20 Temmuz 2011 Çarşamba

UNO: Kruvasan & Damla Sakızlı Çörek

Photobucket
Bir süredir marketlerde görüyor merak ediyordum. Kruvasanla tanışmam yıl 2007, arkadaşım Paris'ten çiğ şekilde getirmişti. Artık o da nasıl bir tanımlama ise:) Yani yağlı kağıt üzerine koyup fırınlıyorduk. Çok sevmiştim. Daha sonraları okuduğum romanlarda bayan karakterler elma+süt+kuruvasan ile öğün geçiştirirken daha bir cazip gelmeye başlamıştı. Alsancak'ta birkaç kokoş pastenede muskat kokulu alır tüketirdim. Mayıs ayında iki çeşit yarı pişmiş Uno ürünü aldım. Sizlerle paylaşmak ancak nasip oldu.(Her daim krovasan derken kuruvasan yazmak garip geldi, orjinal yazımı belki yanlıştır affola! )
Uno: Kuruvasan
Photobucket
Bal ve çay eşliğinde harika bir öğün geçirdim. İlk başta pişirmeye üşendim, 2-3dk fırınlanarak tüketilmesi önerilmiş. Mikro dalga şart oldu, anne duy sesimi artık.
Uno: Damla Sakızlı Çörek
Photobucket
Valla damla sakızlısını daha çok sevdim. Miss gibi kokuyor ve inanın damla sakızı da tam kıvamında insanı baymıyor. Evet ben yine üşendim ve yarı çiğ yedim:) Bu sefer kahve eşliğinde:) Kızlar da bizdeydi nutella eşliğinde yediler güzel gidiyormuş.
Kısa kısa: 2 gün önce teyzem de almış ve fırınlamış, sıcak sıcak güzel gitti ama fırınlamdan yenince de hafif hamurun çiğ hisliği de ayrı keyif diyorum. Hatta ben buzlukta bekletip buz gibi çöreği sıcacık kahve eşliğinde tüketince BAYILDIM! Şimdilerde 10 luk paketleri de çıkmış. Normalde paketler 3.90tl 10luk mini paketler ise 2.00tl Benden size tavsiye=))
Tarih84

6 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Aaa bunlar pişiriliyor mu? Ben bir tanesinden aldım şu sakızlı çörekten tevekkeli mideme oturdu ha ha ha:) Bakmadım bile pakete aç ye sandıydım ben bunu ha ha ha :)

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: paketi açtığımda aldığım mayamsı çiğ kokudan hemen anlayıp arkasını okudum. 2-3dk fırınlayarak tüketiniz yazıyor. Fırınlanınca daha bir güzel oluyor miss gibi kokuyor.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Aşkım ya ben bunu sevmedim ne bileyim garip geldi tadı bu arada insg'ı kesin dene

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ нandan dedi ki...

hahaha ay inanmıyorum ben de joeycim gibi direkt paketten aç ye modundaydım :)))))) hiç pişirileceği aklıma gelmedi ki çünkü pişmiş gibi duruyodu hahaha ay çok güldüm ya kendime :) ben de eda gibi pek sevemedim damlasakızlısı asırı damla sakızı kokuyor kıvamı cok cok yogun geldi, kruvasan zaten sevmem sevmedim de :)

tarih84 dedi ki...

Stil Direktörü: deneyeceğim çokça merak ediyorum:) ben de çiğ hamur kokusunu seviyorum ondan yadırgamadım herhalde.

Handan: aslında 2-3 dk fırınlandıktan sonra güzelleşiyor tabi damak tadı farkı.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Dene aşkım ama 2 günde bitir sonra taş gibi oluyor