10 Mart 2011 Perşembe

Bir Gün Öncesininin Makarnası Ertesi Günün Yenisi! Pratik Kaçamaklar:))

Photobucket
Makarnayı kim sevmez tabiii yeni yapılmış ve sıcakken! Yorgun günlerin kurtarıcısı, atıştırmalıkların şahı, her yaş grubunun beceri gerektirmeden yapabileceği bir tat. Bir gün öncesinden ya da birkaç saat öncesinden kalmış bir makarnayı ne kadar ısıtırsanız ısıtın bir parça yavan kalır. İster ılık su ekleyin, ister mikro dalga yardımı alın cıx olmaz. Bazen ısıttıktan sonra üzerine kaşar rendesi+ 3dk mikrodalga fıstık latilokum bir tat olur hani! Çakma kaçamaklardan kim ölmüş dimi:)) Ben de birgün öncesi kalmış yemekleri sevmeyenlerdenim, hanımları duyar gibiyim: işte tıpkı bizim çocuk gibi ya da aynı eşim der gibi:)) İşte çok yorgun bir anda vakit darlığında 2. el bir lezzeti sıfır kilometreye çevirme yöntemi.
Photobucket

Çay keyfim bitmiş, dersten yorgun düştüğüm bir anda acıktığımı fark ettim.Vaktim az, işim çok olunca buzdolabına yöneldim, atıştırmalık aramak için. İçime sinmeyen birçok seçeneği es geçerek makarnaya yöneldim. Isıtsam da tat alamayacağım için mızmızlandıktan sonra FİKRİM GELDİ! :)) Bir yemek kaşığı ev salçası+bol kuru kekik+ 2 yemek kaşığı kanola yağı yağda iyice kavurdum. Sonrasında yemek servis kaşığı ile 3 kaşık soğuk makarnayı içine ekledim, iyice çevirdim. Tabağa aldığım makarnanın üzerine 1/3 demet taze nane ekledim. Toplamda 7dk sürede bir günün öncesi 2. el makarnam oldu sıfır kilometre:)) Nane eklediğim için çaydan ekşiyen midem anında toparlandı. Kanola yağını baharatlı yemeklere yakıştırıyorum, tavsiye ederim, hafif bir tat. Normalde yemeklere varla yok arası yağ kullandığımızdan bu karışıma rahatça yağ ekledim, siz makarnayı yağlı yaptıysanız ölçüyü yarıya indirmenizde calori&sağlık açısından yarar var. Afiye bal şeker olsun, calori olarak yer etmesin, sevgiler...

Tarih84

4 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Gece, gece canım çekti. Ben çok güzel soslu makarna yaparım biliyor musun? :) Bol malzemeli bir karman çorman ama beğenmeyen yok bugüne kadar :P Gel bir gün sana da yapayım. Eline sağlık bu arada.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: markan kurdu seni, bilirim makarna yapmayı sevdiğini:)) İnsan sevdiği şeye ilgisi daha fazla oluyor, daha bir eğiliyor, merak edip çeşitlendiriyor, az çok tahmin edebiliyorum.

Syhn dedi ki...

aman da aman pek de marifetliyiz :)
makarna sıcakken yani tazeyken bitencereyi tek başıma bitirebilirim :)

ama bu taktikle makarnayı günlerce sürünmekten kurtarabiliriz :)

tarih84 dedi ki...

Syhn: kesinlikle benim gibi mızmızlar için birebir, mesela ben yemek ayrımı yapmam(sözüm ıspanaktan dışarı) ama makarna-pilav ertesi gün sevmiyorum.