26 Ağustos 2011 Cuma

Şans, kader, nasip..ne dersen o işte.

Photobucket

Geçen sene bu zamanlar bir Denizli macerası yaşamıştım, şaka gibi bir gün. Cüzdanımı çaldırmıştım yoksa kayıp mı etmiştim hikayeyi okumak için tıktık O gün hem çok acı hem de çok hayırlı birgündü. Polislere güvenim yenikenmiş, insanılığın ölmediğini anlamıştım. O gün demiştim ki kurtarıcı meleğime inşallah formasyon başvurun kabul olur bu sene atanırsın. Duam gerçek oldu. O gün beni beş parasız sokakta kalmaktan kurtaran, bana yardımcı olan, o günkü üniversite başvurumu yapmama yardım eden meleğimiz bugün Ağrı'ya atandı. Branşı da çok zorlu matematik:) Haberleri izliyordum eylem görüntüleri bir yanda atama bekleyenler bir yanda derken gözleri yaşlı bir anne kızının atamasına sevinmekte. Ve arkadaşım orada sevinç çığlığını bastım. Sonra düşündüm ilk senede baya yüksek puan alan arkadaşlarım oldu, ben bu başarıyı sadece 2010 kpss döneminde yakaladım o da kopya olaylarında kaynadı gitti. Sanırım bu bana bir işaret nasibin yok, kader ağlarını ördü nasıl kopyada aklananlar olup atamaları oluyorsa seninde nasibin yendi senin için hayırlısı da bu denildi gibi hissettim. İlk defa kendim için üzülüyorum. Okuyucularım bilir neler atlattım da gıg dememeye çalıştım kpss dışında tabi. Hep mücadeleye devam ettim. Ama ilk defa dua edemiyorum, mübarek Kadir gecesinde ne için nasıl dua etmeliyim bilemiyorum. İlk defa kendim için ağlıyorum, dışarıdan kendi suretime bakıyorum. Bilemiyorum hayat çok enteresan. Bu çilenin adı ne bilemiyorum şans, şanssızlık, nasip, nasipsizlik ...? Aklıma Sezen Aksu'nun Yalnızlık senfonisi parçası geliyor tıktık

Biliyor musunuz ''hayırlısı'' kelimesinden ne kadar çok nefret ediyorum o kelime bana HAYIR-lısı gibi geliyor! Ben atanıp şehit olacak kadar çok istedim öğretmenliği, bir iki günlüğüne bile kendi branşımda kadrolu, kendi öğrencilerimle olmayı ölecek kadar çok istedim. 2010 atama tercihlerimi yaparken korkusuzca Hakkari-Yüksekova lisesini yazdım! Sözün bittiği yerdeyim sessiz çığlığımla.

Tarih84

13 yorum:

çeşnici Handan dedi ki...

Senin gibi nice değerli gencimiz değerimiz bu durumda canım ama her işte bir hayır vardır bu mubarek gecede inşallah duaların kabul olur sen moralini bozma. Önünde daha çok güzel günler var yeter ki sen umudunu kaybetme sevgilerimle.

şizo-mizo dedi ki...

inşallah gönlüne göre bir yer olmuştur.. bugün atamalar belli oldu diye biliyorum çünkü.. :) hayırlı haberlerini bekliyorum.. :))

milky dedi ki...

Allah affetsin ama o sözden umudunu kesen binlerce insan var artık bu ülkede.
bende onlardan biriyim geçen yıl puanım fena değildi ama aynen dediğin gibi oldu ve arada kaynadı gitti. Bu sene ise maalesef atanamayacak kadar çok düşük aldım.

Burada yazıp paylaşamıyacağım o kadar zor günler geçiriyorum ki seni çok iyi anlıyorum.

Ücretli öğretmenliğe başvurdum çünkü aileme yük olmaya başladım ama onda bile torpil işliyor. Hakkımı geçen sene zorla aldım.
bu sene ne olacak onuda bilmiyorum.

Ağlamak her gün üzülmek elime kalan bu.

tarih84 dedi ki...

çeşnici Handan: yorumun beni çok mutlu etti, yanımda olduğunu hissittirmen çok güzel, teşekkür ederim. Umudun bittiği yerde ahret başlarmış öylşe ya da böyle umud ettikçe yaşıyoruz.

