18 Kasım 2010 Perşembe

Mim: Kitaplara Dair Aldığım En Enteresan Mim

Photobucket

İtiraf etmeliyim bu güne kadar aldığım en güzel mim oldu.Sevgili İrma tarafından mimlenmiştim.Kısmet, cevaplamam bu akşamaymış.Sağolasın şekercim=)

Mim Konusu: Kitaplığınızın karşısına geçin. Gözlerinizi kapatın. Derin bir nefes alın. Elinizi kitapların üzerinde gezdirin ve birini seçin.
Şimdi gözlerinizi açın. Bir kitap seçmiş durumdasınız. O kitabı satın aldığınız ya da hediye gelmişte olabilir anı hatırlamaya çalışın. İlk kez okuduğunuzda neler düşünmüştünüz, hatırlayın.
Şimdi sayfaları şöyle hızlıca bir dolanın ki, kitabın kokusu burnunuza gelsin. Evet, ne güzel bir koku bu!
55. sayfayı bulun. Sayfayı tekrar okuyun. Sayfadan bir paragraf seçin ve mim konusu olarak bunu blogunuza yazın. Daha sonra siz de arkadaşlarınızdan üç tanesine cevaplaması için gönderin.


Daniel Steel'den bir roman, Anılar Ve Acılar
Bu kitap bir hediye, hediye eden kişi bir romancıya bağlanmamı, kitaplarını takip etmemi ve özellikle 2. el ve eski basımlarını aramamı çok takdir edermiş.İlk basımlara ne kadar yaklaşırsam o kadar ,o zamana tanıklık ettiğimi ,o dönemi yakalayabildiğimi düşünürüm hep.Çok fazla seyahat eden birisi olduğundan onun da eline liste tutuşturup kitap arattığımız bir aile dostu.Adana'da eski çarşıda gezerken köşede bir kutu kitap görmüş içinde sürüyle Danile Steel kitabı varmış.O koli azı dolu bize geldi.Siz benim çığlığımı düşünün artık.İçinden sadece 7 tanesini alabildim,kalanı daha önceden bende vardı.Ben de okumayı seven arkadaşlara hediye ettim.

Kitabı ilk elime aldığımda yeni bir maceraya başlayacağım için çok heyecanlıydım.Özdeşim kurarak okuduğumdan kitap bitene dek hayatla bağımı koparanlardanım.Sadece Daniel kitapları için geçerli!!

Kitabı okumaya başladığımda ise her ne kadar heyecanlı ve yeni olsa da bilindik Danile steel tarzı savaş yılları anlatımı derken 50li sayfalarda kavurucu bir aşk öyküsünde buluverdim kendimi.Kitap bir genç kız, anneliğe giden yolu- savaş yılları, aristokrasi, haksızlığa uğrama olarak ilk yarıda bitiyor.Diğer yarıda bu kadının kızı ve tarihin farklı bir çağda tekrar edişi.Basite alınmayacak kadar derin bir kitap, buram buram tarih ve buram buram aşk.Ben kendimi ikinci yarıda buldum.Resmen o kızın yerinde olup şuanki içinde bulunduğum bazı ortak sorunları aşabilmeyi umardım.Neyse çok özel durumlar, okuyan azbuçuk anlar=)
Mim' e geri dönmeliyim sayfa 55:Allah Allah ilk kısmın baş kahramanları ve aşkın vukua erişi:)

bir paragraf:
Dönüp geldiği babasının evinde geleceğini bulmuştu serena.Uzun boylu,sarışın Amerikalı için yaratılmıştı sanki.Ona ait hissediyordu.'' Benimle içeri gelmek ister misin?''Bir anda kollarına alıp onu götürebilirdi, ama, ne yaptığını iyice bilmesini istemişti.Genç kız başını sallayarak ayağa kalktı ve el ele ciddi bir tavırla eve doğru yürüdü.Birkaç dakika önce nikahları kıyılmış gibi hissediyordu serena...Bu erkeği kocalığa kabul ediyor musun?Evet... Ruhunun derinliklerinden yükselmişti bu ses.Bradford kolkunu onun beline sardı ve merdivenlkeri tırmanıp bir zamanlar annesinin olan yatak odasının kapısına geldiler.Serena gözleri korku ve anılarla büyümüş, titreyerek bakıyordu büyük yatağa...

