14 Şubat 2011 Pazartesi

İzmir Durma: Begümcan Doğurdu Sıra Kızımıza İsim Bulmakta!

Photobucket
Begümcan ile Winner'ın 110 kg'lık bir yavruları oldu. Türkiye'de doğan ilk fil olarak tarihe geçti. 15 yaşındaki Begümcan ve 9 yaşındaki Winner'ın 2008 yılında başlayan birlikteliğinin meyvesi, 5 Şubat 2011 akşamı dünyaya geldi. Yaklaşık 610 gün süren gebeliğin ardından dişi fil Begümcan, sağlıklı bir yavru doğurdu. Soyları tükenme tehdidi altındaki Asya fillerinin Türkiye'de ilk defa yavrulaması, heyecan yarattı. Begümcan, 2 yaşındayken Hindistan Cumhurbaşkanı tarafından hediye edildi. Winner isimli erkek fil ise 2008 yılında İsrail Ramat Gan Hayvanat Bahçesi'nden getirilmişti.

Haydi İzmir Minik-devcik Kızımıza İsim Bulalım:
Photobucket
İzmir Büyük Şehir Belediyesi tüm İzmirlilere sesleniyor:
Ülkemizde doğan ilk filin adını siz koyun!
Begümcan ve Winner'ın kızları 5 Şubat Cumartesi 17:30'da, 110 kilo ağırlığında doğdu.
İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın yeni üyesine" hoşgeldin" diyor sizlerden isim önerileri bekliyoruz...
TIK TIK Oylamalar ve öneriler devam ediyor!

Arkadaşımız, Pak Bahadır Filimizi Rahmetle Anıyoruz.
Photobucket
2007 Ağustosunda hayata veda eden 59 yaşındaki Bahadır İzmir'in sembolüydü.Fil deyip geçmeyen tüm İzmirliler için yeri ayrıydı. Her çocuk illaki Bahadır'ı bir kez olsun görmüş, onun önünde şaklabanlık yapmıştır. Bahadır, ahhh Bahadır... yazın en sıcak günlerinden birinde küçük kuzenimin açtığı telefon ve ağlaması dün gibi aklımda. Bu yazıyı okuyanlara komik gelebilir ama İzmir'de eğer bir şey sembolse ya da bir şey seviliyorsa boşuna değildir! Bahadır'ı görmek için anaokulları hayvanat bahçesine geziler düzenlerdi, arkadaşlarla görüşeceğimizde, İzmir'in göbeğindeki fuara uğrar Bahadır'ı görür eğlenir güne devam edilirdi. Bahadır'ı görmek için İzmir'de yaşayanların çokça bahanesi olurdu.
Yaşı ilerleyen filimize bir zevce gerekliydi, hayatA küsmeye başlamaması için derken bir gün BEGÜMCAN, Hindistan başkanı tarafından Bahadırımıza hediye gönderildi. Bahadır yahşi erkeğimiz narin Begümcan'a kıyamadığından mı yoksa 2 yaŞındaki kıza 50li yaşlarda erkek mantığı ters düştüğünden mi boyu boylarına uymadığından mı bilemedik çiftleşme olmadı. Ahh be bahadır bir içim su Begümcan'ı yemedin ama malını çıtır çıtır yediler be çoccum:((
2007 yılında Bahadır vefat edince 2008 yılında İsrail winner'i hediye etti. 15 yaşındaki olgun Begümcan, 9 yaşındaki çıtır Winner'i ayarttı ve anında hamile kaldı.Lakin hamile olan fil olunca uzunca bir bekleme sonucunda minik deveciğimiz kıızımız doğdu. Şimdilerde de ona yakışır, eli yüzü düzgün bir isim arıyor İzmir halkı. Bir aşk hikayesi minik kızları ile taçladı:))
Tarih84

11 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Aman da aman maşşallah demek genç 15 yaşında olgun olmak tabii başka sordular mı Winnera baba olmak istiyor musun diye? Valla Begümcanın yerinde ben olsam ben kaçırmazdım çıtırı ha haha tabii son demleri fırsat bildi hamile kaldı eeeeeee Bahadırcım rahat uyu ama Tarihin dediği gibi yemyenin malını yerler. Asya ile Avrupanın ortak mahsülü kızımıza dünyaya hoşgeldin diyoruz bir kez daha :) Melez ya bu şimdi egzotik diye peşinden koşan çok olur aman dikkat edin kurda kuşa yem olmasın :D

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: o Begümcan bu yaşta doğurdu ya daha kaç çıtır yollanır ona, maksat nesil tükenmesin.Ne şanslı bir dişiymiş:)) ahh Bahadır ahhhh...melez de ne demek bizimkiler günlerdir gazetelerde manşetlere taşıyor ilk yerli fil diye, anında müslün-anadolulu ettik:))

Pinky dedi ki...

aah Bahadır'ı bilmez miyim gördüğüm ilk fil o. onu gördüğümde 4 yaşındaydım sanırım, miniciktim. hala Bahadır'ı apartman kadar büyük hatırlarım bu yüzden :)

birdutmasali dedi ki...

:)))
çok şekerdi gerçekten...
hayırlı kandiller diliyorum.
sevgiler

İrma dedi ki...

bebişimizin adının izmir olması için oy verdim. İnşallah çocuklarımızı İzmiri görsün diye sasalıya götürürüz
ne güzel bir hayal di mi :)

senem dedi ki...

Tvde izlemiştim şok şeker bir fil

tarih84 dedi ki...

Pinky: sorma ya Bahadır minikdevimiz ahhh sanki bizden gibiydi.

Birdutmasalı:off çok tatlı, keşke kucaklayıp sevebilsek.sizin de kandiliniz mübarek olsun.

İrma:valla aynen ben de İzmir ismine oyladım.bugün arkadaşlar sasalıya gitti içim bir buruk kaldı, bende ayaklanınca gideceğim.

Senem:ben hala inanamıyorum aslında kocamöan bişi ama bana minnacık gibi geliyo:))

hayat güzel dedi ki...

haberlerde görmüştüm ben de bu şeker şeyi:) bakalım adı ne olcak oylama sonunda:)

tarih84 dedi ki...

hayat güzel: merakla bekleniyor doğrusu:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Emek konsa keşke, sevgi ve emekle doğacak baksana kuzum .)

tarih84 dedi ki...

Stil Direkötrü: haklısın aslında, emeğin ve sabrın meyvesi.