15 Aralık 2011 Perşembe

İzmir, Konak Meydanı Gündüz Görünüm

İçimde atanacakmışım gibi bir his var durup durup memleketime bakıyorum, bir köşeden fotoğrafını çekiyorum:) Hayırdır inşallah.
Bir adım daha yaklaştıkça insanların coşkusunu içime çekiyorum. İtfaiye hala iş başında. Geçenlerde bahsettim meydandaki ağaçların yapraklarını kesip yaprak görünümü veren ışıklarla donattılar ağaçları.
Pazar günü, saat kulesi çevresi aile toplaşma coşkusu.
Pamuk şekersiz bir meydan olamazdı dimi:)
Oğğğ hele güvercinler, adağın var yemle, canın istedi yemle, kızdın kışkışla, minik çocuğun mu var sal üstlerine... değişmeyen tek şey buğdaya doydukları ve etrafı pisledikleri:)
Bu meydanda ne buğdaycı biter ne de baloncu.
Bir baloncu ile şekercinin meydan sohbeti.
Balonlar da maşallah pek renkli.
Osmanlı şeker, aslen pek de bir espirisi yok sadece ülkemizin, kültürümüzün Arap esintisi iel ülkemize gelmiş renkli şekerimsi macun.
Yalnız macun kapları tertemiz! Bravo diyorum.
Hava soğudu mu kestaneci ve mısırcı türer meydanlarda.
Süt kuzusu bunlar, gel gel gel kestaneye geeeellll =))
Aaaa dağ çileği mi çıkmış yuppiiiii çok severim.
Dağ çilekleri bana büyük babamı hatırlatır. Hüzünlenirim:(
Balçova, telefirikte oturan büyük babam her pazar bütün torunları dağa çıkarır erkeklere av tüfeği ile atış talimi yaptırır(bir kuş vurdukları da olmadı hani) kızlara da çilek böğürtlen toplamayı, radika yabani ot çeşitlerini öğretip toplamasını öğretirdi.Yani ot çeşitlerini bilirim!
İşte sözünü ettiğim ağaçlara geldik. Yaprakları ayıklanıp ışıklandırılmış akşam hava kararınca muhteşem oluyor. Bir sonraki yazım konak meydanın gece görünümü olacak:)
Dikkat ettiniz mi? Işıklar gündüz vakti de yanıyor, israf yazık yazık hiç yakıştıramadım!
Tarih84

7 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Ne güzel detaylar yakalamışsın canım. İzmirin içini hiç gezmedim bir gün gelirsem dolaşalım :)

MineTD dedi ki...

bir balçovalı olarak dağa 1 kez çıkmışlığım var (yürüyerek) sportif kişiliğimden utandım :)benim zamanımda teleferik vardı hey gibi günler hey (abartma mine!)inşallah atanırsın da gittiğin her neresi olursa memleket fotoğraflarını ben çeker gönderirim sana :)

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: inşallah tatlım:)

MineTD: amiiin diyorum:) ben çocukluğumda çok dağ gezisi yaptım. Hiç olmadı annemlerle ot toplamaya tepelere giderdik. İzmir dedin mi ot severiz bilirsin. Zaten ilk okul sıralarında ya da orta okula geçtiğimizde tel örgülerle çevrildi etraf hoş engelledi mi hayır:) su kaynaklarını kozalağın döküldüğü yerleri otların mantarların çıktığı yerleri iyi bilirim.

Syhn dedi ki...

ay inşallah içine doğan hayırlısıyla gerçekleşsin bakalım ;)

dağ çileklerini merak ettim ben hiç yemedim sanırsam :s

tarih84 dedi ki...

Syhn: çilekgillerden ama bizim yediğimiz çilek gibi değil daha bir farklı denemeni tavsiye derim.

şirin dedi ki...

niye izmirle vedalaşıyorsunuz belki izimri ya dayakın yerlere çıkar.Allah gönlünüze göre versin inşallah. kocaeli taraflarına gelriseniz haberim olsun. her türli yardıma hazırım meslektaşıma. tercihlerinizi yaparkende danışabilirsiniz doğu'da çalıştım. yardımcı olurum elimden geldiğince.

tarih84 dedi ki...

Şirin: oğğ çok mutlu oldum şimdi, süpper haber. Tercih zamanı ve sonrası tam bir kaos:) Bilemiyorum ki neler olacak beni neler bekleyecek? şubat ataması artık kesin gibi herşey tarih öğretmeni alım miktarına bağlı. bu arada çok fazla arkadaşım atandı ama bir tanesi bile batı yüzü görmedim, otomatikman direk kendimi doğuda görüyorum:) keşke İzmir ve çevresi olsa hatta unutamadığım AYDIN olsa.