6 Eylül 2011 Salı

Ehliyet alacak / çıkartacakların dikkatine!

Photobucket


Bu bir ben yedim siz yemeyin yazısıdır. Ana konu: insan nasıl kazıklanır?


Yılı geçmiş bir süredir bekleyen ehliyetimi aile baskısı ile çıkartmaya gittim. Aslında bekletmemin özel bir sebebi vardı. Pasaportların 2012 yılında değişeceği haberleri üzerine bekleyip toptan hepsini yeni fotoğrafla çıkartayım demiştim. Ülkecek sıra beklerken açayım bir gazete okuyayım ya da bir iki sayfa kitap okuyayım demeyiz. Hastanedeysek doktoru beklerken teşhisi kendimiz koyar tedavi yolunu kendimiz buluruz. Bu hiç eğişmeyecek bir döngü, ehliyet sırasında da her Allahın kulunun aynı işlemi yaptığı halde niçin ekstradan bütün aşamaları anlattığını algılayamadığım bir muhabbet açıldı. Derken o tarihi kazıklama mevzusuna gelindi. Neredeyse elimdeki dergiyi düşürecektim, meğer ne pis kulak kesilirmişim:) Ehliyet işlemleri öncesi sürücü kursuna gider dosyanızı alırsınız bu esnada sizlere yapılacak işlemler sıralanır. Bir de şu eklenir: trafik kayıf belgen falanca yerde satılıyor istersen bizde de var, alabilirsin. İşte bu kıymetli evrak normalde 40 kuruşa satılırken dosyasını tamamlama telaşındaki saflar ki ben bu gruba dahilim nasılsa yakın fiyattadır diyerek 40krş yerine 15tl öder. Ve bu saflar topluluğu ehliyet çıkartacak topluluğun neredeyse %80 oluşturmaktadır. İşte o ehliyet sırasında başımdan aşağı kaynar su ne ki kaynar zift dökülmüş etkisi yarattı bende. Aynı mantıkla savcılık belgesi çıkartacaklar için de geçerlidir. Eğer daha önce çıkartmadıysanız hiiiiiç telaş etmeyiniz, işlemin yapılacağı yere kadar gidin, görevliler sizleri yönlendirsin. Yıllar önce ilk savcılık belgesi işlemim de o çok meşhur sandalya tepesinde oturup evrak yazan daktilo uyanıklarına da yok yere para kaptırmıştım. İşte brokrasiyi korkulur görmek, devletten korkmanın sonucu. Nedense korku ve cahilce düşüncelerle sindiriliyoruz.


