18 Mart 2011 Cuma

Lezita Etkinliği - 2011

Photobucket
Blogspot kapandı açıldı, okul, ders derken sizleri çok ihmal ettim, takipçilerimden özür dilerim. Güzel bir etkinliği sizlerle paylaşabilmek için daha fazla bekleyemedim. Bir hafta arayla bu tatlı grubun içinde olmak harika, yeni bir etkinlikle tatlı anılar katarak blog hanemde yola devam... Hafta sonu Lezita firmasının davetlisiydik. Şehir merkezinden Kemalpaşa'daki fabrikaya ulaşıncaya kadar hoş sohbet, bol kahkaha ile yol nasıl geçti anlamadık. Fabrikaya gidinceye kadar aklımızda türlü fikirler vardı, her birimiz başka bir şeyi merak ediyorduk. Özellikle annemin yememem konusunda direttiği ürün yelpazesinin( 2-3dk pişen şahane tavuk ürünleri) üretim aşamasını merakla bekliyordum. İlk önce ön tanıtım toplantısı yapıldı, Firmanın nereden nereye geldiği, kısa tarihçesi ve faaliyetlerini anlatan dvd izletildi. Aslında bu noktada çok şaşırtıcı bilgiler edindik.
Photobucket
Lezita, Abalıoğlu şirketler grubunun bir parçası, 40 yıllık geçmişi olan firmanın kısa sürede lezzeti ve kalitesiyle iyi bir noktaya gelmiş bir kolu. Türkiye'nin ilk özel yem fabrikası kurucu şirket büyük ve küçük baş hayvan yemlerine şimdide balık yemini ekleyerek ilklere imza atmaya devam ediyor. Yem üretiminden yumurta üretimine sonrasında tavuk ürünlerini de ekleyerek çıtayı yükseltmiş, en yeni gelişme ise balık yetiştiriciliği, alanı genişletmeye, kaliteyi daha da arttırmaya kararlı.Firmanın tarihçesini izlerken etkilenmemek elde değil: Türkiye'deki en büyük ilköğretim okulunu yaptıran, Denizli horozunun neslinin tükenmemesi için araştırma merkezlerine katkıda bulunan, araştırmacı, yeniliklere açık bir firma.
Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız!
En merak edilen konuya geçmeli: Fabrika gezisi sırasında üretim aşamasının en ince detayına kadar görmek biraz ürkütücüydü. Tavukların canlı halinden meftalaşıp leziz hale dönüşümü: canlılar ölmesin tamam ama yaşamak için devam:)) İslami koşullara göre kesim yapılan fabrikada tavukların kesim öncesi sakinleştirilmesi çok insani geldi. Keşke izin olsaydı da sınırlı sayıda çekilmiş kareler arasında sizlere gösterebilseydik:((
Etlerin temizlendikten sonra şoklanıp sonrasında işleme tabi oluşu bakteri üretme aşamasını kırdığı için ayrı hijyenik geldi, ve gözümle gördüm ki neredeyse her aşamada el değmeden işlem yapılmakta, içim rahatladı. Hatta gezi öncesi küpemize kadar birçok eşyayı çıkarıp defalarca dezenfekte edildik hatta bir bölmeden diğerine geçerken bile ek dezenfekte işlemleri uygulandı.
Photobucket
Şok eden görüntü: yıllarca annem salam-sosisleri elimden alır çiğğ yeme onları kurtlanırsın diye bağırırdı, anne geçmiş ola yok öyle bişi, GÖRDÜM ONAYLADIM:)) 70 küsür derecede buharlı sistemle işte bu görünen dolaplarda(aslen fırın) piştikten sonra soğutulup paketlenmekteymiş.Yani illa ateşte ek pişirmeye gerek yok!
CORDON BLUE: Aşığım bu tada!
Photobucket
Photobucket
Cordon blue: benim en merak ettiğim ürün: arasındaki jambon ve peyniri insan eliyle mi konuluyor yoksa makina mı? Eğer insan işçiliği ise evde de yapabilir miyiz? cevap: Evet aradaki malzemeyi dezenfekte edilmiş işin ustaları eklemekte lakin diğer her aşama makinalar aracılığı ile yapılmakta. En çok kötülenen yanlış bir bilgiyse litrelerce yağda uzun süre piştiği, çokça yağ barındırdığı. Diğer ürünlere göre yağ oranı elbette yüksek olacaktır lakin pişirme aşaması sadece 30 saniyeymiş, sonrasında süzdürülüp fırınlanma sonrasında paketleme. Ahh kızartma işleminden ilk çıktığı an puf puf şiş şiş bir görebilseniz insan görünce bir kere daha hasta kalıyor bu leziz şeylere:) Zaten o aşamada, oradan ayrılamadık kedi ciğer hesabına:)) Birde fesanevi döner kısmı vardı, anlatılmaz koklanır yaşanır! TAVUK DÖNER ŞİDDETLE TAVSİYE!
Fabrika gezisi sonrasında aklımıza takılı kalanları sorduk, toplantı odasında anladım ki birçok farklı meslek sahibi blogger sorularıyla bende derin farkındalık yarattı.Vakit buldukça adlı blogger arkadaşımız işin üretimden tüketime uzanan zincirde karşılaşılacak aksilikler ve sonuçlarını derinlemesine sordu. Alışveriş yaparken ezberim bozuldu: sonuçta aldığımız ürünler şoklama, birçok el değiştirerek raflarda en son alıp en önce evlerimize ulaştırmamız ve tüketiminde ekstradan dikkat etmemiz gerekli bir durum. Farklı alanların ortak zevklerde buluşması işi daha da katmerlendiriyor doğrusu. Bu paylaşımları çokk seviyorum.
Photobucket
Fotoğrafta biraz koyu çıkan harika tatları Lezita firmasının çalıştığı yemek firması özenerek bizler için hazırlamış, fazla yememeye çalıştık, asıl amacımız lezita ürünlerini doyasıya tatmatı.Sağolsunlar onlar da bizleri daha iyi ağırlamak adına çabalamışlardı:))
Photobucket
Her aşamada çok ilgiliydiler, sıcak kanlı ve de dolu dolu bilgili! Firma çalışanlarının her birinin aynı yemek hanede aynı yemekleri yiyor olması ayrı bir takdir konusu! Günün fıstıkları Lezita ürünleri:))
Photobucket
Aslında yazıyı yazmadan önce hediye edilen birçok ütünü tükettik, hatta fotoğrafladım, yorumlarım bir dahaki yazıma:)) O kadar eğlendim ve de beğendim ki bir yazı ile kısıtlayamadım.
Photobucket
Resmi fotoğrafçımız Ege'den tariflere çok teşekkür ederiz. Her birimiz için ayrı kolaj çalışmaları ile gönlümüzü bir kere daha fethetti. Benim için Egeden tariflerin yeri ayrı, İzmir'de ilk tanıştığım bloggerlardan biri, her etkinlik sonrası evime kadar bırakma inceliğini gösteren, hoş sohbet, onunla geçen zamanın keyfine doyulamayan birisi:)
Photobucket
Lezita keyfiyle bir kişisel yakın çekim fotoğraf daha:)) Ellerimizi kolumuzu dolduran bir bonkör firma daha ama çok önemli bir farkla! Etkinlik sonu bizleri kırmızı karanfilerle uğurlayan incelikli bir yönetim. Bu güzel günün mimarlarına ve sevgili Şerife'ye çok teşekkür ederiz.
Tarih84

