14 Mayıs 2011 Cumartesi

Ders Arası Sağlık Molası: Sütlü Tarhana Çorbası & Meyve Tepsisi

Photobucket
Ders çalışırken kendini unutan tiplerden misiniz? Cevabınız evetse buraya:) Valla öyle bir tempo ile kapılıyorum ki derse, saatler geçiyor ben kendimi unutmuş oluyorum. Mola anında ise midem unutulmuşluğun acısını çıkarırcasına kramplarla bana yeniden merhaba diyor. Mide ağrısı önleyici, doyurucu, sağlıklı, analarımızın elinden, miss gibi tarhana çorbası tarifi.


Yapılış: bir küçük kase tarhanayı tencereye koyuyoruz, aynı kase ile 5 kase su ekleyerek karıştırıyoruz. Sonra acağın altını açıyoruz su biraz kaynamaya başladığında bir tatlı kaşığı tereyağı ekliyor karıştırmaya devam ediyoruz hemen ardından bir kase süt ekliyoruz. Karıştıryoruz ki tarhanalar dibe çöküp topaklanmasın! Derken fokur fokur kaynıyor, altını kısıp 4dk saha sabırla karıştırıyoruz. Tavsiyem: Çorbayı koyacağınız tabağınızın zeminine bir adet peksimet ekleyip, sonra biber turşusu suyu ile hafif ıslatın, birkaç biber turşunu ekleyip üzerine çorbanızı ekleyin, tat şahane:)
Photobucket


Meyvesiz ders, vitaminsiz öğrenme olmaz! Ders çalışırken bolca meyve yer, çokça içecek tüketirim. Bunu sağlıklı hale dönüştürmek için genelde ferahlatıcı sodayı tercih ederim. Mevsimi uygun ne kadar meyve varsa tadımlık azıcık azıcık çeşit yapar tüketirim. Çağla bademin son günleri, havuç+elma+portakal vazgeçilmezim. Böyle bir meyve tepsisi, enerji deposu tavsiyemdir!


Tarih84

4 yorum:

Gülcan dedi ki...

harika valla ellerinize sağlık. bende tarhana çorbasını çok severim. meyvelerde çok güzel görünüyorlar.

tarih84 dedi ki...

Gülcan: sağolasın:) ilaç gibi geliyor acılı tarhana ve soğuk meyve:)

YILDIZ dedi ki...

Dilimlenmiş meyve tepsisini buraya alabilir miyiz?
Ohhh ne güzel hazırlanmış:)

tarih84 dedi ki...

YILDIZ: ahh canımm sen iste hemen hazırlayayım:) Hem artık Demir de 7 aylık oldu onun için de hazırlarız:) diş kaşıyıcısı niyetine havuç kemirmece:)