22 Temmuz 2011 Cuma

Mim: Unutulmaz Türk Filmleri

Sevgili arkadaşım Joey Potter'dan güzel bir mim paslanmış. Uzun bir zaman sonra ancak yanıtlayabiliyorum. Bu kadar zaman geçince mim baya bir dolandı, baktım ki bizim nesil diye adlandıracağımız blogger arkadaşlarımızla zevkler etkilenmeler sevinç hüzün neredeyse aynıymış. Bu mim'i yazmaya başladığımda ilk aklıma gelen 5 filmi düşünmem gerekliydi nedense şu 2 film direk aklıma geldi. Dönüş ve Zambaklar Açarken. Çocukluğumuz Türk filmleri ile geçti, nicesi bizlerde iz bıraktı. O zaman anlatmaya başlamalı.
DÖNÜŞ (1972)
Photobucket
Not: Filmin yönetmeni ve öyküsü Türkan Şoray'a aittir. Birçok ilki barındıran toplumumuzun gerçeğini gözler önüne seren bir film!
Köyün dillere destan güzeli Gülcan'ın acı hikayesi. Köyün delikanlısı İbrahim ile evli masum bir kadın. İbrahim'in Almanya'ya işçi olarak gitmesi ile bir parçacık bebeğiyle ortada kalmış bir kadın. Köyün acımasız ağasının namusuna göz dikmesine baş kaldırmış hatta namusunu koruduğu için namussuz konumuna düşürülmüş, kuru ekmeğe muhtaç bırakılmış sahipsiz bir kadın. İbrahim gider gelmez geldiğinde de birşeyi beğenmez. Tüylü fötr şapkası, kahve makinası ile çeşmesi dahi olmayan köy evinde kıyaslamalar yapar basar Alamanyasına gider, bir kadınla evlenir bir de bebeği olur. Gülcan'ın adının çıkması ve kaybettiği oğlunu gömmeyi reddetmesi üzerine apar topar yola çıkar. Tam köy girişinde kaza olur ve yeni eşi ile birlikte İbrahim ölür. Ortada ağlayan bir bebek kalır. Gülcan bakakalır, ve o onutulmaz cümle sarf edilir: '' Böyle mi dönecektin(gelecektin) İbrahim! '' Bebeği kucağına alır ve hayata tutunmaya çalışır kalmış yarım aklı ile :( Hangimizin burun direği sızlamadı ki bu sahnede ve bu müzikte.

Çok acı bir film. Bir Türkiye gerçeği. İkinci dünya savaşı sonrası bazı Avrupa ülkeleri ucuza işçi çalıştırıp kalkınmak için Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkeden işçi almıştır. Aileler parçalanmış, ne toprağına ne de avrupaya uyum sağlayamamış ortada yetişmiş nesiller, yitip giden hayatlar, köylülükle avrupalılık arasında sıkışmış zihniyetler. Herkes açısından çok zor bir durum.
Zamb
aklar Açarken (1973)
Photobucket

Not: Kerime Nadir'in ünlü romanından uyarlama süpper bir film, birçoğu bu filmi bilmez hatta hak ettiği değerin bile verildiğini zannetmiyorum. En kısa sürede eski kitapçılarda bu eserin orjinal halini bulup okumayı planlıyorum.Roman hakkında geniş bilgi için tıktık

Film güzeller güzeli kızımızın (Filiz Akın) zengin şımarık genç futbolcuyla evlenmesi ile başlar. Ani evlilik zengin, parasına güvenen oğluyla kel akalı anneyi pek etkilemez. Ünlü romancı baba ise oğluna ve gelinine sahip çıkar. Oğlan filmin bir başında bir de sonunda görülür, deplasmanda aklı bir karış havada geçen bir hayat. Olgun, yakışıklı baba ve hayat dolu kızımız vakitlerinin çoğunu birlikte geçirir, iç dünyalarını açarlar ve yasak bir aşk doğar. Şimdilerdeki gibi yasak denince belden aşağı zihniyettekiler gibi değil tabi. Olaylar olayları doğurur ve bu aile hakkında birçok sır gün yüzüne çıkar.Yazık olmuş bir ömür ve tazecik ömrünün baharında bir hayat yok olur. İçimi sızlatan, dünyanın adaletsizliğini, feleğin sillesini, ömrün nede boş geçtiğini hissettiren ahh çokça acı çekerek izlediğim bir film.


Tarih84

6 yorum:

miwako dedi ki...

dönüş çok acıklı ama çok güzel bir film türkiye gerçeğini anlatıyor ama ben bunların olmasını avrupanın türkiyeden işçi almasına ordakilerin adapte olamamasına bağlamıyorum yuvanın yıkılmasıylada alakası yok bence sadece karakter meselesi bunları yapan adamlar karaktersizin teki film deki adamda öyleydi ve bu filmden sonrada aynıları yaşandı yaşanıyor ALLAH islah etsin ne diyelim filmin müzikleriyse hasretinle yandı gönlüm nasıl unutulurki unutulmasında zaten filme daha da anlam kazandırmış bu şarkı dönüş çok iyi bir şeçim tebrik ederim.

tarih84 dedi ki...

miwako: toplumsal bir olay, çok boyutlu yazık çok yazık:( çok üzücü bir film.

Joey Potter dedi ki...

Yahu 5 tane film bulmak çok mu zordu? Ben kendimi tutmasam daha da yazardım :) Kumayo efenim... 2. film ilginçmiş.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: valla çok düşündümama nedense bu kadar derinden işleyecek bende yer edecek cıx olmadı, 2 tane yazdım ama tam yazdım aaa:)

hayat güzel dedi ki...

ya ben bu zamabaklar açarkeni izlemedim sanırım ve gerçekten merak ettim şimdi... ben filiz akını çookk beğenirim... asil,zarif ve güzel...

tarih84 dedi ki...

hayat güzel: kesinlikle izlemelisin canım, hatta kitabı da okumak gerekli.