22 Şubat 2011 Salı

MİM: Akılda Kalan, Unutulmayan Dizi Replikleri.

Photobucket
Goong, Düşlerimin Prensi:
Shin Chaegyung: Benden uzaklaşıyormuş gibi davranıyorsun.
Shin Goon:Eğer sana yaklaşırsam, gitmene izin vermeyebilirim. Daima burada benimle kalıp beklemeni isterim.Yollarımız şimdi farklı.
Shin Chaeyung: Kabul et Shin Goon, bu evlilik olmasaydı sen beni asla görmezdin, ben de herkes gibi biri olurdum senin için!
.....
Shin Goon: Kavuşmak çok güzel bir çiçek gibi, Veda ise çiçeği götürür tekrar geri. Neşe saçmanın süresi bir rüya kadar iken.. bir bebeğin ağlaması sonsuza kadar devam eder..

İlk göz ağrım, bilinçli izlediğim ilk Kore dizisi. Daha önceleri izlediğim şeyleri ya çin ya da japon zannederdim.Neredeyse 4 yıl oluyor izleyeli.İtalyan, Amerikan film dizi zevkimin köküne kibrit suyu kaçmasına sebep olan Kore drama akımı temsilcisi.Müzikleri de çok iyidir, bir çok dizi ve filmde kullanılmıştır.
Photobucket
Coffee Prince:6.bölüm
Kızımız süslenmiş barbi gibi sergi açılışına gelir, topuklularla zar zor yürür.Gong yoonun kendisini tanımasından korkar bir yandan da tanımamasına üzülür.Sonra çöpten aldığı terlikleri takar ayağına biner otobüse kendi gerçekliğine döner, fonda çalan parça gözlerimden yaş akıtmıştır hep, bir kızın yaşam mücadelesindeki kimlik bunalımı:(( dinlemek için tıktık
Otobüs camına eliyle ev çizer ve:
Bay A, Bayan B, benim için oda yok.Rüyalarımda bile.
Derken kafasındaki peruğu çıkarır hıçkıra hıçkıra ağlar...:((
Photobucket
full house:5. bölüm
Babanne yeni gelini torununa yakıştıramaz, her büyük gibi hürmet bekler, bu gariplerin de bişi bildiği yoktur.Ne geleneksel kıyafet giymiş ne de elleri dolu gelmişlerdir.Şirin kızımızın aklına şarkı hediye etmek gelir, millet azı açık, dona kalır:))Hediye şarkım hazır!
Gom sebariba hanceraniba-Ayı ailesi bir evde yaşarlar,
appagu, ommagu, egigu-
Baba ayı, Anne ayı, Bebek ayı
Appa gugu dungduge- Baba ayı dombili.
Omma gugu nanşine-
Anne ayı dal gibi.
Egigugun navogiyova-
Bebek ayı çok şirin.
ıssuv ıssuv saranta-
Mutlu, mutlu yaşarlar.
Çok beğenerek izlediğim halde replik denince hep aklıma bu tatlı parça gelir. tıktık

Photobucket
My name is Kim Sam Soon: 6. bölüm
Neden iyi erkeklerle tanışamıyoruz?
1: İyi adamlar çirkindir
2: Sevimli erkeklerin rezil karakterleri vardır.
3: İyi karakterli sevimli erkekler evlidir.
4:İyi karakterli, sevimli ve bekar erkekler fakirdir.
5:Sevimli, iyi karakterli bekar ve zengin erkekler...Bizimle ilgilenmezler.
6:Sevimli, iyi karakterli, bekar, zengin ve bizimle ilgili olanlar...bu erkekler oyuncudur.
7:Sevimli, iyi karakterli, bekar, zengin bizimle ilgili olan ve oyuncu olmayan erkekler...gay'dir. En sevdiğim parça tıktık , Halluy dağını beynime kazıyan dizi!

Photobucket
My Girl: 4. bölüm
Gong Chanın kzım arkadaşı yaralanmış, bulunduğu otelin önüne gelmişleridir,arabanın içindedirler:
Ju Yoo Rin: Mademki buradayız,içeri girmek istemez misin?
Nefes alamıyorsun ve kalbin artık, seninle değil, öyle değil mi? Çok yalan söyledim, biliyorum. Kendine yalan söylemek, kendini bıçaklamak gibidir. Sana kesilen parçanı verebilirim.Onu çıkarabilirim. Buna gönüllüyüm. vee Ju Yoo Rin arabanın kornasını çalar, kız da bunları görür.
Seol Gong Chan: İyi misin?
Tenisçi kız:Sen burada olduğun için,artık iyi olacağım.

