yarısını alıp hala doymadılar.

MakinoSev dedi ki...

İngilizceyi din için mi öğreniyoruz ki Arapçayı da koymuşlar,ingilizce ticari dildir o yüzden müfredatta vardır, ayrıca madem amaç din için öğretmek din bilgisi ve ahlak bilgisi dersinin içine eklesinler, herşeyin bir çözümü var....
ama sen kendi aslını Türk oluşunu inkar edip tarih dersini çocuklarına okutturmuyorsan, sen Türk milleti için çalışan bir siyasetçi değilsindir, bu nedir ya, atalarını öğrenmeyen bilmeyen insan nasıl olurda büyüyüp vatana millette hayırlı insan olacak pes!
Allah ıslah etsin bu insanları, bizim sonumuz hayır değil belli ki!!!

Adsız dedi ki...

Arapca degilde keske osmanlica koysalarmis daha gecen gun konusuyoduk arkadaslarla kulturumuzden dilimizden nekadar uzaklastik diye.. divan edebiyatinda karsimiza cikan kelimeleri bu yabanci diye atiyoruz bi kenara halbuki hepsi turkce, eski kitaplari okuyamiyoruz..
Aslinda Arapca konmasi bir anlamda iyi kuran okurken okudugunu anlamanin nesi kotu ki? Mealinden okumak baska anlayarak okumak baska.Hem insanlarin boylece kurana ve islama daha hevesle yaklasicaklarini dusunuyorum. Sizin sorununuz gercekten uzucu anliyorum ama lutfen bu sekilde de dusunun.

tarih84 dedi ki...

Ecehan: canım zaten amaç harika bir arapça öğretmek olsa kabul dil dildir ama saçmalık bizim sistemde müfredat var şimdiki adı eğitim programı o kadar fazka ders ve o kadar boşa giden havada bilgi ile dolu ki çocuklar 50 kişilik sınıflarda yazı yazmaktan öteye geçemiyor gerçekten öğretmek olsa kabul bu sadece oy kaygısı ve 657 den rant elde etme.

tarih84 dedi ki...

Lee: aslında her müslüman Arapça öğrenmeye meğilli olmalı en azından orjinal dilde duasını okuyacak kadar bu çok güzel birşey ama yeri okul değil, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de yakında okullardan kalkacak onu da avrupa uyumu diyecekler aslında bu olanlar din Allah kılıfı ile yapılıyor icratta ise sıfır. Bugün cuma namazı sonrası okunan hadislerin sayısı bile indir neymiş avrupa uyumu cami içinde bile eksiltme var çok saçma yanlış ve insanlar kör çok acı.

tarih84 dedi ki...

Makino Sev: haklısın canım haklısın da sen azınlıksın artık.

tarih84 dedi ki...

Adsız: eskiden Türk klasikleri okunurdu ve o eski zmanlarda osmanlıca lugata aşinaydı şimdi toplasan 500 kelime ile hayatımızı dolduruyoruz hatta çocuklar bırak kitabı gazete başlığı otobüs levhası okumaktan bile aciz böyle bir ortamda ne osmanlıca ne arapça vız gelir tırs gider ama atama kadroları da yandaşça alıp başını gider:(

Gamze dedi ki...

anlamıyorum. sistemli bir şekilde, adım adım koydukları her hedefi gercege donusturuyorlar ve herkes eli kolu baglı oturuyor.o degil de eskiden gazetelerde ekonomimize verilen notlar çarşaf çarşaf yayınlanırdı. şöyle kötüyüz,böyle batıyoruz. artık tek kelime yok. cunku yayın yasagı var.yok dıye her sey yolunda sanıyor hayatı tv ızlemekten ıbaret toplum. ve biraz okuyanlar da acı gercekleri yabancı yayın organlarından ogrenıyor. maalesef ekonomi de batık, guclu degılız bahsedildiği gibi :S

tarih84 dedi ki...

Gamze: refah seviyesi yüksek ülkeler dakka başı zam yapmaz, yapacağı zam da mağaşlara olur ama insanlar bunu anlamaktan aciz.

Oh Yoon Joo dedi ki...

Kim olduğunu, ne olduğunu bile bilmeyen bir nesli yetiştirmek için atılan başarılı adımlar. siyah Beyaz gibi bizi birbirimizle didişmeye sevk edip gönül rahatlığıyla at koşturmaya devam edecekler. Dibi görmeden yeniden yükselemeyeceğiz anladığım kadarıyla. En dibe vurana kadar o atı koştursunlar bakalım...

tarih84 dedi ki...

Oh Yoon Joo: o kadar güzel dedin ki dibi görünce kendimize geleceğiz.

mor menekşe dedi ki...

korkutucu ve ikiyüzlü bütün bu yaşananlar iranın rıza pehlevi dönemini bilirmisin aynı o dönemi yaşıyoruz önce polis örgütüne mensup arkadaşlar bayanlara başörtüsü takarsınız iyi olur demiş sonra ise başörtüsünü zorunlu hale getirip kadınların çalışmasını yasaklamışlardır.aynı oluruz diye korkuyorum.
bugüne gelindiğinde MİLLİ BAYRAMLAR MİLLİ BİLİNÇ olmadığı için kutlanmıyor.TÜRKÇE öğretmenleri aç bilaç ortalarda sürünürken O KADAR ARAPÇA HOCASINI RAHATÇA ATAMAK İÇİN ÖNCE KOLAY KAZANILSIN DİYEREKTEN KATSAYI EŞİTLEME REZİLLİĞİNİ DE YAPTILAR
Tekelden yönetilen bir ülkede yaşarken çıkıp açıklama yapmaya çalışan bakancıkların ikiyüzlülüğüne acıyorum...
BİRDE NEYİ MERAK EDİYORUM BİLİYORMUSUN ŞİMDİ MENFAATLERİ YERİNDE OLDUĞU İÇİN "EVET" DİYENLER DİBE VURUNCA NE YAPACAKLAR kurtaracak mı birileri onları inşallah diyelim esasta inşallah demekten başka şeylerde yapalım

tarih84 dedi ki...

mor menekşe: bizim ülkede bakanlar sadece bakan cinsinden gibi geliyor daha ne konuştuğunu bilmiyor ülkede BAŞBAKAN sözleşmeli kalktı diyor diğeri sözleşmeli alım diyor daha ne dediklerinden neler olduğunu bilmekten aciz gezinmekteler. dediklerine katılıyorum.

cyrstalll dedi ki...

Daha İngilizce doğru dürüst konuşulmuyor bir de bir o kadar zor olan Arapça dersi olacakmış ! Bak sen! Haberi daha yeni görüyorum ve o kadar sinirlendim ki ! Asıl çocukların Fen Edebiyat gibi derslere ihtiyacı var!Ayrıca bunun Dinimizle hiçbir alakası yoktur bence,o insanın içinde olan bir şeydir,zaten ayrı bir konumda. Onu da kimse konuşmamalı bu konuda.Milletimizde bir sürü öğretmen atanamazken bir de bunun zorluğunu çıkaracaklar başımıza !

tarih84 dedi ki...

cyrstalll: zaten mantık ağaç yaşken eğilsin, dil olarak değerlendirebilmem için liselere konulsa ve seçmeli olsa başımla beraber Arapça da bir dildir öğrensek faydalı olur.

Zaten din ile devlet işlerini ayıramayışımızdan geliyor ne gelişyorsa.