26 Ocak 2012 Perşembe

Közmatik de kestane keyfi

Kış soğukları geldi ama gidemedi. Şifalı ot çayları, mandalin - portakal takviyesine gidildi. Soğuktan ve hastalıktan korunmak için sık tüketilmeyen ne varsa saldırdık. Bu zorlu hava muhalefetinde buram buram miss gibi bir koku sardı sokakları. Biri boza diye bağırırken biri salep dedi, kestanecilerin ise birşey demesine gerek de yoktu kokusu yetti. Bu zorlu akşamlardan birinde sevgili annemin de canı kestane çekmiş bir arkadaşı biz közmatikte yapıyoruz pek de temiz oluyor demiş. Közmatik nedir diyecekler için hemen belirtmeli şu siyaha yakın renkteki metal şeydir, ocak üstünde kullanılır biber patlıcan közlenir.
Neyse tarife göre klasik olarak kestaneleri 20dk suda beklettik sonra çarpı çeklinde çizdik ve dizdik. 5dk oldu olmadı çevirdik ve devam ettik. Sonuç hüsran kup kuru oldu kestaneler. Resmen yandı. Sonra yemek bloggerlarının facebook sayfalarındaki kestane tariflerini okuyunca çizdikten sonrada 10- 15dk suda bekletmek gerekliymiş işte ondan sonra köz matiğe konulduğunda lokum gibi pişmekteymiş. Hazır kestane ucuzlamaya başlamış kış ayları da haşince dondurmaya devam etmekteyken sizlerde bir kış akşamını pratik bir yöntemle şenlendirin derim. Yanına da taze demlenmiş çay süpper. Afiyet şeker olsun calori olarak dönmesin, keyifli ağız tadı yerinde akşamlar dilerim:)
Tarih84

11 yorum:

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

bizde soba olunca buna hiç gerek kalmıyor ama aklımızda bulunsun iyi fikirmiş canım teşekkürler.

tarih84 dedi ki...

ÖRGÜÇANTAM: ahh sobalı eve doktor girmez diyesim geldi üşüdüğümüz şu günlerde, çayın bile demi farklı oluyor.

sofrakeyfim,müjgan dedi ki...

bende közmatikte yaparım çok severiz kızım kestane çok sever sıkça yaparım

Adsız dedi ki...

bız sadece çızıp sonrada tos makınasına koyuyoruz gayette kıvamında oluyo belkı bırde boyle denersınız.(tos makinamız eskı sapı dondurulenlerden yenı tost makınasıylada denedık ama eskısın tadı olmadı)

Pinky dedi ki...

biz de közmatikte yapıyorduk tarihcim ama kestanelerin üzeri çok yanınca ve yanan parçalar ocağı kirletince benim aklıma başka bir fikir geldi; tost makines. ıslatmadan sadece çizip, tost pişirme ısısında makineyi tost yapar gibi kapatıp 15-20dk pişiriyoruz. böyle de güzel oluyor tavsiye ederim ;) kestaneye dayanamam, afiyetler olsun.

tarih84 dedi ki...

sofra keyfim: ahh şu anneler ne de iyidir ben de bişi canım çekti derim bir bakmışım annem yapıp getirmiş:)

Adsız: aa kötü olmuş yeniler eskiyi aratıyor desenize:))

Pinky: ocak battı desem yeri çünkü pişerken patladı etrafa saçıldı ben pek tutmadım közmatiği ya da ben beceremedim. ama torst makinesi fikri de iyimiş:)

ne var ne yok ? dedi ki...

alsak mı ne bizde fırında yapıyoruz ama aynı tad yok :(

EsEr dedi ki...

Handancım kestanenin en çok yanık kısımlarını severim. Zararlı olduğunu bildğim halde bir tanecik de yanığından yerim..
Burnuma kokusu geldi..

tarih84 dedi ki...

ne var ne yok: közmatik baya pratik bir seçenek biber ve patlıcanda çok iyi sonuç veriyor kestane içinde çizdikten sonra suda bekleterek pişirirsen olumlu sonuç alabilirsin.

EsEr: valla o koku burnumuza gele gele çayın yanında kestane eksik olmuyor, aslında ben de yanık yanık severim bir iki ben de her seferinde yerim:))

annemineli dedi ki...

Kestaneye bayılırım....

tarih84 dedi ki...

annemineli: bende bende :))