Onları izleyen Ju Yoo Rin:
Ju Yoo Rin: Peki ben niye böyle üzgünüm? Benim kalbime de mi saplanmış?
Dizinin en damar parçası tıktık
Photobucket
Lovers:9.bölüm
Kız arabasını tamirden almış geç saatte eve dönmüştür.Kapıda gamzeli gangester beklemektedir.Kapı komşusu kız arkadaşının eve gelmediğini zanneder.
YOON MI JOO:Yu Jin, hâlâ evde, değil mi?
HA KANG JAE: Yu Jin'i görmeye gelmedim. Bugün değil.Gangster olmam...bugün bitiyor.O yüzden yalnızca bugüne kadar...bir alçaktım.
NOT:Bu bölümde alt yazı kalitesi çok kötüydü, yaklaşık 2.5 yıl önce seğrettiğim için sahne aklımda replikler pek değil.Anladığım kadarıyla adam, bu güne kadar pislik olmamın sebebi gangester olmamdandı ama şimdi bir adam olarak, başkasının bir erkeği olarak aşık olduğum kadının karşısında sadece bir pisliğim demek istemişti.Kıza sarıldı ve çok derin duygular depreşti sonra bastı gitti kız perişan kalakaldı..
Kişisel not:Lee seo jin pek severdim hatta bir aralar oppamdı, ahh ne acı çekmiştim bu gereksiz hatunla beraber diye.Sanal da olsa gerçek de birini beğeniyorsam ve adamın çıktığı varsa anında keserim.İstediği kadar sanal olsun gönlümün gerçekliğinde sahipli adamların işi olmaz!
Photobucket
Winter Sonata
Che-Rin:Yoo-jin'e gidip neler hissettiğini söyle. Kaçıp gidin buradan. Tanıştığınızda bunu bilmiyordunuz ki. Bilmeseydiniz ne yapacaktınız? Onu yapın.
Che-rin, aşık olduğu adamın aşkına saygı duyuyor, bu aşka saygı duymakla kalmıyor kabul edilemezi onaylıyor.Bu replik sırasında kızla oğlan kardeş olduklarını öğreniyorlar, aşk acısı ve kardeşlik gerçeği ile kafayı sıyırmak üzereler! Dünyaca tanınmış, kıtaları aşmış, müzesi açılmış, parklara heykelleri dikilmiş bir dizi!


Photobucket
Sahnenin damar parçası için tıktık ve tık tık
Cain and Abel: 1. bölüm
Adım...Lee Cho In.Kafamdan vuruldum, Çin'de bir
yerdeyim ve şu an, ölüyorum.Nefesim hızlanıp, zayıfladı.
Ellerim ve ayaklarım morarıyor, terkedilmiş bir
köpek gibi ölmekten korkuyorum.Ancak...gerçekten
en korktuğum şey...hafızamdaki hatıraların birer
kum taneleri gibi...akıp gitmesi.
Deyrenun(adım)... deyrenun(adım)...
Bu dizinin müzikleri baştan sona muhteşemdi!
Photobucket
My princess: 1. bölüm:
Yahşi profesör(küssinim) ders anlatmaktadır.
Lee seol:Ders anlatırken daha da yakışıklı görünüyor. Nasıl bu kadar seksi olabilir?Ders bitince onu göremeyeceğiz.Bu yüzden bakabildiğimiz kadar bakalım.
unni(arkadaşı):Yine azarlanmak mı istiyorsun?
Lee seol:onunla Mısır'ın kavurucu güneşi altında karşılaşmak isterdim.
unni(arkadaşı):Gerçekten oraya gidecek misin? Ama Mısır küçük bir yer değil ki,
orada onunla nasıl karşılaşacaksın?
Lee seol:Sadece zihninde canlandır.Bir sanat ve arkeoloji profesörü
başka nereye gidebilir?Piramitlerin önünde 4 gün 3 gece oturursam...oyun bitecektir. Bin yıllık gizemle çevrili piramitlerin önünde kaderimdeki aşkı bekleyeceğim.Aşk tamamen zamanlamayla alakalıdır.(Bu cümleye katılıyorum) Tabi kızımız hayal aelminde mısırda çöl ateşiyle küssinimi kovalarken:
Prof(Küssinnim):Lee Seol, uyuyor musun?
Lee seol:hayalin ateşi ile küssinim diye bağırır! Özür dilerim. Başka bir şey düşünüyordum.
Prof(Küssinnim):Başka bir şey düşünüyordun ve içinde ben mi vardım yani?(Burada imalı ve çok sexy bir prof halleri varki ahh ahh) olamadı bekar böyle yahşi profumuz, tarih okuduk 4 yıl boşa geçti:(( AH AHH

