2 Eylül 2011 Cuma

Yazıklar Olsun: Ramazan bahane ithal öğretmen şahane!

Photobucket

İthal nedir? Muz-Angus-Öğretmen! Sıradaki?

Son bir yılın eğitim alanındaki en hararetli tartışması şüphesiz ki ithal öğretmen mevzusu. 10.000 ithal öğretmen kararı. Seçim öncesi yatırımı kopya örtbası, şişirme atamalar derken bir yenisi eklendi. Oruçun başa vurduğu milletin haber dinleyeceği saatte iftar başına geçtiği günlerde sessiz sedasız hükümet kendi işlerinin peşinde yasa tasarısını oyladı, ithal alım başladı. Bu öğretmenler ülkemizin en üst kesimine, en kalite şehirlerine MEB öğretmenlerinin 2 katı fazla mağaşla kadrolara yerleştirildi. Ülkemin nişantaşı sokakları olduğu kadar tezekle kaplı toprak yolları da var, yazık ithal akmasın kokmasın kaçmasın cannımm guzzuuum diyerek İstanbul-Ankara-Bursa-Antalya gibi şehirlere kadrolar dağıtıldı. Biz madurlar? Avcumuzu yalaya yalaya derimiz soyulmuş beklemekteyiz. İbrahim Tatlıses'in zanlıları anında yakalanır kpss kopyacıları bulunamaz yuh. Pardon bulundurultmaz, MİT ülkenin en önemli istihbarat teşkilatı bile devreye sokulur çıt yok. Facebook'u bile hackleyen lise öğrencileri ile dolu zeka fışkıran genç neslimizin yeni yetişkin görevlileri istese anında deşifre edebilecekken çıt çıkmaz. 11.544 gibi komik bir rakam öğretmen atamsı yapıp çalışın atayalım diye dalga geçen hükümet, 10.000 öğretmene bütçe çıkarıyor. Eğer bu alım üniversitelerin hazırlık kısımlarına olsa başımla beraber lakin 15.000 ingilizce öğretmeni atama beklerken neyimize 10bin ithal öğretmen?

Yıllar öncesi, İsmet İnönü zamanında da böyle bir ithal tartışması olmuş, misyonerlik yapılıyor denilip geri gönderilmiş. Ama bu ithal öğretmenler ne kadar ithal önce ona bakmalı, yoksa bu ithal öğretmenler Fethullah Gülen'in okuttuğu ABD'de eğitim almış öğretmenler mi? işte Eylül ayında belli olacak.Ülkemin eğitim politikasılığına yazıklar olsun.

Tarih84

8 yorum:

berna dedi ki...

bi öğretmen olarak duymuştum bunu fakat kesinleştiğini sizden öğrendim.gerçekten yazıklar olsun.resmen susturdular hepimizi.sesini çıkaranı atıyolar içeri.sonumuz ne olacak bilmiyorum.yakında hükümet yanlısı olmayanları da sürmeye başlarlar.hakkımı yiyenlere hakkımı helal etmiyorummm......

milky dedi ki...

pudra tozu bu ithal öğretmenler,
okullara mı atandı yani bildiğin sınıfa girip ders anlatacak.

bu nası bir iş benim kanım dondu yanı onlar edebiyatı, tarihi, türkiye coğrafyasını bizden daha mı ıyı biliyor.

tarih84 dedi ki...

Berna: malesef, haklısın:( ben de helal etmiyorum ahlarım çıksın diyorum.

milky: hayır bu öğretmenler ingilizce derslerine girecek.bildiğin lise öğretmeni olacaklar.

kaktuscicegi dedi ki...

ben zaten seçimler sonrasında en büyük darbeyi almıştım, bundan sonrasına ise hiç şaşırmam. Osmanlının son dönemleri de böyle değilmiydi dicem ama bile çok geyik oldu, hiç bir şeyi yadırgamıyoruz artık... yine de işler bir yerden patlayacak orası kesin, böyle sürüp gitmesi imkansız... oamana kadar işin ceremesini de biz gençler çekeceğiz ne yazıkki!

tarih84 dedi ki...

kaktuscicegi: valla işler patlasa da anlamayacak çok insan var bu memlekette, bilemiyorum ben o kadar iyimser değilim.

vişnap dedi ki...

Bir o eksikti ya :(( Kınıyorum bunlara sebebiyet verenleri:(

milky dedi ki...

çok üzücü bir durum. sen bu insanların öğreteceği ingilizceyi beğenmiyorsan ne diye açtın o bölümü verdin o diplomayı...

tarih84 dedi ki...

Vişnap: malesef şaka gibi ama gerçek:(

milky: ya sorma ülkemizde açık öğretim sistemi ile bile ing. öğ. olunabiliyor öyle deli açık olan bir dal. ing. fizik kimya matematik okuyanlardan amerikan kültür okuyanlara kadar herkese formasyon verildi kontejyan sınırlaması olmadan. bu denli ihtiyaç var ama atama yok. anlamakta zorlanıyorum.