21 Ocak 2011 Cuma

Filler Tepişince , Ufuk Batum

PhotobucketKitap akademik diliyle fazla yormayan, her vatandaşın rahatlıkla okuyabileceği bir çizgide.Kahvede, işte, otobüste ülkeyi kurtarıcı sözler sarf ederiz sanki biz lider olsak ülke kurtarılır deriz işte bu başlık vari cümlelerin içini dolduracak, bizleri bilinçlendirek bir kitap.Biraz felsefe biraz tarih ama hep gerçek!

kitaba bakış:Hindistan ve Bangladeş gibi, gelir dağılımının son derece adaletsiz ve sefaletin diz boyu olduğu ülkeler için kullanılan "Yırtılmış Ülke" ifadesi, ne yazık ki artık, son otuz yıl boyunca kötü yönetimlerin egemenliğine esir düşmüş olan Türkiye'nin jargonuna da girmiş bulunmaktadır. Türkiye'nin bu dönemi, adeta bir "azgelişmişlik tarihine" dönüşmüştür. Birçok duyarlı insanın mücadelesine ve çabasına karşın, dünyadaki ve Türkiye'deki filler şımarıkça ve bencilce tepişti. Onlar tepiştikçe, bu ülkenin aydınları, yurtseverleri, gençleri ve yaşlıları, kadınları ve erkekleri, işçileri ve girişimcileri, esnafı ve memuru, çiftçisi ve köylüsü, kısacası geniş halk kitleleri sürekli ezildi. Evet! "Filler Tepişince, Çimenler Ezilir" sözünün doğruluğu, yirminci yüzyılın son çeyreğinde bizim coğrafyamızda tekrar kanıtlanmış oldu. Bu durum kaygı vericidir, ancak bilinmelidir ki umut yine de bu coğrafyada gizlidir. Bazılarının düşündüğünün ve inandığının aksine çözüm dışarıda değil, içeridedir. Çıkış yolu, başkalarının boyunduruğu altına girmekte değil, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel bağımsızlığını koruyabilmekte ve yaşatabilmektedir. Türkiye'nin yeni dönemdeki birçok ihtiyacından biri, kötü yönetimlerden kurtulmak ve Türkiye'nin dünya ile rekabetinde lider ülke yapacak açılımları yaşama geçirmektir.
Tarih84

3 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Aklımda olsun görürsem bir yerde alayım.

Syhn dedi ki...

işte bu!
bu ara daha çok kitap yorumladığını görmek beni mutlu edecektir janım ;)

tarih84 dedi ki...

Joey Potter:oku bencede.

Syhn:isterim ama bu kitabı okumak baya zamanımı aldı, vakitsizlik.Birde yattığım döneme denk geldi, gözlük kullandığım için kitap okurken uzanarak iyi olmuyor göz sağlığı açısından.cümle dizilişime bakınca edebi bişiler okuyup şu Türkçemi toparlamam şart oldu:)