30 Kasım 2010 Salı

Salyangozların Portakal/ Mandalina Kabuğu Tutkusu

Photobucket

Geçen hafta, canım sıkkındı, moralim yerine gelsin diye yürüyüşe çıktım.Yağmurun dindiği sıralarda birden fazla sümüklü böcek gördüm.Eve geldim, netten bakındığımda gördüğüm şeyin gerçek isminin Salyangoz olduğunu öğrendim.Ertesi akşam yine aynı parkurda yürürken bu sefer salyangozlarda bir ilginçlik keşfettim.Dikkatlice baktıığımda bir yere doğru yöneldiklerini fark ettim.Bir çevre bilinci sıfır şahsiyetsiz, yediği portakal ve mandalin kabuklarını yere atmış, salyangozlarda dört nala sürünerek bunlara ulaşma telaşında.Şoklar içerisindeydim ve sizlerle paylaşmak için fotoğrafladım.

Photobucket


Photobucket
Her biri ayrı salyangozdur!

Photobucket
Bu ikisi en garibiydi sanki kabuğu içlerine alacak gibiydiler ıyyyyy

Photobucket
Neyse nedir bu işin sırrı diyerek azıcık araştırdım işte Salyangozun sırrı:

Salyangozlar, tatlısularda, denizlerde ve bütün çevrede görülebilen hayvanlardır. Nemli yerlerde bulunurlar ve yağışın bol olduğu ve havanın tam soğumadığı sonbahar aylarında sürekli görülürler. Vücutlarında bol miktarda su bulunduğu için çok soğuk havalarda donarlar. Çok sıcak havalarda ise su kaybederek kuruyabilirler. Geçtikleri yerlerde iz bırakmalarını sağlayan parlak renkli sümüksü bir sıvı üretirler. Kabuklarıyla gövdelerinin arasındaki kurumuş sümüksü sıvı, vücutlarındaki nemi kaybetmemelerini sağlar. Kışın toprak altına ya da ağaç kovuklarına girerek etkinliklerini azaltırlar. Yazın çok sıcak olduğunda da benzer şeklide davranırlar. Çoğunlukla otçul olmakla beraber, etçil ya da omnivor olabilirler.Salyangozlar en çok yağmur yağdığında ortaya çıkarlar. Ayrıca salyangozlar yenilebilir.


Photobucket


Genelikle otçul olanlar, bitkinin taze sürgünlerini yediği için zarara sebep olabilirler. Çiftçiler ürünlerini salyangozlardan korumak için çeşitli yöntemlere başvurular. Az sayıda oldukları takdirde, toplanıp uzak bir yere götürerek ya da çok olduklarında bahçe duvarlarına, sebze aralarına, ağaçlara sarımsak suyu dökerek ya da sarımsak asarak uzak kalmalarını sağlarlar. Kullanılan diğer bir yöntem ise, bakır şeritler asmaktır. Bakır şeritlerin salyangozların salgıladığı sümüksü maddeyle etkileşime girerek bir elektrik akımı oluşturduğu ve uzaklaşmalarına neden olduğu düşünülmektedir.

Salyangozlarla beslenen çok sayıda hayvan vardır. Kuşlar, küçük memeli hayvanlar, kertenkeleler, kurbağalar, kırkayaklar, böcekler ve bazı büyük salyangoz türleri salyangozlarla beslenen canlılardandır.
Kaynak

Tarih84

RESİMLERİMİ ÇALMAYINIZ, ALINTILAYARAK KULLANINIZ!

4 yorum:

Gülcan dedi ki...

pek sevimli bir hayvan çeşidi değiller bence ayrıca yenildiğinide ilk defa duyuyorum.

_Bilgece_ dedi ki...

izleyicim olur musun canım çok mutlu olurum sevgiler:) http://bilgeceler.blogspot.com/

tarih84 dedi ki...

Gülcan: kesinlikle sevimli değiller.Fransız mutfağı meşhur etmişsede, köken asya ülkeleridir.
Pretty Woman filmi ile pek meşhur olmuş bir çok romantik komeid filmindede bu sahne işlenmiştir.hatta yiyebilinebilmesi için özel alet edevat bile vardır.bana çok itici geliyor düşünsene aklımda ismi sümüklü böcek diye kalmış:)) midye yiyip bunu yememek de kültürel kodlama olsa gerek.

tarih84 dedi ki...

Bilgece:çok enteresan bir blog çağrısı doğrusu.eğer izleyici sayınla bir şey kazanacaksan katkım olsun ekelrim de anlamadım doğrusu.bloğunu inceleyeceğime söz veriyorum.