24 Temmuz 2011 Pazar

Pollyanna Felsefesi Üzerine Ciddi Bir Yazı!

Photobucket
Kısa süre öncesinde sizlere çocukluğumuzda okuduğumuz kısa masal ve hikayeleri yeniden okumaya başladığımdan bahsetmiştim. Secret garden etkisi ile Alice in wonderland yeniden okumuş, felsefesine hayran kalmıştım. İşte bir etkileyici yapıt daha. İnsan bu kitapları orjinal kalınlıkta okuduğunda bir kere daha şaşırıyor. Hepimiz biliriz Pollyanna demek bardağın dolu kısmını görmek, ekşi limona tatlı demek, bir kolu gitse bak diğer kolum sağlam şükretmeliyim demektir. Ayşecik de sağolsun ne de güzel polyannacık olmuş bizlere porselen bebek isteği ile yanıp tutuşan masum kızı canlandırıvermişti. Bir kitap değil bir felsefe, bir hata görüşü, şu boktan yaşamı anlamlandırma, minik mutluluklardan cennetne bir köşe yaratma sanatı. Okuyun okutun diyorum!
Pollyanna hakkında araştırma yaparken blogları geziyordum. Pollyanna felsefesi üzerine çok sağlam bir yazı ile karşılaştım. Hatta yazı birçok felsefeden bahsetmekte, amellere kadar ilerletiyor. Mutlaka okunması gerekli ciddi bir yazı!
Polyanna Felsefesi Üzerine...
Photobucket
Pollyanna, Eleanor H. Porter’ın yazdığı batı klâsiklerinden birisidir. Yazarı meşhur eden, bu kitabıdır. Pollyanna kitabı 1913 Amerika’sında 8 bestseller arasında yer alarak büyük teveccühe mazhar olmuştur....
Pollyanna’nın mutluluk oyunu kısaca böyle. Batılı bir yazarın bu şekilde düşünmesini de gayet manidar buluyorum. Ama yazar eğer vahyi nazara alan semâvî dinleri dinleseydi, her şeye çare bulunan bir hayat felsefesi geliştirmiş olurdu… Bugün hiçbir musîbet karşısında yıkılmayan Pollyanna miras kalabilirdi bizlere...
Kısa kısa iki paragraf alıntısı ekledim sizler için, blogger hakkaten de ders niteliğinde bir yazı kaleme almış.
Blog adresi: http://nisanazz.blogcu.com/
tıktık

Tarih84

4 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Blogger senin gibi yazı kaynak göstererek alıntılamış. Kendi yazmamış. Hımm çok gereksiz buldum ben bu yazıyı daha evvel okumuştum ve okuduğum gibi de unuttum. Kitabın mesajı başka ayrıca çocuklar için yazılmış bir kitap bu hiç bir çocuk bu kadar derin düşünemez. Sadeleştirmek gerekir. Bu arada Polyanna'nın serisi vardır. Örnek Eş falan diye. O kadar çok eski kitap vardı ki bizde. Görsen deliye dönerdin. Halamın Kerime Nadirlerinde gözüm ama Babannemin eski evinde.

5-6 Koli Kitap verdik zamanında. Çoğu ansiklopediydi ama seni okudukça aklıma düşüyor. Yaşça büyük kuzenlerin etrafta olması ve akrabaların kitap işinde olmaları da bir şanstı benim için.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: kerime nadir mi ahh çok severim. Çocuk kitapları diye adlandırdığımız kitaplar çocuklara okurken farkında olmadan hayat dersleri ve belli öğretiler gizli kitaplardır. kısaltılmışları ile başlanır ama orta okula geçilince derinliğine okutulur tabi avrupai sistemlerde. bzide çocuklar ders kitabını bırak tahtayı bile okumaktan acizler malesef:( ben sevdim gerçekçi tarafı var, bir de bu taraftan bakılmalı dedim. heidi, ailece yendien orjinal kalınlıkta okusan bu kitaplara nasıl çocuk kitapları denilmiş diyeceksin inan.

Biblio dedi ki...

Devam kitaplarından Evleniyor ve bilhassa Örnek Eş çok güzeldir. Polyanna deyip geçmemek lazım. :)

tarih84 dedi ki...

Biblio: ilk fırsatta devam kitaplarını da okumayılım:) merak ettim çok.