23 Aralık 2011 Cuma

Öğretmenim Size AYI ÇİZMESİNİ Öğreteyim mi?

Bugünlerde küçük bir öğrencim var. Dikkat dağınıklığı olan, geç konuşmuş, aşırı şımarık ya da bir hastalık geçirip biraz daha fazla çalışma ile öğrenen çocuklar artık uzmanlık alanım. Okul öncesi ve çocuk/yetişkinlerde okuma yazma eğitmenliği gibi seminerlere katılıp belgelerimi de almış masterlı bir tarih öğretmeniyim. En önemli yeteneğim BİTMEYEN SABRIM! Aslında iş çok basit çocuğu çocuk gibi algılayıp büyük gibi dinleyip yaşıtın gibi konuşmakta bitiyor. Bu öğrencim cidddi bir rahatsızlık sonrası okuldan kopmuş derken öğretmeninin sınıftaki ayrımcılığı (neyse bu konuda konuşmamak en iyisi)  çocuk bir köşese unutulmuş. Aile olayı sezip el atınca direk bana gönderildi. Çok sevimli kerata ama biraz fazla şımartılmış. Bir şekilde frekansı kuruyoruz. Kimi gün karşılıklı hopluyor kimi gün resim yapıyor kimi gün de renkli mısır patlatıyoruz.Bazen bitip tükenmeyen ağlamalarına kulak tıkıyor taviz vermiyorum. Sanki o anlar hiiiç yaşanmamış gibi iki yetişkin misali derse devam edip karşılıklı birbirimizi alttan alıyoruz. Mola zamanlarımızda neredeyse tüm çizgi dizi kanallarını zaplıyoruz. Bir seans 4.5 - 5 saat sürüyor bunun 1 - 1.5 saati molalar alıyor.Ben öyle saatin doldu tamam diyen değil çocuğun enerjisi bitene kadar öğretmeye çabalayan mesleğine aşık biriyim.
Artık hece birleştirmekten tükenen öğrencimden bir teklif aldım:
- Öğretmenim
- Efendim?
-Bir şey söyleyebilir miyim?
-Tabi, söyle canım.
-Size AYI çizmesini öğreteyim mi?
-(Hönk?) Tabiki de hadi çıkar boyalarını mola! =))
Yine öğrencim bunaldı ve canı arabaları görmek istedi, istediğini verip derse odaklarım diyerek indik parka. Millet bize bakar, aldırmayız yeri göğü inletiyoruz. 1 sayfa ödev ardından 5 araba markası saymasına izin veriyorum, malum park cadde üzerinde! Arada koşturma molası. Bizim molalar öğrencimin moduna göre değişiyor =))
Erkek çocuklarının araba sevdası bitmez! Cars en favori marka, filmlerin gücü adına!
Üstünde oturduğumuz eski gazetelere göz gezdiriyorum, Paris ayaklarımın altında.
Mola esnasında bir kaç ağacı sınır koyup öğrencime alan seçtikten sonra o koşarken ben elime gazeteyi alıp birşeyler okuyayım diyorum. Abbas Güçlü'nün yazısı çıkıyor karşıma. Bahsedilen şeyler hep aynı aynı tass aynı hamam ve kpss. Güne devam ediyorum. Atanamasam da ben mesleğine aşık, öğrencisine değer veren, hayal dünyasına saygı duyan bir öğretmenim. Bir sonraki atraksiyon alanımız neresi olur bilemiyorum:)
Tarih84

12 yorum:

Ecehan dedi ki...

Sabrınız, gönlünüz hep hoş ve sağolsun...

Joey Potter dedi ki...

İyi güzelde tüketir bu çocuk insanı. Sen anlatırken ben yoruldum. Sen şahane bir öğretmensin sen. Cidden...

MakinoSev dedi ki...

Helal olsun Tarih, şimdi değil ama ileride öğrencinde senin değerini anlayacaktır. Daha şimdiden çok kıymetli bir öğretmen olacağın belli :)

Tibetin annesi dedi ki...

senin gibi öğretmenler çoğalır umarım. gerçi bu hükümet özellikle sizin gibileri eliyor gibi geliyor ya bana...

canlina dedi ki...

az çok anlayabiliyorum seni sanırım.senin kadar sabırlı olamam o ayrı:)...Benim kuzenime de böyle bir öğretmen lazım sadece bir saat ders anlatıyorum tüm enerjim yaşama isteğim buhar olup uçuyor:( Bir tarih öğretmeni için çok zor ama umarım atanırsın en yakın zamanda^^
Veeee ben de parisi ayaklarımın altına almak istiyorum:))

MineTD dedi ki...