Aaaa bu kadarla kalsa yine iyi kızın birinin musallat oluşu ile az daha sakinliğini korumaya çalışan beni bile cinnete sürükleyebilirdi. Sabah erkenden kalkıp emniyete gittim, sıraya girdim. Tam içeri alınacakken son dakika bir anne kız geldi. Kız derken kazık kadar. Yanılmıyorsam 78liydi. İlk hasta sandım meğer nazlı, ailesine yapışık gıcık biriymiş. İlk önce dibime yanaştı, arka sıradaki beyler sıranın asıl yerini hatırlattı. Sonra annesi sıraya geçti kız yan taraftaki baklara oturdu başladı kahvaltı etmeye. Benim elimde de dergi var inatla dergiye odaklanmaya çalışıyorum. Sonrasında bana sorular sormaya başladı, hayır dolu insan var neden ben? İlk defa geliyorum bilmiyorum Polis orada neden bana soruyorsun dedim. Bu seferde annesi devreye girdi polise gitti. Sus bekle nasılsa sıra gelecek neredeyse 30 kişi beklemekte yani. Neyse bana sıra gelince polis diğer bekleyenlerin dışarı çıkmasını benim işlemimden sonra 10 kişinin daha içeri girip sıraya dahil olmasını istedi. Kız yine bana yapıştı ben de ondan uzak durmaya çabalıyorum. İzah ettim, sırasını hatırlattım yok anlamıyor. Neyse kaynadı arada tam işlem yapılacak anne nüfusum, anne evrağım.. böyle devam ediyor derken sorulan gayet basit bir soru üzerine bir panikledi dersin geberecek hey yarabbi. Neyse parmak izi için çıktık yine dibimde rabbim sabır! Sandalye görür oturu, yok sıra çok yok neden bu bu şu şu öfff bir sus ya bir sus! Annesi demiştim dimi kızının etrafında sanırsınız ilk okula gidiyor, tam parmak izi işlemi bitti derken bu gereksiz şahsiyet benim evrağımı almaya kalktı dedim dur, önce benden uzaklaş o benim evrağım hemen geri ver. Kız bakıyo polis de kızdan fotoğraf istiyor onu da kaybetmiş, meğer annesindeymiş Allahım ailecek gariplerdi. Haa benim evrak mı diyeceksiniz kızın elinde slak slak bakıyo ne dediğimi algılamadı bariz odaklanma sorunu var, baktım cinnete dört nalayım oradaki sigara içen polisleri çağırdım şu kızı benden uzka tutun şikayetçiyim diye. Milet şokta inanın tahammülüm yok böyle insanlara. Bu tiplere uğraşacağıma cahilelle uğraşmayı tercih ederim. Sonra piyasaya babası çıktı o da diktatör mübarek her şeye karıştı:) Neyse en sonunda kurtuldum yarım saat sonra da ehliyetimi aldım. Diyeceksiniz ki neden bu kadar gıcık oldun? Sırada 18 yaşını yeni doldurmuşlar vardı, brokrasiden anlamayan 40lı yaşlarda kişiler vardı, kolu alçıda sırada sesi çıkmayan üniversiteli bir kız vardı. Bunca insan içinde aile bağımlısı bir işe yaramayan faydasız tiplere inanın tahammülüm yok! Belki de bu hayatta birçok şeyi tek başıma yaptığım ve tek başıma öğrenmek zorunda kaldığım için bu kadar garipsiyorum. Yani belli bir yaşa gelmiş her birey de bir zahmet o kıçlarını kaldırsın artık dimi. Siz siz olun en kardeşinize ne de çocuğunuza acımayın, öğretin öğrenmesini sağlayın.

Bir anı: orta okuldayım anadolu liseleri sınavına hazırlanıyorum. Dershaneye yazıldım ki tek vesait olsada pek sağlam bir noktada değil. İstanbul taksim gibi düşünün. Ben korkularla yetiştirilmiş, çevresinden gelebilecek her tehlikeye karşı tetikte büyütüldüm, çalışan aile çocuklarının belki de kaderi. Dershanem açılmadan bir hafta önce annem şimdi evden birlikte çıkıcaz ama eve dönene kadar ne ben seni tanıyorum ne de sen beni dedi. Gidiş geliş yolumu öğrenmem gerekliydi. Birlikte otobüs bekledik, birlikte bindik. Anneme baktığımda suratını çevirdi. Elimde not defteri 10dk şu noktadayız, 20dk şuradan döndük gibi notlar aldım. Eve döndüğümüzde o kadar ağladım ki sanki bir anlığına annem beni unutacak kaybolucam sandım. Ama o günden beri ailem hem yanımda hem de yıldızlar kadar uzağımda oldu. Yakın zamana kadarki yaşadıklarımı koşturmalarımı zaten biliyorsunuz. İyiki beni bu şekilde güçlü kılmışlar dedim, bugün kendi değerimi bir kez daha anladım.

Tarih84

15 yorum:

şizo-mizo dedi ki...

benim ehliyet de yatıyor öyle emniyette.. ha alacağım ha alacağım derken kaldı öyle.. bunları okuduğum iyi oldu.. sağol.. :)

şu kızla annesine de gıcık oldum he.. iyi sabretmişsin yine de.. ben de katlanamam böyle sümsük tiplere.. ne diyeyim geçmiş olsun.. :)

tarih84 dedi ki...