Lee seol: Tamamiyle işveli şekilde omo omo küssiniim:))
Photobucket
10. bölüm:En çok güldüğüm bölüm!
Lee seol:Neye bakıyorsun?
Diplomat: ayyşh
Lee Seol:Sana birini hatırlattığım için bakıp durduğunu biliyorum.Bazen Mi Shil'e benzerim.(Muhteşem kraliçedeki kötü karakter)Eğer elime bıçağı alırsam,
Jang Geum'a benzerim.(Saraydaki mücevher dizisinin unutulmaz kişisi,dünyaca sevilen karakter)
Diplomat:Sana tarihi dizi izlememeni söylememiş miydim?
Lee Seol:Özlemini çektiğim tek bir şey varsa...o da beni...jung Jong gibi koruyan ve bana saygı duyan birine sahip olmayışımdır.(Saraydaki mücevherdeki kral) Sarydaki mücevher dizisinin müziği: lee seol söylemeye başlar:))
Gel dersem...gelir mi, gelir mi? Gelir mi, gelir mi?...gel desem gelir mi?
Dinlemek için tıktık
Photobucket
Secret Garden:6. bölüm
Yoon Seul:senaryoda ağlama ifadesi yok. Umutsuz ve canı yanmış bir ifade var, değil mi? Hiç canın yanmadı mı Choi Woo Young? Farkı anlayamıyor musun? Bu adam terk edilmiş biri. Bir kız yüzünden ölüyormuş gibi hiç hissetmedin mi? İlk olarak uyuyamamak ve bir şey yiyememekle başlarsın. Uyursan uyanmak işkence gelir. Sevdiğin birinden ayrılmanın ne demek olduğunu bilmediğin için...kimseye bir şey söyleyemezsin. Senin hakkında kötü düşüneceklerini sanırsın. Bu yüzden tek başına ağlarsın Ama sadece iyi zamanlar ve aşk anıları akla gelir. Onu aklından ne kadar silmeye çalışırsan çalış silemezsin. 365 günün her günü ondan ayrılıyormuşsun gibi gelir. Ama en çok acıtan şey o kişinin umurunda bile olmamandır. Bunu kendim yaşadım.O kişi beni çoktan unuttu ve şimdi çok mutlu.Ölmüş olmayı diliyorsun amacesaret edemiyorsun.Çünkü o kişiyi tekrar görememekten korkuyorsun. Ayrıldığın zaman, böyle olursun.Kalbin böyledir.Ona neden bu kadar bağlandığını neler hissettiğini ne kadar acı çektiğini gösterir.Anlaşıldı mı?

Yoo Seul karakterini gram seveceğim aklıma gelmezdi.Ama kızın can acısı çok fenaymış, oscaya nasıl acı çektiğini neden bu kadar kötü olduğunu bir nevi açıkladı. Bu kız da insanmış dedirtti.
Photobucket
10. bölüm
Kim Joo Won: Alice Harikalar Diyarında Sendromu:Bu bir akıl hastalığı.Bir dürbünün yanlış tarafından bakıyormuşsun gibi.Bir peri masalında yaşıyormuşsun gibi.İlginç ve acı veren bir sendrom.Bu sendroma yakalandığıma eminim.Yoksa neden bu sıradan kızla yaşadığım her an masal gibi geliyor?

Photobucket
18.bölüm
Kim Joo Won: Başka hiç bir adamı sevme. Sadece beni düşünerek yalnız yaşa. Choi Woo Young(osca) abimle çok yakınlaşma. Bu bir emirdir. Tüm yaşamım boyunca aldığım en bencilce
karar bu olabilir ama bu cemiyet liderinin bir kararı. Kararıma saygı göster. Her zaman muhteşem olan Gil Ra Im......gelecekte de......muhteşem olmalısın. Seni delice özleyeceğim.Seni seviyorum.
Photobucket
19.bölüm
Anne: Ben......oğluma güveniyorum.
Kim Joo Won:Ben de anneme güveniyorum.Ama her zaman kötü birisin.O kıza ve bana kötü davrandın.Kendine de kötülük ettin. Bana nasıl yalan söyleyebildin?
Anne: Yalan söylediysem ne olmuş! Oğlumu benden alacaktı,yalan söylediysem ne olmuş?
Kim Joo Won: Hayır. Her zaman haklı olmasan da, haklı olmadığın durumlarda,
sen her zaman gururlu ve soğukkanlıydın. Ben de seni öyle severdim. Bu durumdan dolayı sadece gururunu değil beni de kaybettin.Bu yüzden artık bundan sonra senin oğlun olarak yaşamayacağım. 34 yıl boyunca senin oğlun olarak yaşadım ama artık bundan sonra o kadının kocası olarak yaşayacağım.

