6 Aralık 2011 Salı

İzmir, Elazığ Günleri: Yöresel alışveriş ve Süt Ürünleri (Bol Fotoğraflı içerik)

Çok yoğun bir günün ardından koştur koştur Elazığ günlerine yetiştim. Montrö kapısının tenha hali içimi acıttı. İzmir Fuarı terk edilmiş gibiydi :( Aslında ne saat çok geçti ne de hava çok soğuk.
Sonbaharın acımasızca döktüğü yapraklar etrafta uçuşuyordu, kış mevsiminde miyiz ki hala bahar ahh bu dökülen yapraklar diyerek konuşa konuşa ben ve yalnızca yine ben devam ettim:)
Elazığ günleri fuar kısmına ulaştım. Sizlere bir kısım da bilgi aktarmıştım. Dileyen buradan okuyabilir TIKTIK. 
Atlas pavyon(sergi merkezi) içerisinde alışveriş edebileceğiniz diğer ürünler sizlerle:
Çorbaların şahı mısır, açıkçası pırırl pırıl oluşu ile göz doldurdu. Fiyatı pek de pahalı değildi. Tek şanssızıığı helva ve perynirlerin arasında oluşuydu. Millet, buna ben de dahilim, peynir tatmaktan dönüp bakmadık.
Kışlık kurabiye, doğuda özellikle köylerde toplu alışveriş yapılır. Bu alışverişlerin içinde kurabiye de vardır. İşte renkli ekstra bir özelliği olmayan ama bütün kış bozulmadan dayanan kurabiye. Torbası 10tl, içerisinde baya da var, bereketli. Memleket hasreti çekmiş, köydeki çocukluğunu özlemiş yetişkinler alıyordu.
 Yine sergi alanında en çok beğendiğim peynir standı Karakoçan belediyesine aitti.
Peynirlerinin beyazlığı, tadının hafifliği ile göz doldurdu. Peynirlerin kilosu 15 - 20 tl civarındaydı.
Yine çok beğendiğim bir başka stant, taze kaşarları ile iyi satış yaptılar. Kilosu 20tl.
Yöresel Yemek Alanı:
Yemek alnında bir süpriz beni bekledi. Kültürel yemek ve tatlıları diğer yazıma saklıyorum malum çok fazla fotoğraf var keyfi çıksın istedim. Şimdi şunu belirtmekte fayda var. Normalde alışverişe gittiğimizde toplu ödeme yaparız, ama gezmek tatmak istersek 250- 500 gr civarı alıp her bir lezzetin doyumuna ermek isteriz. Ev için yaptığımız peynir alışveriş fiyatlarından pek farkı olmasa da fuarda sergi alaınında çok da alışveriş olmadı. Tüm peynir ve yağlar kiloluk satıldı, millet tüm parasını da yatırsa bir yere kadardı, o kadar çok çeşit varki her birinden 1kgr almak maddiyatı ciddi zorlayan bir iş. Kredi kartının da geçerli olmadığını belirteyim! Yemek alanında iki akıllı stant ürünlerini elektronik tezgahlarda tartarak müşterinin istediği kadar tartıp satışa sundu. O müşterilerden biri de bendim. Hemen hemen tüm çeşitlerden azar azar aldım.Akşam Elazığ kahvaltı sofrası kurup tatlara bayılınca cumartesi yeniden gidip ailecek yemek yiyip alışveriş ettik:)
Bal çeşitleri süzme ve petekolarak satıştaydı helvasız bir tatlı standı olmazdı:) Her ne kadar görsellerini eklemesem de pişmaniye stantı bile vardı. Bal kilosu 15-20 tl arası değişmekte.
Keçi ve İnek sütünden yapılmış tereyağlar. Biz keçi sütünü tercih ettik aroması şahaneydi. Tereyağın bile tadımı tapıldı süpper!
Manda sütünden yapılmış tereyağ. Manda nedense dışlanmış bir hayvan, oysaki boğa misali iri , dananın biraz irisi yazık yavrum. Manda sütünden yapılan ürünler keçi ve inek sütüne kıyasla daha beyaz hatta tereyağı ve kese yoğurdu BEMBEYAZ, ŞİDDETLE TAVSİYE! Biz kese yoğurdu aldık. Kese yoğurdu kilosu 10 tl.
Manda kese yoğurdunu ekmek üzerine sürüp biraz tuz serpince tat şahane, aroması müthiş. Bu ürünleri yiyince biz normalde ne yiyip içiyoruz dedim. İyi markaların ürünleri bile olsa bu aroma olmuyor dağda doğal otlarla yetişmiş hayvanın sütünden elde edilmiş ürünler ayrı keyif.
Keseye göre tulum:) Evet kaşar peyniri 1- 2 kgrlık tulumlayarak da satıyorlardı. 35- 40 arası bir fiyata satılıyor.
Favori peynirim çörek otlu peynir. Bir önceki yazımda çörek otlu ekmekten de bahsetmiştim. Bu ikiliye MUHTEŞEM İKİLİ diye adlandırdım:) Peynir kilosu perşembe cuma 20tl iken cumartesi pazar indirimle 15tl den satıldı.
Elazığ kahvaltı soframız:
Eve geç geldik, her ne kadar fuarda yöresel yemeklerden yedikse de bu tatları çay yanında götürme isteği ile kurduk sofrayı. Salça , kırma zeytin ve rokasız bir ege kahvaltı sofrası olamazdı dimi:)
Allah eksik etmesin, dileyen herkese gitmeyi gönlünce alışveriş edebilmeyi nasip etsin. Yöresel yemekler ve tatlılar bir sonraki yazıya beni izlemeye devam edin canlar:)
Tarih84

