23 Temmuz 2011 Cumartesi

Kumiho (GUMIHO) Üzerine 2 Dizi 2 film

Kumiho (GUMIHO)- Dokuz Kuyruklu Tilki
Photobucket
Kore efsanelerinde geçen karakterlerden birisidir.
Efsaneye göre tilki Kumiho haline dönerse 1000 yıl yaşarmış. İsterse yakışıklı bir erkeği elde etmek için güzel bir kıza dönüşebilirmiş. Kumiho sayısız öyküde karşımıza çıkar.
Dönüşüm:
Efsanelerde Kumiho istediği kılığa rahatlıkla girebilir. Kalıcı olarak tilkiye dönüşür, yüzünü değiştirebilir ama doğası hep aynı kalır. Kumiho isterse evlenecek bir gelinin yerine de geçebilir. Gelinin annesi bile aradaki farkı anlayamaz. Kumiho sadece giysileri üzerinde yokken farkedilebilir. Kayıtlarda Bakh Mun-su ile Kumiho birlikte görülür. Bakh Mun-su ormanda yanlız yaşayan bir kızdır. 'Kumiho Kız Bedeninde Keşfedildi' isimli Çin Şiirinde hikayesi anlatılır. Av köpekleri kızdaki tilki kokunu almışlar ve ona saldırmışlardır. Karşımıza hep bir kız olarak resmedilse de Kumiho bazen erkek kılığına da girer. Hatta bir kızla evlenebilir bile. Şeklini değiştirebilen bir formda düşünülse de Kumiho'nun kimliği her zaman saklıdır. Çünkü efsaneler bu değişimin istemsiz olmasını ister.
Tarihçesi:
Kore tarihinin başlangıcında Kumiho, insanları aldatan kötü insanlar için tehlikeli ve kötü bir yaratıktı. Çünkü Kumiho kötü insanları aldatırdı. Literatürde Kumiho'nun geceleri mezarlıkta gezip, mezarları kazarak ölülerin kalplerini alan yarı insan yarı tilki olduğu da geçer. Aynı zamanda Kumiho iyi eğitim almış, bilge ve hertürlü kılığa giren bir yaratıktır. Tıpkı Yokwe gibi. Başka bir versiyonda ise karaciğer yemelidir. Çünkü karaciğer insan vücudundaki enerjinin kaynağıdır. Karaciğer yiyerek insanın sahip olduğu enerji ona da geçer. Diğer bir mistik versiyonda ise Yokwe gibi tamamen insana dönüşerek bütün kötü özelliklerini kaybeder. Ancak tamaman insana dönüşse de 1000 günde bir yine insana karşı açlık hisseder. Dolunay olduğunda bu çilesi başlar. Daha az yaratığa dönüştüğü için yaratık olduğunda yapabileceklerini hatırlamaz. Kore mitolojisinde canavarlar tamamen insana dönüşebilir. Tıpki efsanelerde Joseon'u kuran Dangun'un annesinin ayıdan insana dönüşmesi gibi.

Konu alıntıdır, kaynak için tıktık
Korelilere gelirsek: Gumıho efsanesinin etinden sütünden iyi yararlandıkları kesin. En büyük etki Shın Mın Ah'ın oynadığı gumıho oldu, ilk tanıtımı da bununla başlamakı gerekli.
My Girlfriend is a Fox with Nine Tails (2010)
Photobucket

Görsel kaynak tıktık
Photobucket

Tatlıların tatlısı gumıhoo demek isterdim lakin dizide göründüğü kadar masum mu izleyip görmeli:) En son çekilen dizi ama en meşhuru peki neden? Karakterler çok sevimli, yaradılışları kötü olsa dahi içlerinde iyiliği barındırmakta. Hong kardeşlerin elinde çıkma bir yapım olması buram buram kalite dedirtmekte. Bu dizi hakkında yüzlerce yazı yazıldı daha da yazılacak, isteyen google kullanıp bulabilir ama ben size diziyi anlatmaktansa açın izleyin seyredin seyrettirin diyerek tavsiye etmekle yetiniyorum. Diziden bahsedipte izlerkenki heyecanınızı kırmak istemiyorum. En sevdiğim parçası:


Grudge: The Revolt of Gumiho (2010)
Photobucket
Kışın tesadüfen KBSWorld kanalında görmüştüm, ilk anlam veremedim sonra bölümlerinin çevrilmeye başladığını görüp birkaç bölüm izledim. Baştan sona dram, bir anne tilkide olsa annedir! İzlenilmeli derim. Kalite çekim üst düzey olmasada konu size işliyor ve izlemeye değiyor.

