6 Ekim 2011 Perşembe

İZMİR Hatay Günleri: Antakya Künefe ve Künefe Yapımı

Photobucket
28 Eylül-2 Ekim arası İzmir'de Hatay yeresel ve kültürel alışveriş günleriydi. Bir önceki yazımda ürünlerden bahsetmiştim okumak isteyenler için tıktık. Bir sonraki yazımda künefe ve kebap ürünlerinden bahsedeceğim demiştim. Künefe ve künefe yapımı fotoğraflarını eleyerek biraz uzun bir yazı çıkınca Kebap kısmı bir sonraki yazıma kalsın dedim. Evet haklısınız yazı dizisine dönüştü mübarek=)

Photobucket
Künefe, Antakyalılara has bir tatlı çeşidi. Hatay'ın ilçelerinde künefeciler çok olsa da Künefe denildi mi Antakya'da yenilmeli. Yaklaşık 1 aydır sayıkladığım künefe hasretim çok şükür bu etkinlikle dindi:) Neden Künefe? Tatlı sevmeyenleri bile dize getiren, sıcağı makbul bu tat kendine özgülüğü ile diğer şerbetli tatlıgillerden bir adım fark atıyor. Tatlının pişirildiği an yenilmesi gerekiyor. İç katındaki peynirin donmaması, sıcak şerbeti çektiği gibi künefe ile çatalınızın hakimiyet mücadelesi başlıyor. Antakya Künefecisi tabelasının önünde uzun kuyrukları hak eden bir ürün bizlere sunuluyor.
Photobucket
Üzerine antep fıstığı serpilmesinin yanında dileyene kaymak da konuluyor. Özellikle Antakya Künefecisi standında bu tatlıyı tadan bir daha dönüp gelip yiyor. Yan tarafta çay bahçesi oluşturmaları da yorgunluğun üzerimizden atılmasına yardımcı oluyor. Arkadaşlarımın, benim ve annemin ortak görüşü: plastik bardakta içmemize rağmen bugüne kadar dışarıda içtiğimiz en iyi çayın yine bu stantta olduğu kanısına varıyoruz. Hatta son gün stantı toplarken kalan çayı satın almayı teklif ettirecek kadar iyi bir çay keyfi yaşattı bizlere.

Künefe Nasıl Yapılır?
Photobucket
Künefe yapımın ilk aşaması tek kadayıfın hazırlanmasıdır. Krep hamuru kıvamındaki tek kadayıf malzemesi, künefe yapımı için gerekli incelikte ayarlanmış süzgeçten saca akıtılır.
Photobucket
Saca kıvamlı sıvının akıtma işlemi bittikten sonra 3-5 tur sacın dönüşü beklenir. Bu arada tel kadayıflar pişme aşamasına geçmiş olmaktadır.
Photobucket
Tel kadayıfın her bir teli beyaz renkten kırık beyaza dönüşme sürecine girince bir çubukla hafiften ters yüz edilir.
Photobucket
Yavaş yavaş ters yüz edilirken bir taraftan da toplanmaya başlanır.
Photobucket
Toplanan tel kadayıf birbirine yapışmayacak kurulukta olduğu görülünce kadayıf yığınına bırakılarak işlem yenilenerek malzeme hazırlığı devam eder. Sonrasında kadayıflar el yardımı ile ya da bıçakla küçük parçalara ayrılır. İşte bu aşamada ustaların künefe yapım sırları başlar. Künefe yapımı için hazırlanmış bakır tepsilere parça parça edilmiş kadayıflar bastırılarak ilk kat serilir.Orta kata künefenin kendine has peyniri eklenir.Üzerine yine kadayıf eklenip fırına verilir. 7-10dk arasında fırından çıkartılır. Satışı yapılacak tezgaha konur, üzerine kepçe yardımı ile şerbet gezdirilir. Künefe servis edilecek kaplara eklendikten sonra biraz daha şerbet eklenir, fıstığı serpilir. Dileyene künefe üzerine kaymak ilavesi ile ürün alıcıya teslim edilir.
Photobucket
İlk çatalda künefe peyniri ile güreş başlar. Uzun uzaduya verilen savaş sonrası enfes tada bakılır. Künefe peyniri donmadan yenilmesi makbuldür. Photobucket

Açılış günü biraz tesadüfi biraz standın genişliği, göze çarpışı ile denediğim künefeci favorim oldu. Künefenin görüntüsünden ne kadar süredir şetbet yemiş, ne kadardır beklemiş, çıtır mı hamur mu olmuş anlar hale dönmüştüm:) Çarşamba- cuma-cumartesi-pazar fuara gittim. 4kera bu enfes tadı tatdım:) Cumartesi künefecide oturup tatlı+çay keyfi esnasında masasını paylaştığımız genç çift bir önceki günde geldiklerini, künefe yediklerini anlattı.Sonra ekledi arkadaşlar burada künefe yemiş mutlaka bir daha gidip bir de Antakya künefecisinden yemelisin dediler bizde geldik ama enfesmiş haklıymışlar dedi. Cumartesi akşamı stant erken kapanış yaptı, en son getirttikleri 150 kilo peynirleri de bitince onlar için fuar bitmişti. Diğer künefeciler de rahat edip artık satış yapabilmişlerdir diye düşündüm. Pazar günü yediğim künefe İzmir'de yediğim künefecilerden iyiydi ama Antakya künefecisinden sonra yavan geldi. Ahhh künefe ahh:)

NOT:Bir sonraki yazım Hatay Kebapçıları olacak.

