9 Ekim 2011 Pazar

İzmir Hatay Günleri: Kebap Keyfi

Photobucket
Hatay günleri yiyecek içecek faslında künefeden sonra en çok merak ettiğim ürün kebaplardı. Ön planda kağıt kebabı, ciğer şiş, kuzu şiş ve Urfa kebap vardı. Kağıt kebabı Hatay'a özgü bir kebap çeşidi. Yağlı kağıt üzerine bir yemek tabağı genişliği kebap et karışımı yayılarak pişirilir. Büyük hamburger köftesini andıran kebap yufka üzerine alınır, domates ve közlenmiş biber eşliğinde servis edilir. Fuarın ilk gün heyecanı mı, İzmir'e gelen elemanların beceriksizliği mi bilemiyorum çok vasattı. Farkındaysanız fotoğraf bile çekmedim, keyfim kaçtı. Yufkası çok kalın, soğuk servis edilişi kötüydü. Maydanozlu domatesli kuru köfte yemiş gibi hissettim. Fiyatı da 15tl idi. Fuara 4 akşam gittim 4 akşamda da bu stantta bir değişiklik göremedim. Zaten onlar da yoğun müşteri göremedi. Fuarın yıldızı dediğim Kumlu kebap standına gelelim. Kumlu, kebabın bir çeşidi değil sadece İlçenin adı:)

HATAY KEBAP SOFRASI: KUMLU KEBAP
Photobucket
Görüldüğü gibi kuyruk uzun, ağzımızın suyu aka aka beklemeye koyulduk.
Photobucket
İşte bu can kopartıcı kokular eşliğinde ödeme sıramıza geçtik, daha sonra seçtiğimiz kebap çeşidinin sırasına geçtik. Ben urfa kebap istedim, arkadaşım da kuzu şiş. Kebap ne kadar acı olsun denildi. Acı işte dedik. Etler pişti derken bu seferde şişi takip edip ustanın sırasına geçtik. Orada da usta acılığı ne kadar olsun dedi, zaten acı olsun demiştim diyince yok kebabın acı şimdi iç harç ve yufka acılığını seç dedi. Wooooow!

Kırmızı salçalık biber bile canımı çektirdi.Kokusundan mıdır anlayamadım toptan aşerdik:)

Photobucket
Resimleri ekliyorum ki etin üzerindeki acı sos parçalarını görebilesiniz. Kırmızı noktalar sosun rengi.
Photobucket
Neyse efendim yukarıda da bahsettiğim gibi kebap servis işlem seçeneklerine geçildi. Yufka üzerine yağ, bol acılı biber salçası ve kekiğinde bulunduğu bir karışım sürüldü. Ustaya verildi. Elimde fotoğraf makinesini görünce sordu çok mu sanatsalız? evet dedim:) Hadi usta anlat bana:) Yufkan soslu, kebabın soslu, yeşillik de soslu mu olsun? evet evet evettt:)sos dediği de acı yani:) Kebap yufka üzerine alındıktan sonra üzerine: maydanoz+ marul+domates+soğan+baharat+ isot: karışımı eklendi. Bizim alışıla gelmiş kebap sarışlarımızlardan bir adım farkla sardı. Kebabın iki kısmını da içe kıvırdı, açık bir yer kalmadı. Böylelikle kebaplarını paket yaptıranlar aman iç malzemem döküldü, yağ sızdı muhabbeti ile uğraşmadı.
Photobucket

Yufkaları da özeldi, incecikti dişi zorlamıyordu. İnceliğine rağmen sağlamdı, delinip yağ akıtmıyordu. Güzel, yoğun tat ve kokular arasında geçen kebap günleri yaşadık.

Tarih84

10 yorum:

Şule dedi ki...

O kağıt kebabından biz de nasibimizi aldık! Daha çok çeşit yemek için her şeyi ikiye böldürdük. Akıllı yufkacı sadece ikiye bölmekle kalmadı, bir de boyuna yardı ki içindekiler yedikçe dökülüp saçılsın!

Her işte bir hayır vardır, kağıt kebabını tabağa alıp yedik. Öyle olunca da fena gelmedi bize.

Maalesef Kumlu Kebapçıya uğrayacak hal kalmadı bizde. Belki ben de dört gün gidebilseydim yerdim, gelecek sene inşallah.

MakinoSev dedi ki...

oh oh eline sağlık, çok leziz bir yazı olmuş :D
tam bu yazını okurken annem yanıma geldi, akşama ne yapalım diye :D senin blogu gösterdim :D :D :D kadıncağı mahçup bir şekilde mutfağa geri döndü :) üzüldüm anneme, halbuki anneminde yemekleri çok güzeldir :D :D

youknow dedi ki...

çok kötusun !!!

Ege dedi ki...

Canım senin bu yazı dizini okudukça gidemediğim için üzülüyorum,ne güzel anlatmışsın :)

tarih84 dedi ki...

Şule: Biz de arkadaşlarımla herşeyin tadını alabilmek için kebapları ikiye böldürmüştük. Ben kağıt kebabından nasibimi ilk gün alanlardanım, arkadaşlara fuar hakkında övgü dolu telefonlar açınca toplamda 4 kez fuara gitmiş oldum:) Kumlu kebapçının yanındaki kebapçıya da çok talep vardı.Bir dahaki sene için deneyim kazanmış olduk:)

Makino Sev:hahaha:) anne yemeklerinin manevi tadı en krakliçe yemeğe bedeldir. Öyleyse bu akşam 2 tabak yemek ye ki kadının gönlü olsun:)

youknow: sanırım azıcık öyle oldum=))

tarih84 dedi ki...

Ege: ahh bak üzüldüm şimdi, keşke sen de gidebilseymişsin. Araştırmacı ruhunu bir nebze doyururdun. Ama olsun seneye tarihleri önceden ayarlarsın, baya ilgi gördü artık İzmir'i de fuar listelerine eklemişler. Tavsiyem açılış günü gitmen, il ilçe belediye başkanlarına kadar orada oluyorlar, tam bir şölen.

Joey Potter dedi ki...

Acı sevmem malum ama nasıl ağzımın suyu aktı var ya hainsin kızım sen :) Yarın bir kebapçıya mı gitsem ne yapsam. :)

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: söz yazı dizisinde bir daha ağız suyu akmayacak:) bundan sonraki yazım tamamiyle kültürel:)

Cevver dedi ki...

Ohhh iyi ki gitmişsin.Önümüzdeki yıl,beni de yanında götür :)) Olma mı???????

tarih84 dedi ki...

Cevver: olur tabi:) seve seve:)