Konu: Gumıho bir sefil adamın hayatını kurtarır, 10 yıl sesiz kalmasını ister, derken güzeller güzeli olup adamla evlenir bir de evlat verir.Kumarbaz adamı besler, kızına bakar ama yaranamaz. 10 yılın dolmasına 1 gün kala sefil koca sözünü tutmaz hikayeyi anlatır ve kadının da kızının da insan olma hayalini yok eder. Bir de peşinde onu bu dünyadan silmek isteyen başka bir güç varken, başka bir efsane ile başka bir kız çocuğunun hayatının kurtulabilmesi için gumıho'nun kızının yüreğinin de peşine düşülmüşken ahh daha söylemeyeyim diyorum ya dur durak bilmeyen baştan sona dram bir dizi.
Gumiho gajok (2006)
Photobucket
Yine bir gumıho yine bir masum saf adam, amaç insan olmak. İnsan kılığında gününü geçiren gumıho ve gariplikler ailesi bu sefer sirk işletir, garipliklerini paraya dönüştürerek geçim mücadelesi diyelim. Pek sevemediğim bir film.
Gumiho (1994)
Photobucket

Ahh canım, aşkım, biriciğim sen ki prenseslere layık oppam nereden düştün bir gumıho'nun eline ahhh oy ben ne edem nasıl edem o tilkimsi şeytani kadının elinden kurtaram:) Anlayacağınız körpe zamanlarındaki yeni yetme sinema dünyasındaki ilk işlerinden biri ile karşımızda JUNG WOO SUNG var:) O baktığın sırt değip geçme tanı, düşün tarih84'ün kalbine işleyen adamı! hahaha:) Film biraz bilim kurgu edasında korku ögelerine teslim derken aşka doğru ilerleyen bir yapıda. Genç, yakışıklı, taxi şoförü adamımızın tesadüfler eseri gumıho'ya gönlünü kaptırması.Bu filmi tavsiye etmiyorum çünkü: aşkım çokça cıbıl kalmış:) Oyunculuğunun baharında gerçekçi takılmış, bazı sevişme sahnelerini oynamamış yaşamış olmaz ama nerede RTÜK aaa! =)) Aşkımın sinirlenerek bir üst değişim sahnesi var ki: Beyaz slip çamaşır ve havlu çorap Allahım ne korkunç bir moda:)

Tarih84

4 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Ayy kuzum ya hiç anlamıyorum senin şu Jung Woo Sung aşkını. Bak bana ne kadar sakin, ne kadar soğum:P hiç birine hayran değilim. Listem falan da yok ha ha ha. Gong'a bakıp elleri bile güzel beaa adamın falan demiyorum :P Anlamıyorum Tarihimm çok garip :p


Bu arada Gumihoyu dizi yapan bence Shin Min An'ın varlığıdır. Kız halimizle hayran olduk pek çoğumuz. Abartısız, zorlamadan uzak bir şirinlik ve güzellik Shin Min Ah. İlk kez izledim ve çok beğendim.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: ahh kuzum aman sakın ilişme, anlama sen:) gong a aşkmış listedeki çıtırlarmış falan:)

shın mın ah çok başarılı bulurum doğrusu hele ki rain ile a love to kill dizisi süpperdir.

mavi dedi ki...

Dizi bayıldığım kadar vardı ama değil mi? Allahım Allahım vaktim olsa tekrar izleyeceğim nadir dizilerden ^^'

tarih84 dedi ki...

mavi: gumıho serisinde en sevdiğim gumıho shın mın ah oldu onun saflığını sevdim:)