Tarih84

19 yorum:

Syhn dedi ki...

yapma yapma yapma!!

oy oy oyyy!!

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Off of!Çok kötüsün!Bir sonraki yazını okumayacağım o zaman:)

FİGEN KARAVAŞ dedi ki...

İzmir de senelerce künefe yedim.Sonra 14 sene once İskenderun a gitmiştik şimdiki eşimle:) o vakitler nişanlıydık:) orda künefe yedik ve burada yediklerimizin künefe olmadığını versiyon olduğunu anladık.Peynirleri özel ve çok daha lezzetli oradaki künefeler. kebaplar keza öyle! Biz de bu fuara gidip künefe ve kebapların tadına baktık.O yoğunluğa rağmen tatlar gayet başarılıydı. Senin de eline sağlık canım, öperimmm,

Figen Karavaş

tarih84 dedi ki...

Syhn: hahaha=)) sanırım çok insafsızca bir yazı oldu:)
ahh çok nefisti ama , İstanbul'a geldiklerinde mutlaka gitmelisin.

Kitap Kurduyum Ben: valla haklısın =))

Figen Karavaş: canım bizler şanslılarız o zman, ben de Antakya'da tatmıştım tam merkezinde yemişiz:) Ben en çok senin ufaklıların gerkek antakya künefesini yemelerine sevindim:)o curcunada gün yetmiyor sanki, yorulunuyor ama sonrasında bu tatlarla değiyor.

Oh Yoon Joo dedi ki...

Üniversitede ki bir arkadaşım Antakyalıydı. Mezuniyet için gelen annesi mükemmel bir Künefe ziyafeti çekmişti bizlere(: Hala tadı damağımdadır. O güzel günleri hatırlattığı içinde özeldir (:

Bu arada Antalya künefesi demişsin son paragrafta Antalya'da olounca algıda seçicilik usulü kim nasıl nerde diye bakındım ekrana hehe

tarih84 dedi ki...

Oh Yoon Joo: sağolasın iyiki hatırlattın hemen düzettim:) Benimde yakın arkadaşım İskenderunlu, onunda ailesi sağolsun yapıyormuş daha yemedim, kısmet. Senin için nostaljik bir yazı oldu desene=))

Cafe Portakal dedi ki...

hmmm enfes bir görüntü gidemedim ben:(afiyet olsun canım

Pinky dedi ki...

Allahım sana geliyorum! ne yaptın sen taarih vallahi ağzımı toparlayamıyorum. bizim de biraz yakında Antakya Künefe diye bir yer var anneme kalk gidelim dedim, gece uyuyamam karabasan görürüm şimdi birşey yersem dedi ikna edemedim. gündüz götürürüm artık. yarın kaçmaz :)

tarih84 dedi ki...

Cafe Portakal: teşekkürler =))

Pinky:hahaha:) ne etkili bir yazı olmuş böyle maşallah:)

zeynep -ipek butik pasta dedi ki...

Sayende bende gittim ama başka bir künefecide yedik oradakide çook güzeldi,keyifli bir akşam geçirdik..

tarih84 dedi ki...

zeynep -ipek butik pasta: böyle tatlı birşeye vesile olduğuma çok sevindim=)) enfes bir etkinlik:)

Joey Potter dedi ki...

Şerbetli tatlı sevmememe rağmen ağzımın suları aktı. Kebapları bekliyorum şimdi merakla. :)

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: ağız sulandırıcı bir etki yarattığı kesin, ben de şlerbetli tatlı sevmem ama bu iyi bir istisna oldu doğrusu:)

hunerlieller dedi ki...

6 Ekim /26 Ekim 2011 Tarihleri arasında yapılacak olan PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNE Tüm blog ve sitesi olan arkadaşlarım davetlidir.
http://hunerlieller.net sitemden yada hunerli_eller@hotmail.com
adresinden bana ulaşabilirsiniz.

çeşnici Handan dedi ki...

En büyük hasyalim künefeyi Antakya'da yemek. Şimdi yazdıklarını okuyup, fotoğraflara bakınca buna iyice karar verdim afiyetler olsun sana. Kebapçı yazını merakla bekliyorum.

tarih84 dedi ki...

hünerlieller: katılılmayı çok isterim:)

çeşnici Handan: hava alanları çoğaldı, uçak fiyatları düşmüşken bir hafta sonu Antakya kaçamağı yapılabilir, 1 gece 2 gün tarihi güzelliği ile yemeklerinin şahaneliği birleşince enfes unutulmaz bir tatil olabilir. İnşallah hayalini gerçekleştirebilirsin. Özellikle Antakya'da Arapların turistlerin yoğun talebi ile künefe kıtır kıtır pişiriliyor tad-ı şahane diyorum:)

MakinoSev dedi ki...

sayende ekranı yapışıp kaldım, hatta direkt gözünüzde canlanması için bkz: http://i44.tinypic.com/2qjc9wl.gif :D

tarih84 dedi ki...

Makino Sev: heheheh=)) koptum ya o kedi nasıl öyle:)

MakinoSev dedi ki...

künefe gören kedinin dramı olarak adlandırıyorum ben o gifi :D