9 Nisan 2011 Cumartesi

Erik Jan Zürcher: Modernleşen Türkiye'nin Tarihi

Photobucket

Kitap romanlaştırılmış bir üslupla, insanı yormadan, öncesinde derin bilgiye gerek olmadan rahatlıkla okunabilecek türde. Şiddetle tavsiyemdir. Biz kimiz, nereden nereye geldik, dünde ne oldu bugün neler oluyor ve gelecekte bizi neler bekliyorun objektif bakış açısıyla gözler önüne serilişi. Şimdilerde uluslar arası ilişkiler- hukuk- tarih alanlarında okuyan öğrencilerin 1. sınıf kaynak kitabı olarak üniversitelerde okutulmakta. Bence her Türk gencinin okuması gerekli bir eser. 18. yy batılılaşma- modernleşme sürecinden başlayıp günümüz modern anlayışa kadar tarihi-siyasi gerçekleri bizlere sunuyor. Ne kadar acı ki böyle bir eseri yabancı bir yazar kaleme alıyor ve biz gençlere geçmiş ve gelecek köprüsü bu kitabı kendi benliklerini, gerçeğini tanıması için öneriyoruz. Sağa sola takılmayı bırakıp kalemler adam gibi çalışsa da aydın geçinenler asıl işlerini yapsa, biz de gençlerimize bu toprağın insanından eserler okutabilsek.

Tarih84

3 yorum:

hulya_707 dedi ki...

bu kitsp türkiye'nin siyasi tarihine dışardan bir gözle ama bizim yazarlarımızdan daha objektif bir gözle yazılmıştır. açıkçası bir genç olarak üniversitede gerek bölümüm gerekse kendi ilgim nedeniyle okuduğumuz bir kitap. en azından çevremdekiler okudu:) gerçekten müthiş bir kitap. tavsiye etmenize çok sevindim.

kamikaze dedi ki...

Çok güzel bir kitaba benziyor.not edeceğim.kitap tavsiyelerini çok seviyorum.her kitap ufkumuzu genişletiyor.tavsiye için teşekkürler.

tarih84 dedi ki...

hulya_707: objektif yazılması ve günün olaylarını idrak edebilmek içinb geçmişte gerçekte neler olduğunu anlatması açısından değerli ve önemli bir kitap.benim için de iyi oldu , iyiki okumuşum dedirtti.

kamikaze:Türkiye'nin nereden geldiğini ve nereye nasıl gittiğini gösteren bir belge, okunmalı.