14 Mayıs 2011 Cumartesi

Kahvaltı Denince...

Photobucket
Sabah erken uyanmasam bile güne hangi saat olursa olsun illaki kahvaltı ile başlarım. Kahvaltı denince aklıma ilk gelenler peynir, zeytin, biber olur. Mevsimi gelince tere, roka, nane de eklenir:) Domatese gelince sadece tarla domatesi yerim, sulu sulu, dolgun, kokulu!
Photobucket
Sabah erken uyanmışsam günün devamı için arada yumurta da eklerim, şu sıralar diet yapmaya çabaladığım için tok tutması açısından haftada birkaç gün yemekteyim. Ekmek pek yemem, sadece sabahları tüketirim. Peksimet tercih ederim, 2 dilim peksimet fazlasıyla doyurmaktadır. Peksimet denilince fırından alınmış, tuzlu peksimetten bahsetmekteyim.
Photobucket

İzmirli olmak, Ege çocuğu olmak böyle birşey heralde. Tere yıkarken çocuk gibi sevindim, biberin çıtırtısı, domatesin kokusu ahh...ne kadar sağlıksız beslenmekteyiz kokusuz renksiz çakma sebzelerle geçiyor ömrümüz. Allah eksik etmesin tabi, şükür rabbime. Vee diyorum ki İSRAİL AL TOHUMUNU DA GİT! Nerede eski tohumlar, nerede sebezeler ahh!
Tarih84

NOT: Yazım blogspot arıza durumunda taslaklara aktarılmış, ve sizlerden gelen son 3 günün yorumları bloğumdan silinmiş.Yeniden yayınlamış gibi algılanmakta.

9 yorum:

Pinky dedi ki...

ben de saat kaç olursa mideme ilk kahvaltılık girmesinden yanayım tarihcim. var mı kahvaltılık gibisi oh miss. afiyet olsun canım :)

cecilia dedi ki...

kahvaltı en sevdiğim öğün açıkçası ama haftaiçi pek bu imkanı bulamıyorum bende bazı akşamlar telafi etmeye çalışıyorum :)

tarih84 dedi ki...

Pinky: kesinlikle çok doyuru bir o kadarda rahatlatıcı bir başlancıç kahvaltı.

Cecilia:annemsiz akşam yemeğine oturmayız, hafta sonları da bir arada pek bulunamayız hal böyle olunca akşamları kahvaltı keyfi gibisi olmaz:))

Syhn dedi ki...

yumurtyı asla öyle yiyemem :)))

tarih84 dedi ki...

Syhn: itiraf ediyorum ben de pek sevmem, kayısı kıvamı benlik değildir, katı pişirmeye çalıştım, katı oldu sandım:) soyarken yumurtanın gördüğün kadarını kurtarabildim:) bu görüntünün asıl sebebi görsel sunum güzelliği değil de yumurtanın kurtarıldığı kadarı=))

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ нandan dedi ki...

en sevdiğim şey yaz kış kahvaltılık yemek, yazın o ağır havasında simit peynir domates bana en iyi gelen yemektir yağlı yağlı ağıır et vari yemeklerden uzak dururum. benim için sabah akşam kahvaltı bile olsa amenna der minnet duyarım :) şansıma eşim de hiç sevmez kahvaltı olayını.

tarih84 dedi ki...

handan: off biraz kötü bir durum, eşinin et ağırlıklı yemekten hoşlandığından bahsetmiştin. ben de kahvaltıyı çok severim.ileride ailenize allahın izniyle katılacak minikler sever kahvaltıyı güzel anneleri ile kahvaltı keyfi yapar kim bilir:))

masalevi dedi ki...

ah be canım izmir'in meyvesi sebzasi bambaşka.. bornova pazarını görünce "biz çürük çarık şeylerle besleniyormuşuz" dedim resmen.. domatesler kıpkırmızı, şeftaliler nasıl rengarenk.. hala unutamıyorum..

tarih84 dedi ki...

masalevi: vayy bornova mı benim oturduğum semt:) haklısın bir de bunun köylü pazarları var her gün 9-11 arasında kuruluyor, şahane:)