18 Kasım 2011 Cuma

Paşabahçe, ''Çaya Şeklini Biz Verdik'' diyor ya sizce?

 Son günlerde otobüs duraklarında, gazetelerde, tv ekranlarında hep bu reklamı görmekteyiz. Çay denince akla paşabahçe gelir. Kampanyada çay bardağının Paşabahçe ile özdeşleştiği, çay bardağı denildiğinde akla ilk Paşabahçe’nin geldiği vurgulanıyor. ‘Çaya Şeklini Biz Verdik’ kampanyasıyla, çayın daha yoğun tüketileceği soğuk kış günlerine girerken Paşabahçe’nin çay tiryakilerine sunduğu her biri birbirinden şık modelleri hatırlatılıyor.
Benim favori çay bardağı modellerim:

Şimdi düşünüyorum da bu işi tiryakilere danışmak gerekir. Bloğu takip eden yazılarımdan, günlük hayatta tanıyanlar da çaysız yapamadığımdan bilir. Çay kanıma işlemiştir, her çayı beğenmem her bardaktan içmem! Paşabahçe alternatifsiz bize göre. Sebebi çok açık taa rahmetli annaneme dayanıyor. Kadın yaz kış demeden çayı yoldaş etmiş kendine, millet 35liksiz nasıl duramıyorsa o da derdini sevincini çay demleyerek paylaşmış. İlk okul 5. sınıfta annemin rahatsızlığı sebebiyle bir yıl beraber yaşadığım annanem bana da el verdi. Yalnız küçük bir kız mutfağa girdi pişiler yaptı çay fasıllarıyla gününü geçirdi. Okuldan geldi demledi, canı sıkıldı demledi, akşam oldu annanesinin 70lik kankaları ile çay keyfine gitti. Çayın nasıl demleneceğini, nasıl sunulacağını öğrendi. Bakır çaydanlıkta dağdan gelen doğal sularla sabırla yoğrulmuş bir tad elde etti. Peki bardak? Her bardak aynı mı hayır! Her cam her model aynı mı hayır! Çay ince bardakta ince ağız kısımlı kesilmiş bardakta olmalıydı. İki yudumla tiryakisine bitti dedirtmemeli. Ayda (halk dilinde ajda) bardaklar çıktı o zaman pahalıydı, ajda bardağı rahmetli annanem göremedi ama annem hemen eve getirdi, kızı kendi dünyasında kitaplara dalmışken çay demledi keyfini sürmesini izledi. Kız büyüdü öss maratonunda yorgun düşerken ince belli incecik tutsan kırılacak görünümlü zarif bardaklara yöneldi. Bardak ne tesadüf yine paşabahçeydi! Şimdi bloğunun başında yazı yazarken kahvaltılık diye adlandırılan şişman, vazo görünümlü çayını yudumlamakta. Paşabahçe ile büyüdük, paşabahçe ile yaşlanacağız.
Tarih84

2 yorum:

Aylin TÜRKŞEN AYSEL dedi ki...

Evet katılıyorum bu görüşe. Ajdaları hep sevmişimdir, bir de alttan 3. sıra soldan 4'ü beğendim. Bunlardan alacağım şimdi de.

tarih84 dedi ki...

Aylin Türkşen Aysel: oğğ ben de o modeli sevdim hem incecik çok iyi.