5 yorum:

zeynep -ipek butik pasta dedi ki...

Canım benim,öyle güzel anlatmışsınki,üstüne söylenecek söz yok,gerçekten çook güzel bir gün geçirdik,sizleri tanıdığım için çok mutluyum.
sevgiler..

tarih84 dedi ki...

Zeynep-ipek butik pasta: bu güzel güne ayrı güzellik katan bayanın yorumu beni daha bir mutlu etti:))
Netten gerçeğe uzanan tanışmalar hakkaten de fark katıyor, tanıştığımıza ben de çok sevindim, dilerim daha çok etkinlik olur ve buluşmak toplamak için çokça bahanemiz:)) sevgiler..

Ege dedi ki...

Kapsamlı ve bilgilendirici bir yazı olmuş, ellerine sağlık :) Hakkımdaki güzel sözlerin için de çok teşekkür ederim mutlu oldum :) Ben de seninle tanıştığım için mutluyum Pudra'cım :)

tarih84 dedi ki...

Ege:teşekkür ederim, sağolasın canım:))

Adsız dedi ki...

Tatlı dilli kızımız ne de güzel anlatmışsın.Okurken o günü senin gözünden tekrar yaşadım.Emeğine sağlık canım.Tekrar görüşmek üzere hoşçakal :))
Cevver