1 Aralık 2010 Çarşamba

Ben10/ Ten, Küçük Dünyaların Yeni İdolü

Photobucket


İlköğretim çağındaki öğrencim her hafta beni şaşırtmaya devam ediyor.Küçücük dünyalarında ne kadar büyük düş alemleri gizli.Daha 7 yaşını doldurmadı, bir çok zorluk yaşadı ama zehir gibi maşallah.Ben de içindekileri sözcüklere dökmesine ve okul konusunda yardımcı oluyorum.Sbs ve öss gruplarımda var.Aradaki yaş farkı ne kadar artarsa yaratıcılık o kadar azalıyor, bu korkunç!Çocuklar sınav koşuşturma derken düşünmüyorlar, resmen ezbere-kodlanmış şekilde yaşıyorlar.Benimle ders işlemiyi çok seviyorlar aslında yaptığım bildikleri ile bağlantı kurdurup başarılı olduklarını anlatmak.Neye nerede neden dikkat edip, nasıl yönelmeleri gerektiğinin rehberiyim bir anlamda.Neyse ufaklığa dönelim.İlk hafta 2. dersimizde neden bahdettiğini anladım.Ben tenmiş derdi.Bana o dünyayı anlatıyormuş tabi ben Ben tenden bir haberim:))Defterin neden hep aynı karakter, neden kaplarında da bu çocuk var dedim.cevap: diyorumya işte o BEN TENNNN!!!Bembeyaz çocuk pancar gibi oldu bana Ben ten anlattı tık nefes.

İşte bir miniğin gözünde BEN TEN:Saçı, saati, kravatı...


Photobucket


Yetmemiş bir de dünyasını çizmiş, zehirli sarmaşığı, arkadaşları, hoşlandığı kız:))

Photobucket

Küçücük dünyaları kullanarak bir sektör yaratılmış.Defterler, okul çantaları, kalem kutu, kalem, silgi, kaplar,matara...saymakla bitmiyor.Hayır her sezon güçler bir kademe artınca bir önceki sene alınan şey geçersiz- etkisiz kalıyor.Haydee yeniden al.Çocuk bu durmaz.Zaten genç kızlar- çocuklar sektörün tüketicileri, herşey onlara yönelik!

Bu sefer BEN TEN/10 Amerika'dan çıkmış, Japonya'dan beklerdim, şaşırdım.Şaşırmadığım husus ise mallar Çin'de ürettirilmekte:)


Ben 10'in konusu :

Filmin kahramanı Benjamin Tennyson kuzeni Gwen’le kavga ettikten sonra ormanda dolaşmaya çıkar. Gezintisi sırasında yerde garip bir cisim bulur. Cisim birden hareketlenerek çıkmayacak şekilde bileğine dolanır. Böylelikle hikaye başlar. Ben’in bileğine dolanan ve saat olduğu düşünülen cismin içerisinde Omnitrix gücü saklıdır. Yani içinde birbirlerinden farklı yetenek ve güce sahip 10 uzaylı bulunur. Ben, ihtiyaç duyduğu durumlarda şifre girerek kullanmak istediği uzaylının güç ve yeteneklerine sahip olabilir. Bu güçlerin yardımıyla dünyada düzen ve barış için mücadele eder.

İsmi nereden geliyor?
Ben 10 ismi aslında basit bir kelime oyunundan türedi. İngilizce'de Benjamin'e kısaca Ben deniyor. Tennyson için kısaltmayı ise yapımcılar Ten olarak düşündü ve Ben Ten ismi ortaya çıktı. Ten kelimesi yine İngilizce'de 10 anlamına geldiğinden ve Omnitrix içindeki uzaylı sayısı 10 olduğundan rakamla yazmayı tercih ettiler. Böylece herkes kahramanı Ben 10 adıyla tanımış oldu. Kaynak tıktık

5 yıl sonrasında karakterler büyümüş, film olmuş.Yakında yakışıklı Hollywood Aktörleri BEN 10/TEN olmak için savaşır:)

Asya ülkelerini anlıyorum, anime- manga dünyası onların kültürü, yaşamlarının bir parçası ama diğerleri tamamiyle ticari kaygılarla yapılmış, basit işleri.
POKEMON- PİKAÇÇUUU
diye camdan atlayan çocuklar çok da gerilerde değil, yakın geçmişimizin derin yaraları!

Stella winx and Ben 10' aşk yaşatmışlar puhahahaha:))) iki farklı ticari karakter bunlar:))BEN TEN/ BEN 10

Tarih84

6 yorum:

Ecehan dedi ki...

Hem de ne pahalı karakterler bir bilsen! Uyduruktan bir tişörtün üstünde bir winx kızı varsa ederi 50 lira mesela.vs vs

tarih84 dedi ki...

Ecehan: çok haklısın bir kere bir yerde resimleri ilişti mi dünya para.Dedim öğrencime bu kadar seviyor kalem alayım, kurşun kalem bildiğimiz, sırf resmi var diye
5.5 tl dedi yuhh artık ki ne yuh,
örümcek adam modası geçmiş sanırım 3tl idi, valla yazık.

YILDIZ dedi ki...

Bakalım bizim bücürün zamanında ne popüler olacak:)

tarih84 dedi ki...

YILDIZ: 2 seneye kalmaz adını söyleyemeyen çocuk bizim telaffuz edemeyeceğimiz karakterlerin isimlerini şakır duruma gelir, hazırlıklı ol şimdiden.minik kuzenim 1 yaşında bakugan demeye başlamıştı.Tabi annesi tercüme ediyordu.Benim gözümü korkuttu bu durum.Tv izletilmeyen bu çocuk oyun arkadaşlarından bakugan diye bir şeyin varlığını öğreniyor.Engellenemeyen bir trend.

unnii dedi ki...

hahahha çok güldüm bu yazına.. eren de bu dizi ilk çıktığında nerede izlediyse ben 10 ben 10 izlicem diyip yeri göğü inletiyordu.ya da ben 10 tişörtü istiyordu. anlam veremiyordum ben ilk başta.öğerendikten sonra tv az geldi netten izlemeye başladı. her bölümü 40 kere izlemiştir heralde artık replikleri ezberlemiş durumda.

ben de severim çizgi film izlemeyi ama ne bileyim pek beğenmedim ben bunu. nerde ay savaşçılarımız power rangerslarımız, şeker kızlarımız..:D

tarih84 dedi ki...

unni:ben hala heidi ve candy yasi tutyorum.ahh ahh.