8 yorum:

Mumin dedi ki...

Üfeleme var mıydı sen ondan haber ver : ) Gidip yerinde yemek lazım bunları aslında : )

tarih84 dedi ki...

Mumin: üfeleme dediğin pilavımsı etli yemek mi? bşr sonraki yazımda bolca fotoğraf olacak bakarız yeniden. valla ben soslu içli köfte kızartmalı içli köfte ve odun ateşinde pişirilen güveçte et lifli pilavımsı şeyden yedim. Çok iyi bir fuardı bakalım bir sonraki hangi yöre olacak? :)

crazywomanrosemary dedi ki...

henüz tatmadığım lezzetler var burada..:)

birdutmasali dedi ki...

İyiki uğrayıverdim..
yöresel herşeye hayranım..

sevgiler..

Baharatın Kızı dedi ki...

Gidemeyenler utansınn:((((( Ben de istiyorum yaaaaa senin gibi mamalar almak alışveriş yapmak istiyorum ama :(((((

tarih84 dedi ki...

crazywomanrosemary: görülesi tadılası unutulmayası bir gündü.

birdutmasali: ben de onca koşturma arasında şanslıyım ki gidebildim:)

Baharatın Kızı: inşallah Antep günlerine gidebilirsin sırada Antep yöresi varmış:)

hikaruivy dedi ki...

oy oy oy, nasıllll ağzımın suyu aktı bir bilsen!!! benim çocukluğum elazığ'da geçti, babam fırat üniversitesinde öğretim üyesiydi... elazığ tulum peyniri, o harika tereyağları, karakoçan balı, orcik yani cevizli sucuğu, hepsi burnumda tütüyor! :( keşke ben de orda olabilsem de hepsinden bol bol alabilseydim :( neyse, sana afiyet olsun, görüp az da olsa hasret gidermiş oldum sayende :)

tarih84 dedi ki...

hikaruivy: oğğğ sevindim zaten yazı dizisi gibi oldu bir de yemeklerini hatırlatmak gerekli sana:) çok eşsiz tatlar, fuar etkinliklerini severim sıradaki yöreyi merakla bekliyorum:)