19 Kasım 2010 Cuma

Uşak'tan Bir Gün


Photobucket
Uşak yolları göründü bana dediğim yazımda belirttiğim gibi o günlerde Yüksek lisans başvuruları için yurdumuzun bir çok şehrine seyahat ediyordum.En çok istediğim üniversitelerden birisi de uşak üniversitesiydi.Aslındaİzmir'e olan yakınlığı en büyük etkendi.Kısmet Adnan Menderes Üniversitesiymiş, ne yalan söyleyeyim ben Aydın'da okuduğuma daha çok seviniyorum.Ama o günlerde böyle mutlu olacağımı bilemezdim.Bir şeyi çok zorlamamak gerekliymiş, mücadele et, gerisini oluruna bırakmak en iyisiymiş.Ama ben asla oluruna bırakamayıp kendini paralayanlardanım o da ayrı=)Uşak dönüşü bir yazı sözüm vardı,hatta sabırsızlıkla beklenildiği yorumlarınız arasındaydı.Gün bu gündür diyerek başladım anlatmaya.
Gün ağarmadan saat 5 gibi düştüm yollara.Üniveriste kayıt sırasında birkaç aksilik yaşadım, koşturmacalar falan ama şimdi devede kulak göründü ve anlatmaya pek de lüzum yok diyerekten yazımda da bahsettiğim gibi bir değişiklik arayışına girdiö.Tren yolculuğu yapmak istedim.Araba ile 2.5-3 saatte varacağım yolu 6 saatte gitmeye razı geldim.Nerden bilirdim 7,5-8 saatte varacağımı =)
Tren garını sordum, küçücük şehirde yürüyerek kolaylıkla buldum.Şaşırıdım bu kadar küçük şehirde millet neden dolmuş kullanır diye.

Photobucket
Garın önündeki demir mi bronz mu hala anlayamadığım bir madenden Atatürk Heykeli vardı.Gördüğüm en enteresan Atatürk heykeliydi, hala anlayamadım ya o da ayrı.Süper man mi yapmaya çalıştılar yoksa Batman mi? hahahaa=)
Photobucket
Photobucket

İlerlemeye devam ettiğimde tarihi vagonlara rastladım.İçimden şimdi Zeynep olsa ne de güzel resimlemişti dedim, ne kadar uğraşsam da fotoğraf karesi ile görüntülemek istediğim alanı yerleştiremedim.Öğrendim ki DELİ SARAYLI dizisinin 1. bölümü burada çelikmiş, Türk demiryolu tren garı tarihinin en eski vagonları burada saklanmaktaymış.vayyy

Photobucket

Photobucket
Bir TARİHÇİ farkında olmasada tarihin kokusunu alır.Bu kareleri çekerken bu kadar önemli olduklarını bilmiyordum.Hissiyat işte=) Bu resimleri çekebilmek için şekilden şekle girdim ancak bu kadar oldu:(
Photobucket
Tren garına bilet almak için geçtim, gelmişken gördüğüm ilk kişiye uykusuz berbat halimle sırıtarak poz verdim:) her şey sizin için=)

Photobucket

Biletim elimde şimdi şehri gezmeye hazırım olleyyy , bileti aldığımda saat 11 civarıydı tren ise 16:30 da kalkacaktı istemesemde gezecektim vakit çok fazlaydı=)

Photobucket
Baya yorgun bir halde biraz soluklanayım sonra gezerim diyip bir otobüs durağına oturdum, çevrede henüz kafeye benzer bir yer göremedim.Karşımda şu bina ve bu ilan:
Photobucket
Görüldüğü gibi baya tutucu bir şehir, erkeğe apart var, erkek öğrencilere özel otel var,yurt zaten var ama koca şehirde kızlara devlet yurdu dışında ne bir apart ne de bir özel yurt yok.Erkeklere helal kızlara özel hayat haram siz anlayın gerisini.
Photobucket

Kafe ararken bir sıra unlu mamül satan dükkanla karşılaştım.Beni en çok çeken ise burası oldu.

Photobucket
Çok temiz bir dükkandı doğrusu, hemen eve haşaşlı &tahanlı katmer sardırdım.

Photobucket

Photobucket
Bu katmerin tadı hala damağımda ahhh
Photobucket

Photobucket


Neyse çay bahçesi keyfi yediğim katmer etkisi geçti, okunacak gazetede bırakmadıktan sonra yol uzun bari güzel bir yemek yiyeyim dedim.Pizzacı sordum.Maksat pizza heryerde vardır oturur yerim gara giderim dedim.Kime sorsam hep migrosun orası diye tarif ettiler.Koskocaa uşakta gidilecek tek bir yer var MİGROS :=) hahaha ne güldüm sonrasında.Ya desenize bizim burda dürüm moda, o da derme çatma lokantalarda, sonrasında bir alışveriş merkezi var o tüm Uşağa yetmekte başka arama.Migros migros diye tariflenen karun alışveriş merkezini gördüğümde çok güldüm, sanılmasın ki küçümseme haşa ama yani o kadar muhteşem anlatım vardıki, migrosun orası kocaman bir cadee ve ne arasan var gibi algılıyorum.meğer küçük bir alışveriş merkeziymiş.İçinde baya bir şey var, işte baya bir şeyden siz ne anlarsanız.Beklenti yükseltmeyin yolunuz düşerse yine de.
Photobucket
Neyse yedim, içtim, doydum düştüm tren garı yoluna, tam karşıdan karşıya geçicem bu organik manavla karşılaştım puhahahaha organiği anladım da yarı organik ne demek biri bunu bana açıklasın =)
Photobucket


