10 Mart 2011 Perşembe

Portakal Reçeli Yapmak İsterken Marçel Yapmak

Photobucket
Hikayemiz Bir dur masalı'nın bloğundaki muhteşem portakallı krep tarifi ile başladı. Biraz can çekmesi, tarifin pratikliği, portakal reçeli özlemi derken alışveriş yapıldı, eve gelindi, nete girildi ki o da neeeee? blog içe aktarılmış:(( sonradan öğrendim ki bloğa ara verilmiş:(( Hayat koşturması, meşguliyetler ve önemli durumlar bazen sevdiğimiz şeylerden uzak kalmamıza neden olabiliyor. Gerçek sebebi bilmiyorum, sadece herşeyin çok güzel olmasını diliyorum.
Neyse efendim kış mevsiminin meyvesi portakal 3. gün pamuklanmaya başladı, şaşırdım, sen de mi çakmasın hormonlu turuncu sabret bulucam tarifi derken annemin korku dolu gözlerle bana baktığını fark ettim:)))
Photobucket
Lezzetli somunlar imdadıma yetişti, bloğundan güzel bir tarif edindim.
Tarif için tıktık

Yemek yapmak konusunda tecrübeliyim ama iş tatlı konusuna gelindiğinde vasatım. Çilek reçeli tecrüben var ama kokulu kokulu mevsiminde! Neyse, lezzetli somunların uyardığı gibi portakal kabuklarını hafif lifli bırakarak doğradım, suyunu bir kenara sıkıp bıraktım.Kabukları sıcak suda 45dk haşladım, süzdüm.Sonra tariften şaşıp göz kararı diyerek başlayıp saçma sapan devam ettim.İşte olay tam da burada koptu.Acemiysen acemiliğini bileceksin, büyük sözü tarifleri izleyeceksin ahhh ahhh, mundar ettim portakalları ahhh!
Bir miktar su+portakal suyu+şeker kaynamaya bıraktım, bir taşım fokurdayınca yarım limon sıktım, 5dk sonra haşlanmış portakalları ekledim, olmazsa olmazım bir paket vanilya ekledim sonra pişti de pişti ama aslen bir türlü pişemeyen bir süreç başladı. Neredeyse 2 saati aşkın pişme sürecinde tadına baktım şekeri bastım yeniden tadına baktım yine şeker ekledim cıx suyu fazla kaçmış hamur misali bir türlü tatlandıramadım:(( En son pes ettim.
Şimdi elimde portakal reçeli görünümlü, dinlendikten sonra marmelatı andıran kıvamlı, bol ekşili, ağzınıza aldığınız bir kaşık kıvamda şekeri hissettiğiniz ortaya karışık tanımsız bir tatlı katagorisinde ekşimtrak bişi pişti! Ben de bunu tanımlayabilmek için MARÇEL dedim, çok yönlü bir lezzet:)) Kimi zaman reçel kimi zaman marmelat, sizin ona nasıl yaklaştığınıza bağlı:))
Cumartesi kızlar bize ders çalışmaya gelecek, onlara tart yapmaya karar verdim, üst sosuna ne ekleyeceğim ortada:)) Ya da çakma MARÇELLİ cheese cake mi desem:)) Alt taban kek için bu sefer tarife harfiyen uyacağım.
Marçel serüvenini borçlu olduğum hatalar zinciri nerede başladı acaba? vanilya eklerken mi limonu tarife fazla kaçırıken mi? Hala durum meçhul:)
Ders olsun: tuzlu yaptım patates doğra, sulu yaptım bulgur ekle benzemezmiş tatlı yapmak!
Tarih84

5 yorum:

Ece ÇAKIROĞLU dedi ki...

Ben neler neler yaptım bi bilsen seninki çakma makma bişey olmuş ben neler attım çöpe :)))Bi ara kocacık nolur yemek yapma dişardan söyleyelim daha az maliyetli olcak diyodu:)))

tarih84 dedi ki...

Ece ÇAKIROĞLU:valla cumartesi kader anı gibi birşey:)) kızlar gelince marçelli yapılmış tanımlanamayan bir tatlı yiyecekler:)) sonrasında bir daha birşey yapmamamı isteyebilirler:))

GULENAY dedi ki...

oyy oyyy:)

Syhn dedi ki...

:)))
vazgeçme denemeye devam :)

tarih84 dedi ki...

GULENAY: :))

Syhn:yanlışım nerede öğrensem ders alarak devam edeceğim:)) yalnız ne zor işmiş reçel yapmak yaaa