12 Ekim 2011 Çarşamba

İZMİR Hatay Günleri: İl ve İlçe Belediyelerin Kültür Şöleni

Photobucket

İzmir Hatay günleri 2011 etkinliğin son yazısı sizlerle. Diğer yazılarımı okumak için tıktık
Künefe aşkı ile çıkılan yolda bol şaşkınlık, hatıralamıza eklenen güzel anlar, çokça hediye, kültürel alışveriş, arkadaşlarla edilinen hoş sohbetle sonlandırıyoruz. Darısı seneye tüm isteyenlerle birlikte yeniden başıma efendim:)
İzmir Hatay günlerinin ilk günü yakın bir arkadaşımla sabahın erken saatlerinde Konak meydandaydık. Belediye binası önünde bir etkinlik vardı, halk oyunları ekibi ve bir kalabalık. Pek ilgilenmeyip işlerimizi hallettik sonrası malum Fuara geçtik. Meğer o kalabalık resmi karşılama töreniymiş, Hatay belediyesi ve ilçe belediye başkanları, Hatay valisi bürokrasi , protokol görüşmeleri yapmaktaymış. Şölen alayı Fuara kadar törenler eşliğinde geçmiş. Neyse fuar alanına geldiğimizde davul zurna sesleri, arkadaşıma yalvaran ben. Hadi gidip bakalım ben de halaya katılıcam. Tabi böyle atraksiyonları benden beklemeyen arkadaşım için zor zamanlar. Atlas pavyona girince (pavyon = sergi alanı demektir) gördüğümüz kalabalık karşısında şaşırdık. Tamam dedim kesin Akp sunum yapacak, bir organizasyon var:) Alıştık artık ne zman televizyonu açsak bir kurdele kesiyor adamlar:)Ama nasıl bir koşturuşum var içlerinde Egemen Bağış var mıdır diye bakınıyorum. Allahım ne komedi :) Hayır Egemen Bağışı görsem kasım ataması- tarih öğretmenleri kontejyan artışı diye yakasına koluna yapışıcam. Ahh canım ülkem ne hallere düştük:)
Tabi bu iç sesimin halinden bir haber arkadaşım bu kız nereye koşuyor, neden kamera önünde anlam veremedi. Anladım ki Hatay-İzmir protokol geçtim kenara. Bundan sonrası malum şu yazımda bahsettiğim sergi gezimi ve ürün satışlarını incelemek.
Fuara katılan belediyeler tanıtımlar için iyi hazırlanmıştı.
Takvim, tanıtım dergisi, broşür, ajanda dışında şehir haritaları, meyve, içecek, tatlı, süs eşyaları, baharat kutuları, lokum, defter, kalem seti, kalemlik, ... saymakla bitmeyecek kadar çok hediyeye boğdular bizleri.
Karayılan Belediyesi:
Photobucket
Biraz dinlenebilmek için izinsiz daldık belediye standına, kırmadılar çay + meşrubat ikram ettiler. Tam kalkacaktık bir torba verdiler. İçinden: ıhlamur, kekik, nane, güllü lokum, nazar boncuklu gümüş iş saçaklı duvar süsü, bardak altlığı, ajanda çıktı.
Payas Belediyesi:
Photobucket
Payas kendini, yaptığı işleri nalatan kitapçıklardan tutun da encümenlerine kadar anlattığı dergiler, aile kültür dergisinden, çocuk isimleri sözlüğüne kadar çeşitli dergiler eklediği çantasını uzattı bizlere. Teşekkür edip diğer stantlara gittik. Son anda fark ettik ki üçer tane harita metot defter de eklenmiş torbalarımıza, öğrenci kıyağı:)
Erzin Belediyesi:
Photobucket
Narenciye deposu, güzel ilçe. Cd, dergi, tarihçe ve mandalin daha ne olsun dimi:) Mndalin çiçeği kolonya çeşitleri d eçok hafif bir kokuya sahipti doğrusu.
Photobucket
Hatay belediyesi: büyük fotoğraflı takvim ve Hatay tanıtım cdleri verdi. Çekim kalitesi kötü olduğundan ekleyemedim:( Kumlu belediyesinin meyan kökü şerbet ikramı ise ayrı keyifti:) Dörtyol belediyesi peynir tatlısı için teşekkürler. Kömbe ikramı için Belen... say say bitmez diyorum işte:)
Günün yorgunluğunun üzerine kendimizi bizim eve zor attık. Arkadaşım iptal ben perişan. İşten gelecek annem için ayrı bir yemek telaşı. En iyisi patates haşlayıp salata çay derken geçiştiririz dedik. Annem midye dolu torbayı bize uzatınca evde bir çığlık kıyamet. Midye yani midye dolma hastası bir aileyiz. Çok severim çok çok...
Photobucket
Midye yanına patates salatası, roka, kırma zeytin, çay... gün güzel tamamlandı.
Photobucket
İzmir Hatay 2012 günlerini hasretle bekliyorum.
Tarih84

Hiç yorum yok: