29 Eylül 2011 Perşembe

İZMİR Hatay Günleri: İzmir uyuma bu fırsatı kaçırma!

Photobucket

Yaklaşık 20 gündür künefe diye sayıklamaktaydım. 2007 yazında gittiğim Antakya gezimizde yorgun düşüp yemek yiyemeyecek hale gelmiş, mezeleri tadıp o muhteşem masadan kalkmıştım. Dizilerin iştah açıcı hali, Antakya özlemi, Künefe merakı derken resmen künefe sayıklar hale geldim. Beni yakın tanıyanlar bilir, tatlı sevmem, şerbetli tatlı yemem. İşte olumlama gücü ile Antakya tatlıcılarını İzmir'e taşıttım:) İste gelsin, olumla olsun! Afişler pek ilgi çekmedi hatta kimse bakmadı, İzmir bu muhteşem tatdan mahrum bi haber kaldı taki dün gidip gören meraklıların telefonlarına sarılmasına kadar. Evet fuar alanına kim geldi ise elinde telefon koş buraya gel, gör diye yedi ceddine haber uçurdu:)
Photobucket
Hatay günleri birkaç yıldır yapılmakta, şehir şehir gezmekteymiş. Bu yıl İzmir'e ilk gelişleriymiş. Yapılan birkaç sohbetten anladık ki onlar da İzmir'in hala bu etkinlikten bi haber olduğu kanısında. İlk gün farkı ile aşağıdaki haritada gördüğünü ilçe belediyelerinin etkinlik ve hediyelerine boğulduk bu da diğer yazıma saklı. Bu fuardan yazı dizisi çıkaracak kadar fotoğraf çektim. Yazıma başlarken kısa kesip diyecektim ki: KÜNEFE SEVERLER BURAYA, BU KÜLTÜREL ALIŞVERİŞ KAÇMAZ!
Ama nerdee açıldı mı çene susmaz, ahh hiç cool bir blogger olamıyorum ne var ne yoksa dökülüyorum ahh:)
Photobucket

Fuarda neler bulabilirsiniz:

Her belediyenin tarihçe anlatım dergisi, yöresel ürünleri, şehir haritalarını ücretsiz alıp tadabiliyorsunuz. Ayrıca birçok yöreye ait belediye sergilerinde satışı da mevcut. Annem şimdiden alışveriş listesi yaptı.

Listemizde: Belen ev salçası, Erzin mandalinası, kolonyası, Kumlu kebabı,meyan kökü şerbeti. Kekik suyu, incir ve ceviz reçeli. Kömbet, künefe tatlı malzemeleri.. bu liste uzar gider.

AYRICA: dünyaca ünlü Samandağ Ney çubukları, dağdan toplatılmış baharatlar...

Gidip de aşık olunarak dönülecek bir etkinlik. Bugün kuaförde de anlattım, yarın Anadolu ateşi gösterisine gidecek aile azının suyu akarak gösteri öncesi yemekte oradayız dedi:) Kuaförüm ailecek tatlı yemeğe gidecek.Teyzemler salça ve tatlı:) Ben bir posta arkadaşlarımla tatlı yemeye gidicem cumartesi de hem tatlı hem ev kışlık alışverişi için anneciğime eşlik edicem. Eee siz ne duruyorsunuz hadi fuara:)

Hergün yeni bir yazı giricem daha anlatacak çok şey var:)

Tarih84

3 yorum:

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Of of of diyorum,başka da birşey demiyorum:)

tarih84 dedi ki...

Kitap Kurduyum Ben: ah ahh diyorum yarın akşam ailecek oradayız, bolca alışveriş yapılacak. Pazar arkadaşlarımla yine fuardayız bayıldıkk:) Seneye Can ile gider ana oğul tatlı keyfi yaparsınız İstanbul'a geldiklerinde:)

zeynep -ipek butik pasta dedi ki...

Çok canım çekti,eşimi kandırabilirsem yarın yemekte oradayım..