11 Aralık 2010 Cumartesi

Doby Öldü,Sihir Dünyasının Başı Sağolsun:((

O Bir Özgürlük Savaşçısı

Photobucket

Doby karakteri Harry Potter serisinin 2. kitabında karşımıza çıktı.Sihir dünyasında herşeyin sihirle olmadığı, pırıl pırıl evlerin ev cinleri sayesinde tezmizlendiğini öğrendik.Bu evcinleri sömürü malı, itaatkar köle kıvamında.Yeminli sır tutucu gibi, çamurlu yırtık pantalonunu at köşeye sabaha ilk günki gibi al eline, şıklat elini gelsin pasta çörek, canın mı sıkıldı şıklat elini patakla tepme tokat ev cinini evet bu kadar acımasızca muamele gören varlıklar bunlar. Buna rağmen efendisine sağdık, görünmez cin kıvamında.Hermoni'nin uğruna özgürlük mücadelesi başlatmasına bile karşı durup biz efendimizsiz yapamayız yaradılışımızda yok diye karşı bağımlılık mücadelesi verecek kadar saflar.Ahh ahh...

Neyse efendim Harry Potter dünyasına giren ev cini ne demektir bilir.Minik cüce kıvamında eti senin sütü varsa o da senin kıvamında, parasız köle,sadık kul, daimi salak.Ama benim için bu kadar basit değil.Hangimiz bu kitapları okuduğumuzda ya da filmleri izlediğimizde bir ev cinimiz olmasını istemedik ki ahhh ahh neyse...2. kitapta türlü mücadelerle iyilik yapmak isterken kötülük yapan ev cini, Malfoy ailesine bağlı Dobby çıktı karşımıza.Diğer ev cinlerinden bambaşka biri olarak.

Photobucket

Harry ile ilk karşılaştığında çocuğun yüreğine indirdi, kirlimsi,ikide bir sümüğünü üzerindeki eski yastık kılıfından bozma elbiseye silerek.Hem çok şey anlatmak istedi hem de hiçbirşey anlatmaması gerekli yaradılışına ters düştü.ilk karşılaşma sahnelerini buradan izleyebilirsiniz tıktık
Her hatasında kendini psikopatça cezalandırdı, Harry karanlık lorda karşı koyunca(doğumu ve ilk karşılaşmaları ile) cinler alemi de huzur buldu işte gün geldi devran döndü karanlık efendi diriltilmeye çalışılmakta Dobby dayanamadı ve sevdiği, saydığı Harry Potter'a yardım için geldi.
Her zamanki gibi kendi aklına estiği şekilde hala bu pasta sahnesini unutamam, şampanya ikram edilen kadehler muhteşemdi de ondan:)))

Photobucket

Neyse efendim hepimiz mugglız hepimiz DOBBY'iz :)) Dobby'ler ölmez sihir dünyası bölünmez Allah allah ...:)))
Photobucket
Dobby'nin Harry'nin kokan çorabı ile özgürlüğüne kavuştuğu muhteşem sahne.
Photobucket
7. kitaba kadar pek de fazla ortada göremediğimiz Dobby sonunda muhteşem bir dönüş yaptı,Malfoy'ların zindanından arkadaşlarını kurtarmak için.Canını ortaya koyarak iyiler ve kötüler savaşında kırılma noktası oldu.Son anda Bellatrix lastrange orospusunun bıçağı ile cisimlenmesine rağmen yaralandı.Son nefesinde bile Harry'e olan vefasını ortaya koydu.En içimi acıtan sahneydi.Filmdeki ilk acıklı sahne ise Hermoni'nin ailesinin hafızasını silmesi ve sesizce sokakta süzülmesi oldu ahh neyse Harry, Dobby'e yakışır bir cenaze yapmak istedi.Sihir kullanmadan,Bir fani & birey & muggle gibi.
Photobucket
Ağlamamak için zor dayandım içimde birşeyler koptu, kitapta sonunu bildiğim halde, sinema perdesinde bunu derinden hissettim:((
Photobucket
Dambuldorla yaptığı mağaş konuşmaları dün okumuşum gibi aklımda.Dambuldor ona 100 sihir altını vereyim der o ben hesapladım 1 gümüş yeter der ne alemdin Dobby sen, hatta Harry ve arkadaşlarına çoraplar örerdi ahha ahhh.
Tarih84

7 yorum:

Syhn dedi ki...

kitaplarını su gibi okudum da fimlerini izlemiyorum.. son filmle beraber artık filmleri de izleyebileceğim..
ama doby doby olalı böyle sevgi böyle post görmedi :D

Adsız dedi ki...

Okumadım,izlemedim okumayı da izlemeyi de düşünmüyorum. Fakat her türlü angaryayı yapan bir cin olması fikri şahane :D

tarih84 dedi ki...

syhn: hak edene karşılığını vereceksin, gönüllerin kahramanı canım dobbyim ah ahhh:)

izle canım filmeleri madem bekeldin gün bugündür diyeceğim de film 2 part yazın son film de çıkınca toptan izlersin.

tarih84 dedi ki...

Adsız: sevgili yorum sever,kesinlikle ev cini fikri şahane sömürüyü abartmamak kaydıyla:))

Dobby bambaşka ahhh ahh

francesca mckennitt dedi ki...

Hahah çok güldüm ya :))

arwentry dedi ki...

ahh dobbym dobbym
yerim onu ben ne şeker cindin sen dobbym benim (ne güzel komşumuzdun sen fahriye abla'ya ithafen :D )

biliyosun ne kadar sevdiğimi onun için bi post hazırlamıştm
okuyunca yine aklıma geldi ztn :(
kalbimde yaşıyo ama kuzucum

tarih84 dedi ki...

arwentry:bilmezmiyim şekerim, ahh ahh, yazını biliyorum o zmanda pek kötü olmuştum:(((