18 Kasım 2011 Cuma

Danielle Steel: Majesteleri Prenses / Bir kitabın sonu bu kadar mı iyi olur!

Sevgili arkadaşım Joey Potter geçenlerde bana bir hediye gönderdi. İçinden de en sevdiğim yazar Danile Steel'in bir romanı çıktı. Roman yeni çeviri ve yeni basım, elimde de yoktu. Nasıl sevindim anlatamam. Tabi o kargo kutusunun içinden neler çıktı neler, kokoş olmam için bir sürü cici diyelim=) Kitabı elime aldım ilk 40 sayfa okudum ve bir telaşın ortasında buldum kendimi. Normalde elime bir roman almışsam bitene kadar yemek yemem uyumam. Malesef hayat siz büyüdükçe engellerini de büyütüyor. Sorumluluklar artıyor. Dün sonunda başına geçip bitirdim.Biliyorum birkaç kitap daha var sırada tanıtılacak. Ama bu kitabın sonu o kadar güzeldi ki önce bundan başlamak istedim:)
Yukarıda gördüğünüz fincan canım arkadaşımın 2010 yılı doğum günümde hediyelerinden bir tanesi. Kızımızın zengin yüreği özellikle sevdiği insanlara kapılarını açıyor, sevdiği ne varsa sizlere sunuyor. Bu fincanı atandığımda okulda kullanmayı çok istemiştim. Bunca zaman bekledi ve benimde boynum bükük artık evde kullanmalıyım dedim:(
Majesteleri Prenses
Kitap özeti:
Küçük bir Avrupa ülkesinin hükümdarı olan ve kraliyet kurallarını ciddiye alan prensin tek kızı olan Christianna babasının sağladığı korunaklı yaşamın ve taşıyamayacağı kadar ağır bir yükün altında ezilmektedir.
Berkeley’de geçirdiği dört yıldan sonra babasının sarayındaki görkemli yaşam, dış dünya ile ilişkisini kesmesine engel olmaz. Doğu Afrika’daki Kızılhaç gönüllülerine katılmak için babası Majesteleri Prensi razı eder.Böylece Doğu Afrika’nın kavurucu güneşinin altında, uluslararası yardımlaşma kamplarından birinin tozlu ve telaşlı yaşamına dalar, kahraman doktorların ve gönüllülerin arasında hevesle çalışırken gerçek aşkını bulur.Korunaklı saray hayatından kurtulan Christianna, gerçek kimliğini yeni dostlarından ve çalışma arkadaşlarından, gizlemek için büyük çaba sarf etmek zorundadır. Fakat bir süre sonra kampı istila eden zorluklar ve saraydan gelen baskılar üzerine geri dönmek zorunda kalır. Ve şok edici bir olayla kaderi bir anda değişir.
 kaynak için tıktık
Yorum:
İlk defa bir kitabın sonu beni bu kadar mutlu etti. Belki noktası virgülüne kadar olacakları anlatmadı, ama anlattığı ve sezdirdikleri fazlasıyla yeterliydi. Daniel Steel'in en öz, en yalın, en olağan kitabıydı. Ne beklediysek onu verdi ama çok iyi bir kurgu, tutku dolu satırlarla! Mest oldum mest. Bir daha okuyasım var o derece. Çok ciddi bir bilgi donanımı mı vardı hayır. Çok mu aşk meşkti hayır. Ama bir gerçek ve o gerçekliğe örülmüş tutku ve muhafazakar bir anlatım sunuldu bizlere. Güzeldi işte var mı ötesi!
-Afrika kıtasındaki siyasi ve sosyal durumu öğrendik.
-Kraliyet ailelerinin asalet geçişi, tahta her önüne gelenin geçemeyeceğini öğrendik.
-Soylu olmakla hükümran olmanın farklarını öğrendik.
-İngiltere Kraliçesinin de dahil pasaportlarında sadece isimlerinin yazdığını başka bir bilgiye gerek olmadığını öğrendik!
Güzel, zarif, aşk dolu, dostluklarla çevrili, aristokrasi engelli, gelenekçi bir dünyanın kapıları bizlere açıldı. Girdik ve kana kana yorulmadan içtik tükettik.
Tarih84

5 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Senin bu yazara olan sevdanı bildiğimden ne zaman adı geçse aklıma sen geliyorsun. Çok güzel anlatmışsın kitabı cidden. Danielle Stell ve tarzına çok yabancı olmama rağmen merak ettim. Seni bu kadar mutlu etmesine sevindim. Küçük mutluluklar güzel bir kitap, keyifli bir film, bazen bütün günü değiştirebiliyor.

birdutmasali dedi ki...

ne mutlu işte..
hani geceni gündüzüne katarsında,
bazen hiç anlamadığın bir şekilde biten kitaplarda var ya..
vallahi o zaman tek tek koparasım geliyor o sayfaları :=)))

bak bu gayet güzel bitmiş !! :=)
cicilerinide güle güle kullan..
ne mutlu.
sevgiler...

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: sayende hoş bir kitap, mutlu bir sona sahip oldum. teşekkürler canım:)

birdutmasalı:çok iyi bir tanımlama bu tanımlamaya hemen örnek git kendini çok sevdirmeden adlı kitap tuna kiremitçiyi ne zman görsem tv de hesap sorasım geliyor:)

teşekkür ederim güzel sözleriniz için:)

nasli_ dedi ki...

Ben bu postu beğendim kupayı geç içindeki şahane duruyor canım çekti ):))
Ben de beklerim :)
http://www.nzlsyn.blogspot.com
My Giveaway click click

tarih84 dedi ki...

nasli_ : öyleyse beni izlemeye devam et önümüzdeki hafta bu kahvenin üzerindeki krema- köpük nasıl yapılıyor video çekip anlatacağım sizlere:)