Secret Garden: bu dizi hakkında o kadar çok satır yazıp sildim ki off..neyseki arkadaşlar çokça bahsettiler, benim de olmazsa olmazlarımı yazılarına görsel zenginlikel eklediler.Bense izleken es geçtiğim lakin sonra içime daha bir işleyen kısımları sizlerle paylaşmayı uygun buldum.Bu diziyi yaz yaz bitiremeyiz! Dizi sayesinde Alis harikalar diyarında kitabının orjinal kalınlıkta okumaya başladım, küçük deniz kızı sırada:))

Bu mim konusu her ne kadar akılda kalan dizi replikleri olsa da benim hafızada neler kaldı aklınız şaşar. 2 gündür bu yazı ile uğraştığıma inanamıyorum, ben ki 10dk da yazımı yazar çekilirdim. Çok zor bir mim, ve yalvararak aldığım bir mim paslaşması:)) Şermin ve La fea'ya teşekkürler.Kimi kurban etmeli diye düşünüyorum:)) o kadar zahmetli ki kim isterse ona paslayacağım.Bu yazıyı yazarken çok ama çok yoruldum oy oyyy oyyy...İstemekten çekinmeyiniz:))
Tarih84

8 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Rica ediyorum kendi adıma ve nihayet diyorum o kadar çok dizi-replik var ki insan hangisini yazacağını şaşırıyor normal. Bak bu 18. bölümde bu bir 'emirdir' diyor ya. Sanki İngilizcesi başka bir şeydi onun burada yazamayacağım şimdi ama komik gelmişti bana belki de yanlış çeviridir onlarınki de.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: secret gardenin 1/10 kadarını yayınladım yoksa bu yazı 2 sayfa olacaktı.ne çok sildim...aslen ben sıkı dizi zileyicisiyimdir de işte en çok aklımda bunlar kalmış ilk heyecan dönemleri dizileri.çok zormuş bu yazıyı yamzak:))

winpohu dedi ki...

çok güzel bir yazı olmuş tebrikler :) bu mim 'i başlattığımda bende düşlerimin prensinden çok fazla replik yazmıştım.baya iyi sahneler vardı.my girl çok iyidi.kim sam soon tabiki coffe prince ama en mükemmmeli üç ayı şarkısı ne gülmüştüm o zamnalar :)
my princess prof sahnesi iyiydi lafı gediğine koyan bir hoca :)
secret garden dan bahsetmiyorum bile sırf o dizi ile sayfalarca mim yazılır :)

tarih84 dedi ki...

winpohu:haklısın secret garden için ayrıca bir mim başlatılmalı:))
Çok zorlandım bir o kadarda keyif aldım yazımı toparlarken.İşin ilginciyse vaktinde yer ettiğini zannettiğimi geçiyor daha farklı sahneleri unutamadığımızı fark ediyoruz, bu benim için ayrı bir duygu karmaşasıydı.

mavi dedi ki...

tebrikler hatun muhteşem paylaşımlar. Amma çok izlemişsin vallahi gıpta ettim.

tarih84 dedi ki...

mavi::))) sağolasın tatlım:))

gizemmm dedi ki...

her ne kadar zorda olsa bence süper bi mim konusu
aslında repliklerden kitap falan çıkartılsa ne güzel olur beğendiğimiz replikleri okuyup hatırlarız
replikleri okuyunca sahneler gözümün önüne geliyo tekrar izlemiş gibi oluyorum güzel oluyo

tarih84 dedi ki...

gizemmm: haklısın ama Amerika'da bu sistem var ve çok da iyi getirisi oluyor. Dizileri sezonluk dergi kalitesinde kitaplar halinde yayınlıyorlar hatta bölümlerin hatırlatıcı resimleri ile. Korede de belki vardır.