şizo-mizo: yok canım 4000 tarihçi alacaklar da öyle sıra gelecek bizlere olmuyor malesef:(

milky: aslında bu kadarı bile neler yaşıyor olabileceğini anlamam yetti ben de benzerlerini yaşadım ve devam ediyorum yaşamaya. ücretli bile kara borsa resmen akp-chp meclis üyesi, encümen falan tanıdığın olacak öyle hele ki İzmir de yaşıyorsan.
geçen sen edeğiştirilen çarpımlar nedeni ile puanlar ortada kalıyor eğitim bilimleri etkisizleşti off anlat anlat bitmez, umdum branşımdan yok malesef:( ben de ücretliye başvurdum bakalım, ben de artık yük oluyorum ve bunu çok ağır hissediyorum. hayat sanki yarım, birşeyleeri bekliyoruz devam etmek için ama tgorpillerden bize sırea gelmiyor mnalesef:(

Dolunay dedi ki...

senı cok ıyı anlıyorum.bende atanamamıs bır tarıhcıyım.

tarih84 dedi ki...

Dolunay: tarih öğretmeni olmak bu ülkede suç gibi adeta:(

milky dedi ki...

ewet hayat sanki yarım. Yeri geliyor hiç bir şeye hakkım yok ki gibi hissediyorum.

Hayat bir yerlerde yaşanıyor ama ben dışında gibiyim.
9 günlük bayram tatili var inasanlar çıldırmışcasına seviniyor. Ben oyle bakıyorum. ders çaılışırım bende diyorum. Tatil neyimize biz atanamayanların.

tarih84 dedi ki...

milky: ahh ahh bugün birt arkadaşım da aynısı söyledi, ders çalışayım bari dedi:( malesef öğretmenlik içimize işlemiş başka bir alamda çalışmaya başlasak da yine gizliden ders çalışırız.Artık kpss ve ders konusunu kimselere açamayacak kadar utanıyorum sanki atanamamk benim suçummuş gibi.

Adsız dedi ki...

atanamamış TÜRKÇE ÖĞRETMENİYİM sözün bittiği yerdeyim içim karışık dünyam karışık hisler o kadar farklı ama ağızda bıraktığı tat malesef aynı:(

tarih84 dedi ki...

Adısz: sevgili Türkçe öğretmenim, ana dilimizin baş tacları ahh malesef durumlarımız aynı:( sizin branş 89la kapattı daha ne istiyorlar ne bekliyorlar anlamıyorum. tek istekleri atamamak, ucuz işlçilik ücretli öğretmenlik bile kara borsa oldu daha ne diyim:(

lamina dedi ki...

cnm benim,ülkenin bu şartlarında bölüm okuyan arkadaşlara Allah yardm etsin, tarih biyoloji kimya edebiyat fen bilgisi....ne kadar yüksek kapatıyor, sizn gibi bu denli hevesli arkadaşlarımz bayramda bile des çalışıyım diyor, valla Allah yardımcımz olsun hepimizin :((
sevgiyle kal

http://laminapropria.blogspot.com/

tarih84 dedi ki...

lamina: asalında bütün sınava giren öğretmenleri atasalar bile ülkemizdeki öğretmen açığı kapanmaz ama işlerine gelmiyor malesef.

Adsız dedi ki...

Bende liseden bu yıl mezun oldum.Hangi üniversiteyi istediğimi hangi fakülteyi istediğimi 13 yaşında karar verdim şimdi 19 dan gün almış biri olarak halen aynı mesleği düşünüyorum ben edebiyat ya da tarih öğretmenliği istiyorum yorumlarınız okudum ve çok üzüldüm 2012 lysden çok düşük aldım tercih yapmadım şimdi KPSS var onu deneyeceğim lakin lys deki başarızlığım beni bir çeşit umutsuzluğa sürükledi şimdi dershaneye kayıtlıyım yeniden umudum var çalışacağım ben TM ciyim öğretmenliğin yanında hukukta düşünüyorum(ama içimden gelen meslek bu değil öğretmenlik.malum atanma sorunu filan..)İNŞALLAH ATANIRSINIZ,ATANIRIM İNŞALLAH ŞU SORUNLAR ÇÖZÜLÜR.