Tren garına döndüm kimsecikler yokken bir kaç fotoğraf çektim, çekildim=)
Photobucket
Photobucket
Trende bagaj sistemi yok, bu nedenle de oturma araları çok geniş, millet sırtladığı gibi çuvalını, selesini, bavulunu biniyor ve herkes ve herşey aynı yerde.Çocuklar içinse ayrı bir konfor kim çocuğunu bindirse yatak muamelesi eidlmiş ikili koltuklara seriyor, uyutuyor.0-8 yaş çocuğu rahatlıkla uzanıp yatacak kadar geniş koltuklara sahip trenlerimiz.

Photobucket
Photobucket
Ben de bakıyorum keyfime o da ayrı tabi=)

Photobucket


Trenin ülkemiz insanları için ne kadar önemli olduğunu anladım.Neredeyse 15 kez durdu belki daha fazla, her defasındada bucaklarda ya da köylerde, insanlar çuvalıyla, selesiyle asla dolmuş ya da otobüslerde bu kadar kolay seyahat edemezdi.Köy halkı için çok önemli.Düşünsenize diyelim otobüs şöförleri anlayışlı ne kadar eşya varsa alacak peki bu vatandaşlar bu otobüslere binebilmke için şehre nasıl inecek..çok masraf.Giderken otobüse20 tl ödedim, trenle dönerkense 11 tl çok ucuz.
Trenin ana konusu ise referandumdan nasıl evet çıkar meselesiydi.
Egeli kadını bu duruma çok öfkeliydi.Milleti uyuttular, yardımlarla dilenciliğe alıştırdılar, lanet olsunlar ... azıma alamayacağım küfürler, en iyi mualifim diyenden bile daha güzle kurulan gerçekçi tespit cümleleri ayy bu kısmı çok çok keyifliydi.Siyaset meydanı programı halt etsin o derece =)32. gün programının 33. sü trende yapılsın, 5N1K buradan canlı yayına bağlansın o denli harika:) seçim sonrası da binsem mi kim bilir neler olur hahaahah... daha anlatacak çok şey var aslında.ayrı bir yazıda tren ve tren günlüğü şeklinde yazarım.Bu günlük bu yazı bu kadar olsun, siz de daha fazla sıkılmayın.
xoxo yukarı blog sakinlerim
Tarih84
NOT: RESİMLERİMİ KULLANIRKEN KAYNAK GÖSTERİNİZ, ÇALMA ÇIRPMA HOŞ OLMAZ!!!

10 yorum:

papatya dedi ki...

uşaklı biri olarak başkasının agzından dinlemek farklı oluyor. Gerçekten uşakta pek sosyal alan yok gerçi ben yazdan yaza gidiyorum ama sıkıntıdan patlıyorum.Bu arada bende tahinlilere bayılıyorum belkı de uşağın tek bu yönünü seviyorumm:)

Syhn dedi ki...

trene binesim geldi yaa..
daha kim bilir ne anılar biriktireceksin bu yolculuklarda..
ama katmerleri çekmeseydin ya da tadı damağımda kaldı demeseydin de bizde burda iç çekmeseydik :))

tarih84 dedi ki...

papatya: daha öncesinde yaşayamam diye düşünürdüm, küçüklükteki uşak seyahtleri pek ilgimi çekmemişti.atama şansım olsaydı o zaman yazacağım şehirler arasında olurdu.bu gidişimde sevdim, kendi içinde bir dinamiği var.tahinliler ise şahane:)

tarih84 dedi ki...

syhn: inan az bile anlatıyorum ya ben birçok şey yakalıyorum ya da bu kadar şey bana denk geliyor.sokağa adımımı atmamla olaylar zinciri başlıyor.her hafta sabahın körü aydına gidiyorum bir de aydın günlüğü yazsam olay olur:)

deli damarım tutarsa sırf katmer almak için bile gider gelirim valla.manisaya sosyete simiti canım çekti diye az gitmedim:)

arwentry dedi ki...

