18 Kasım 2011 Cuma

TAT: Ev Salçası Ürünleri

 Gıda sektöründe bir güzel haber, tat firması ev salçasına da el atmış. Tamam bu ara mutfak işlerine daldım bloğum yeme- içme- aperatif yazılarıyla doldu ama bu es geçebileceğim bir haber değil malesef. Yakında yeni yazılarımla sizlerleyim:) Gelelim meseleye, Antakya günlerinde fuardan son gün kaldığı kadarıyla biber salçası almıştık. Bitmek üzere ve annemle ev salçası için siparişte geç kaldığımızdan konuşuyorduk. Malum bir marka, çok da tüketiriz, güveniriz onun salçasını alalım dedik. Ben son zamanlarda her köşe başında marketlerde satılması işin ciddi şekilde fabrikasyonlaşmasından rahatsızdım. Bu haberi alınca acaba dedik, denemeliyiz. Küçük bir kavanoz alıp deneyeceğiz en fazla 10 gün içerisinde mevcut salçamız bitecek. Umarım fabrikasyon hissi yok olmuş anne eli değmiş bir salça çeşidi ile karşılaşabiliriz.
Ürünün bizlere sunduğu bilgiler de sizlerle olsun:
Salça kategorisinde pazar lideri olan Koç Grubu şirketlerinden Tat markası, ürün gamına yüzde 100 doğal ve katkı maddesi içermeyen, yoğun kıvamlı, tuzsuz ‘Tat Köy Salça’yı ekledi.
Domates Salçası, ‘Antep Tadında Biber Salçası’ ve ‘Antep Tadında Karışık Domates-Biber Salçası’ olarak üç farklı ürün grubundan oluşan Tat Köy, içeriğinde kullanılan 6,5 kg domates miktarıyla tüketiciye ev salçası kıvam ve lezzetinde bir salça sunuyor. Tat Köy, kalp ve damar sağlığı, kolestrol, cilt yaşlanması, kan basıncı, prostat kanseri gibi sağlık sorunlarında etkin madde olan likopen’i yüksek oranda içeren salça olma niteliğine de sahip.
NOT: Tuz içermediği için tansiyon hastaları için iyi bir alternatif olabilir, sıradan hazır salça yerine ev tadında bir seçenek olabilir!
Deneyip göreceğiz, sizlere düşüncelerimi yeniden bildireceğim.
Tarih84

2 yorum:

Aylin TÜRKŞEN AYSEL dedi ki...

Tat'ın Mustafakemalpaşa'daki -ki memleketim olur- fabrikasına basın gezisi düzenlemiştik. Tonlarca domatesin olduğu yüzlerce traktör vardı. Japonlar bile salçalarını bu fabrikada ürettiriyor. Onlar daha tatlı salça sevdiğinden üretim alanı ayrı idi. Valla orayı gördüğümden bu yana gözüm kapalı alıyorum Tat ürünlerini. Bu salçayı denemedim. Üsküdar'da bir turşucum var, oradan çok acı Hatay salçayı alıyorum.

tarih84 dedi ki...

Aylin Türkşen Aysel: Fabrika gezileri gerçekten de çok etkili oluyor, süpper bir fırsat olmuş doğrusu. Uzak doğuluların damak zevkini anlamak zor, çikolatalı keke tuz ekler, tuzlu olması gereken salçaya şeker=)