13 Aralık 2010 Pazartesi

İyilik Bul İyilik Yap & Bugün...

Photobucket
Trevor, sosyal çalışmalar hocası Mr. Simonet'den bir ödev alır. Ödevin konusu, insan anlayışını değiştirebilecek ve aynı zamanda uygulanabilir nitelikte olan bir proje bulmaktır.Trevor, proje için şunu düşünür; bir insana yardım alındığında, bu yardımı yapan kimseye bir iyilikle karşılık vermek yerine, bambaşka üç yeni kişiye yardım etmek. Yani yardımı geri ödemek yerine onu yaymak.. Sosyal çalışmalar ile ilgili bir okul ödevi, şehirden şehire yayılan bir sosyal değişikliğe neden olur.

Önemli ve sağlam işlenmiş bir filmdi, çok sevmiştim, ailecek defalarca izlemiş her seferinde içimde bir farkındalık & farklılık arzusu doğurmuştu...öyleydi böyleydi şöyleydi derken bir gün ve BUGÜN!
Photobucket
Bir kaç hafta önce sabah 6.30 arabasıyla Aydın'a hareket edecekken muavin otobüsü durdurdu,bir yolcu fazla görünüyordu, anlaşıldı ki Muğla yolcusu bir kız biletinin yanlış saate kesildiğini fark etmeyerek otobüse binmiş...kız yalvarıyor, ağlıyor, kolidorda oturayım ne olur sınava girmeliyim son senem diyor.Ben Muğla'ya gitmeliyim.Kimse kılını kıpırdatmıyor, kızın acıklı bakışı hala gözlerimin önünde, tam inecekken ben muavini durduruyorum, Aydın'a 7 otobüsünde boş yer var mı sorun diyorum, resmen emir veriyorum, o da anlamamış ama her dediğimi yapar şekilde soruyor, yeniliyorum ben inersem bu kız Muğla'ya kadar gidebilir mi? Evet diyor, peki inecek misiniz? Evet diyorum.Kız katıla katıla ağlıyor, bana para vermeye çalışıyor, benim dediğimse: ben de öğrenciyim, bilirim ama sen de bu günü unutma demek oluyor.Arabadan iniyorum, yazaneye gidiyorum, olaydan etkilenen şoför kendi kontejyanından biletimi almış hediye gönderiyor.Benim bileti de açık bilete çeviriyor.O gün bana ikramlar çift geliyor, kahveler iki kez soruluyor:)) İşte o açık bileti kullanmak bu akşama nasip oldu.Biletlerimi önceden alırım hatta devamsızlığı sevmem, sabah ilk dersin hocası da inadına ters buna rağmen ilk dersi ekmeyi göze alarak o kızın sınava gitmesi benim önceliğim oldu.Düşündüm neden bu kadar hissederek yaptım, melaike değilim, iyilik meleği hiç değil, ben de faniyim peki neden? Cevabı: YUKARIDAKİ FİLM VE BİRKAÇ AY ÖNCE BAŞIMA GELENLER, BEN DE ÜÇLEMEYİ BU OLAYLA TAMAMLAMIŞIM MEĞER!
Photobucket
Yazın son günleri Pamukkale ünüversitesine yüksek başvurusuna gidiyordum, uzun bir hikaye isteyen buradan okuyabilir tıktık eğer ogün cüzdanımı çaldırdığımı erken fark etseydim garajda mahsur kalıp pdü'lü olma şansımı kaybederdim,yolculuk esnasında tanıştığım kız bana kimsenin yapamayacağı bir iyilik yaptı.Yazıda okuyabilirsiniz, bunun üzerine tanımadığım 2 kızın ve bu arkadaşın diğer ünüversite ön başvurularını koşa koşa yaptım, severek, isteyerek,o çaresiz güne çare olan,inancımı kuvvetlendiren insana yeniden teşekkür ederim.Bu kadar olumsuzluğa rağmen bu hayatta iyi insanlar da varmış dedirtti.
Photobucket
Benim iyilik yaptığım kişi sayısı üçü geçti ama yapılan iyilik türü üçlemeye ulaştı.İyilik Bul İyilik Yap filmini izlerken ki hallerim aklıma geldi, Allahtan gönülden istemişimki bir şekilde vesile oldum ve olunuldum.Huzur dolu bir parça eşliğinde tıktık,günün yorgunluğuna rağmen sizlerleyim ve yazımı kaydediyorum.
Photobucket
NOT: Aydın'da çok güzel bir gün geçirdim.En az 7 yazı yazacak kadar olay yaşadım, birkaçını yarın sizlerle paylaşacağım.

Carte D'or sonunda sesimi duydu:)) arkası yarın xoxo

Tarih84

5 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Senin o kadar güzel bir yüreğin var ki bunlar sadece senin farkederek yaptıklarındır. Kimbilir kaç 3 kişiye yardımın dokundu. En başta ben her anlamda 3 kişiye bedelim ha ha cüsse olarak da, uğraşı olarak da :P

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Senin bana yazdığın ilk yorumda Ömer'e böyle kafası çalışan okurlar gelsin bana bak gör demiştim akabinde kalbini de keşfettim.. İnan bana senin gibi insanların var olduğunu bilmek bu dünyayı daha çekilir kılıyor yavrum.

Gülcan dedi ki...

inanın bu yaptığınızı kimse yapmaz diye düşünüyorum bazı insanlarımız o kadar katı yürekliki otobüsten inip yer vermeyi bırakın gençler yaşlılara bile yer vermez oldu. güzel paylaşım için teşkkürler.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter:seviyorum seni şekerim, insan sevdiklerine yaptıklarını gözü görürü mü hiç, ben farkında olmadan sevgimin verdiği iç güdü ile yapmışımdır eğer bişey yapmışsam:)

STİL DİREKTÖRÜ:sağolasın, utandım, ne güzel sözler bunlar.senin gibi şık ve çağdaş Türkleri avrupada bizi temsil eder şekilde görmek hoşuma gidiyor,ne avrupalı ne Türk tarzda ortaya karışık mutasyonumsu tiplerden ve onlar nedeniyle bizi aptalve kıro zannedenlerden nefret geldi doğrusu.

tarih84 dedi ki...

Gülcan:şimdi bakıyorumda otobüsa kalkmadan önce ben bindim geliyorum telefonları açan onca yaşı ilerlemiş kşşi vardı, onlar inip bir çay içene kadar yenisi gelirdi sonuçta karşılayacak olan torunları ama düşünemiyorlar işte.bakıyorum da sanırım iyi birşey yapmışım ama yine bakıyorum iyi olan tel şey takdir toplamak ya da ayıplanmamak için değilde bilinçsizce insan olduğum için yapmış olmam.