"Görüldüğü gibi baya tutucu bir şehir, erkeğe apart var, erkek öğrencilere özel otel var,yurt zaten var ama koca şehirde kızlara devlet yurdu dışında ne bir apart ne de bir özel yurt yok.Erkeklere helal kızlara özel hayat haram siz anlayın gerisini"
bu yazdığın için açıklamalarım var kuzum..
senin görüş açında onlar olduğu için böle düşünmüş olman mümkün tabi olabilir.. ama kızlar için bir kaç özel yurt var ve merkezdeler.. ben de bayılmam uşağa ama haklarını yememek lazım kız yurtlarını uygun bir yere açmışlar.. ıssız bi yer olsaydı bu kadar rahat olmazdı.. pizzacı bulamamana da şaşırdım.. çünkü o kız yurtlarının olduğu caddede pasaport pizza vardı ve benim okulum bitmeden bi süre önce de açılmıştı pizza, lahmacun gibi şeyler yiyebileceğin yerler.. ana caddeye gitmedin sanırım sen.. ismet paşa'ya yani.. orda komagene çiğköfte var etsiz çigköfte yapıyolar ama müthiştir ben öğle akşam demeyip gidip yiyodum bi çigköfte dürüm :D
sonra yine ismet paşanın ara caddelerinden birinde oscar pastanesi var ama çok hoş bi yerdir.. pastane deyip geçme üç katlı bi cafedir ztn orası.. migros konusunda söylediklerin yersiz değil şehirde pek bişey olmadığı için etkinlik adına migros çok tutulur orda.. güzeldir sen izmirden gittiğin için küçük gelmiş olabilir fakat halkın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar büyüktür.. ilk kat normal market ztn ikinci kat giyim üzerine mağazalar teknosa fln bi de.. en üst kat da yiyecek, bowling fln bölümü.. bize yetiyodu diyebilirim.. ztn orayı asıl dolduran da öğrencilerdir..

tarih84 dedi ki...

arwentry: anlatmana sevindim doğrusu, ismetpaşa dediğin yere gitmemiş olduğum anlaşılıyor.5 saat dolanıp görmediğim kimsenin de böyle de bir yer var demediği bir semt demekki.uşak,Aydınla kıyaslayınca küçük kaldı tabi.Aydın da benim gözümde çok küçük ama imkan çok fazla.yurt konusuna çok sevidim.ben ön kaydımı yaptırdığımda ya olursa diye dolandım şehri, öğrenci kesiminden de yaz okulu bahanesi ile şehirdeki kızlarla konuştum migrosta.ama kafe dersen evet pasteneler sokağı vardı yined e izmirde yaşayınca bizim adını bile anmayacağımız şeyler küçük şehirlerde yetiyor da artıyor.bir gün ben de oralara yerleşirsem bana da yetecek yetmediğinde izmire uğrayarak hayatımı devam ettireceğim.Yazıya başlarken ön yargılı olmak istemesemde yinede yorumlardan anlıyorum ki ön yargılı gelmiş.

şunu da belirtmeliyim ki ha aydın ha uşak yine de kızlar açısından sınırlı.bu bir gerçek.Ben lisansı manisada okudum muradiyede köyde resmen ama evden gidip geldiğimden orası masla gibiydi, izmirde yaşamaya devam ettim.yükske için şehirlere gittikçe ister istemez nerede kalamlı neresi iyi diye bakarken isterse en süperi olsun yavan kaldı.bakış açısı bu nedenle farklı olmalı.

İrma dedi ki...

meslektaşım ne güzel bak yüksek başvuruları için ülkemizi baya baya gezmişsin ben hiç uşağa gitmedim sadece afyona giderken şöyle bir içinden geçtim küçük yer zaten merkezinden geçiyoruz dediler aa dedim o kadar:)
bir de trene de binmedim ama çook binmek istiyorum ne kadar geniş konforlu eline kitabını alıp okuma isteği geliyor birde sana şunu sorucam sen kaç yılında mezun oldun?

arwentry dedi ki...

önyargılı gelmedi kuzum sadece görmemiş olduğunu düşündüm ama yazıyı okuyanlar yanlış bir fikre kapılmasınlar die anlatayım dedim.. tabi ki ne olursa olsun kızlar için sınırlı herşey haklısın.. ama güvenli olması daha önemli sanırım.. bir iki tane olsun fakat güvenli olsun der aileler de heralde.. en büyük şehirlerde bile etkinlik anlamında sorun yaşar zaten öğrenciler çünkü her ne kadar ders okul desek de öğrenciyken hepimiz gezmeye tozmaya vakit ayırmışızdır.. her defasında da farklı şeyler isteriz kanımız deli ya sıkılırız hemen :D

ismet paşayı görmemen senin ayıbın değil tabi ki halk biraz daha düşünceli olmalıydı.. ama uşak insanı ilginçtir biraz.. ya da şöyle diyeyim -vebal altında kalmayalım şimdi- farklı yerlerden geldiğimiz için yabancı geliyor özellikler, davranışlar...

tarih84 dedi ki...

irma: 2008 yılı mezunuyum.2 yıldır kpss cehennemindeyim canım:)trenle yolculuk bambaşka tabi.hele tünellerden geçerkenki çocukların çığlıkları, bu çığlıkları atmak için dakikalarca tünele yaklaşma bekleyişleri, tam bir aile ortamı doğrusu.

tarih84 dedi ki...

arwentry:halkın takdiri diyelim en iyisi,uşaklı okul arkadaşımı bile aradığımda akla ilk migros demesi beni bu kadar şaşırtan oldu zaten.efsaneleşmiş:) neyse ben sevmiştim, benim adıma güzel bir gündü.