şizo-mizo: şimdilerde işlemler teknolojik ve hızlı ilerliyor, rahatça alırsın. ve olası bir evrak alımı için direk denilen yere gitmene bile gerek yok, mesela bu 40krş luk belge emniyetin karşısındaki markette 5 tl iken evrak takip bürolarında 2tl satılıyordu. plaka ve benzeri işler için de emnitere gelindiğinden bu tarz belgeler çevrede illaki satılır. Eskiye göre açıkçası ehliyet ve pasaport ücretleri daha makul seviyede.

mor menekşe dedi ki...

valla içim şişti büyük geçmiş olsun sana ya o kızın bir de trafiğe çıktığını düşünsene hadi bir adım ötesine git evlendiğini neleri annesine sorar kimbilir.. dediğim gibi ehliyet ve sabrın için kutlarım

Pinky dedi ki...

kız derslere girerken de yanında oturmuştur allah bilir annesi, izin verseler sınavda da oturur. hayret onlar olmadan nasıl geçmiş sınavları.

ben de yarın sabahın köründe emniyete gitmeyi planlıyorum. bayramdan önce çok sıra vardı halledemedim bu zamana kaldı. benden dosya masrafı filan almadılar ama başka yerden fazla aldılar sanırım hepsi üçkağıtçı bunların Tarihcim. bu işte herkes tutturabildikleri kadar kazıklıyor.

Joey Potter dedi ki...

Hayırlı olsun tatlım ehliyetin. Arabalandığın günleri de görmek nasip olsun :) Yalnız merak ettim bu kız bu mallıkla nasıl araba kullanacak? Sen de cidden iyi dayanamış son noktayı sert bir şekilde koymuşsun. Dumura uğramıştır kadın :))

tarih84 dedi ki...

mor menekşe:sağolasın, haklısın benim de ilk aklıma gelen bu kız nasıl araba kullanacak oldu sonrasında trafik canavarı bir aday daha kazandı dedim.

Pinky:ahh haklısın ne olduğunu anlamadan ksıtırmışlardır. bu bahsettiğim trafik kayıt belgesi, herkes mutlaka alıyor.

Joey Potter: o kızda dumura uğrayacak kadar bile akıl olduğundan şüpheliyim, Allahın bahşettiği aklı kullanmay kullanmaya damarlar paslanmış:) inşallah tatlım amin ama öyle bir hevesim yok şimdilik.

mydestiny dedi ki...

Şu ehliyet işinin ayrıntılarını yazman iyi olmuş, ablama söyledim hemen. Bilgisi olsun diye.

Kızı polise şikayet etmene güldüm. Çünkü ben olsam aklıma gelmezdi şikayet etmek gelse bile cesaret edemezdim. Pratikmişsin:)

tarih84 dedi ki...

my destiny: valla öyle anlarda pek pratik ve kırıcı oluyorum, yien insaflıydım canım:)

Murat dedi ki...

Ya ne kadar doluymuşsun sen, tehlikeli madde, mayın, tnt... Hangi patlayıcıyı yakıştırsam ki sana :)

tarih84 dedi ki...

Murat: deli :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

yuh yaşıtım eşşek kadar kız olmuş kesin evde kalır bu bacım bence dolmuş değilsin haklısın al bunları yaz döşe ibret olsun aleme! Ayrıca şimdiden hayırlı olsun ehliyet balım öperim kocaman.

tarih84 dedi ki...

STİL DİREKÖTÜ: sağolasın tatlım yok evde kalmaz böyleleri daha şanslı olur:) ama trafikte korkacaksın bunlardan doğrusu.

Oh Yoon Joo dedi ki...

Ehliyet maceraları herkeste farklı demekki (: Ben sağa sola para kaptırmadım ama o kuyruklarda heba edildim ^^
Antalya da vergi zımbırtısı için açılmış oda o kadar ufak ki 3 kişiden fazla insan içeri girince havasız kalıyorsun. Hava alamadığı anda ortada ki en zayıf halka çaaat diye düşüp bayılıyor. Kendimden biliyorum hehe Kafamda şişle beni ayıltan o yakışıklı arkadaşa buradan sevgilerimi gönderiyorum ^^ Ehliyet gerekli değilse alınmaktan uzak durulması gereken bir belge benim açımdan uzun bir süre ^^

tarih84 dedi ki...

Oh Yoon Joo: iyiki Allah korumuş, geçmiş olsun. zor bir deneyim olmuş. valla ehliyet gibi tüm resmi evrakj işi çile bu ülkede.

A. Surucu dedi ki...

Web siteniz çok güzel olmuş. Başarılarınızın devamını dileriz.