Eğitim sistemi beni yaktı çocuğumu yakmasın kaygımı yine gündeme getirdin canım. Olmayan çocuğun eğitimi için endişelenmek garip ama. 3 kötü örneğe sahibim. kardeşim lisede okulu bıraktı iki kuzenimde de gelecek pek parlak değil resmen zorla gidiyorlar okula. Aile baskısıyla yardımcı olmaya çalışıyorum. Ancak öğretmen olacak sabra sahip olmadığımdandır 30 dk. ya sürüyor ya sürmüyor. buna rağmen çocukların durumunu görebiliyorum. İlköğretimde hiç bir temel oluşturulmadan liseye kadar geliyorlar ve lisede ne olduklarını şaşırıyorlar. sonra bu çocuklardan üniversiteye gitmelerini beklemek akıl karı olmuyor. Temeli düzgün atmazsan o bina birgün mutlaka çökecektir ki hep çöker. Yazından kopmuş dertlere boğulmuş oldum biraz ama eline sağlık canım. İzmir'e atan ya da benim çocuğuma dek geri gel yetiş bu dertten kurtar beni :)

masalevi dedi ki...

bravo canım gerçekten çok sabırlıymışsın.. ben de ders veriyorum ama senin kadar sabırlı olamıyorum. öğrencinin dersle ve anlattıklarımla ilgilenmediğini fark ettiğim anda ciddileşiyorum hemen. tabi bazen okulda neler yaşadığını anlatıyor bana, birlikte gülüyoruz da ama sınırı gerçekten iyi korumak lazım, yoksa hemen konsantrasyon sıfıra inebiliyor.. her şey tecrübede ve sabırda bitiyor.. öğrencini öp benim için :)

Cheesecake dedi ki...

Herkes öğretmen olamaz. Kpss'den bilmem kaç puan alıp atanıp da öğrenciye hiçbir şey veremeyenler var. Sistem değişmediği sürece iyi eğitimcilerden öğrenciler mahrum kalacak. Dilerim en yakın zamanda atanırsın. Çok saygı duydum sana :)

şekerinmutfağı dedi ki...

güzeller güzeli öğretmenin emeğine sağlık :)

KAMİKAZE dedi ki...

canımmm Allah senden razı olsun.Öğretmenlik böyle bir şey işte..Senin şahsında tüm öğretmenlerimizin ellerinden öperim.Allah hayalinin gerçek olmasını nasip etsinn.Çok çok çok inanıyorum ki hayallerin gerçek olacak..

güzzi dedi ki...

Ne hoş ilişkiniz varmış ^.^

tarih84 dedi ki...

Ecehan: sağolun teşekkür ederim:)

Joey Potter: teşekkürler, sağolasın canım :))

Makino Sev: teşekkür ederim çok mahçup oldum:)

Tibetin annesi: nedense ben de öyle düşünmekteyim.

canlina: amiiin diyorum inşallah o günleri görebilirim. aslında çocuklar nasıl çalışacaklarını bir öğrenebilse o zaman herşey daha kolaylaşır.

MineTD: kuzenlerim gibisin onlarda şimdiden kendi çocuklarının okula başlayacağı günleri düşünüyor:) velilerim gibi sen de yakınlarında istiyorsun beni ee ne diyelim aminnn:)) eğitim sistemine sırtını dayamış koyvermiş öğretmenler ve geçme derdi kalmayan nasılsa sınıf atlayan ama bomboş devam eden öğrenciler durum çok zor.

masalevi: sorma aslında hakkaten de zor ama ben biraz fazla mükemmelliyetçiyim ya olacak ya olacak ve iyi sabrederim. öğrencimin anlattıkları beni üzüyor ama 1 ayda çok şey değişti kendine güveni geldi ee bunları görünce de çok duygulanıyor daha fazla çabalıyorum.

Cheesecake: teşekkür ederim ve söylediklerinize katılıyorum herkes malesef öğretmen olamıyor

şekerin mutfağı: teşekkür ederimm tatlı komşum:)

KAMİKAZE: aminn canım inşallah:)

güzzi: valla bir süre sonra kardeşim gibi görmeye başlıyorum:))