4 Nisan 2011 Pazartesi

HEİDİ: Orjinal Kalınlıkta Daha Derin Bir Anlatımla

Photobucket

Çocukluğumun çizgi dizisi, tekrar tekrar izlemeye doyamadığım haydi hey gidi heyy... En eski anım ilkokul 3. sınıftaydı, okuldan koşarak gelir ekran başına aç susuz oturur izlerdim. Derken her hafta sonu sabahın köründe 2 bölümlük kısa filmlerini izledim. Tekrar tekrar... Heidi büyüdü savaş yılları başladı bir de ergen gençliğe yönelik sonrasında ne oldu filmlerini izledim... Bazı sevgiler vardır açıklanamaz, çocukluğa özlem mi dersiniz yoksa ilk bağlılık mı cevabını bilemesem de ne zaman haydi görsem izlerim, dikkat kesilirim.

Photobucket

Secret garden dizisi ile çocukluğumuza, masallara geri dönüş yaşadık. Malumunuz başroldeki oppamız baya sorunluydu, Alice takıntılıydı, alice in wonderland kitabının orjinal kalınlığında görünce kafama birşeyler dank etti. Çocukluğumuzda kıslatılmış o kadar hikaye okuduk ve bize yön verdi, dersler çıkardık peki bu kitapların orjinal hallerinde neler vardı? Neler gizliydi? İşte buradan yola çıkarak eskiden okuduğum kitapların en eski basımlarının peşine düştüm. İlk seri Heidi olacak.Heidi'nin orjinal basımı daha güzel daha özel ve bol süprizli:) Hep biliriz ki ihtiyar, insanlardan uzak bir yaşlı adam var, dağlarda yaşar bir gün kapısı çalınır ve al yanaklı yapuncak bu zalim görünümlü adama bırakılır. Peki bu adam kimdir? Neden bu haldedir? Niçin kendini dağlara atmıştır? İşte kitap ilk sayfalarından bize bu gerçekleri ortaya seriyor. Heidi ile yaşlı adamın bağı, adamın nereden nereye geldiği, gerçek kimliği... okuyun ve aydınlanın derim:)

Tarih84

3 yorum:

Siyah Süt dedi ki...

bende çok severdim heidiyi..okumak lazım bu kitabı paylaşımın için teşekkürler..

Joey Potter dedi ki...

Merak ettim bende Alice Harikalar diyarındayı almayı düşünüyorum. Hedi de eklendi listeye.

tarih84 dedi ki...

Siyah süt:kesinlikle okunmalı, küçüklüğümüzde okuduğumuz sevdiğimiz kitaplara yeniden orjinal halde bakmalı.

Joey Potter:Alice de çok iyi, tam bir psikoloji kitabı ama bizim kısaltılmışını okudğumuz gibi direk konuya dalmıyor sırası biraz değişik, oku bencede canım en kalını 200 sayfayı geçmeyen kitaplar bunlar.