MİMLENENLER:

Nilü, Lavanta bahçesi,vişne çürüğüne gönderiyorum:)

Beni tanıyanlar bilir bir şey nasıl isteniyorsa öyle davranırım.Bu paragrafa denk geldi ve yazdım.Hayatın doğalında olan arzuları gerici bir tutumla yok sayıp ah vahlanacak hiç değilim.Ama bu kısım denk geldi diye kitabın baştan sona pembe dizi sanılsın da istemem.Daniel Steele haksızlık, kitabı okumak isteyeceklere haksızlık sayarım.O nedenle bu paragraf öncesinden bahsetmek isterim.Düşünün ilk 55 sayfası bu kadar ise 300 sayfalık kitap nasıldır!=)

Serena, Fransada doğmuş kraliyet ailesinin uzka bir koluna dayanan bir soydan gelmekte.Anne İtalyan, dadılar ve saray gibi köşklerde büyümüş.Çok küçük yaşta babası musollinin adamları tarafından sürünerek öldürülmüş.Serveti elinden alınmış.Babannesi son üç kuruşu eline sıkıştırıp bir trene bindirdiğinde yıl 1945, vaziyet kötü.Amerikaya vardığında bir yetimhaneye sığınmış.Belli miktar parası 18 yaşına kadar saklamış.Bir gün geri dönebilme arzusunu hiç yitirmemiş.Fransaya geri dönmüş elde avuçta birşey yok.Onun olanlar artık devletin elinde, amcası son parasınıda almış, kalan mirasın üstüne konmuş, serena ülkeye girdiğinde amcada ölmüş.Babanne zaten onu kaçırmak için ülkede oradan oraya koşarken ölmüş.Anne yok, baba yok, hiçliğin içinde.Bildiği tek yer en son yaşadığı saray gibi köşkleri.Oraya vardığında emektarlarını bulup o evde yaşamak için yalvarır.oldumu şimdi sen prenses çıktığın eve hizmetçi gir.Tabi bir sürü hikaye de cabası, kız çok güzel her an bir generalin kapatması olması an meselesi.Korku çok büyük.Nyese o kadar çok şey oluyorki sarışın amerikan askeri bu eve geliyor, ev ona tahis ediliyor, ilk karşılaşmaları ise kızın evden ayrılırken bulunduğu odaya çıkması nostalji takılması, adamın da o odaya gireceği tutup kızı görmesi oluyor.Olaylar olayları takip ediyor.Areş baca, yaş farkı, kızın aslında kim olduğunu bilemdiğinden mevki farlı offf yani.hatta bu paragrafın sonunda yatakta birbirlerine sarılırken kız burasının eskiden kendi evleri olduğunu ve bu yatağın annesinin yatağı olduğunu söylediğindeki dram offff ya okuyun işte okuyuuunnn, birde günümüz yıllarında kızının ve kaderin cilvelerini anlatsam şok üstüne şok.Akla hayale gelmeyecekl mantıklı bağlantılar.

Tarih84

10 yorum:

nilü dedi ki...

okudum cnm tabi ki yazını sonuna kadar..
walla ben uzun zamndır kütüphhanelere üye olup kitap alan birisiym.. yani üniversiteden önce öyleydm.. şimdi okul çevresinde ikinci el kitap bulmak kolay bende okuduğum kitapları kütüphaneme eklemeyi tercih ettiğim için satın alıyrm genel olarak.. her neyse işte o kütüphane üyeliğim zmanlarına Daniel Steel kitapları çok sıkça gözüme çarpardı.. hatta şimdi sor rafına kadar tarif ederim sana yolu.. ama neden bilmiyorum ben hep pembe dizi kitapları sanardım onları.. şimdi sen böyle anlatınca demek ki kapağa bakıp aldanmamak gerkiyomuş dedim.. en kısa zamnda elime geçireyim madem bir tanesini..
yorum da roman oldu neyse kaçıyım ben :)

tarih84 dedi ki...

nilü:80 li yılların basımlarını edinmeye çalış.o zmanlarda 2. dünya savaşı yıllarında yazdıkları çevrilmiş türkçeye, genel kültürün bilgin artar.aşk da işin içinde olunca apayrı oluyor.mesela sevgi yolu diye bir kitabı var istanbuldan koreye, japonyaya bile gidiyorlar o dneli.

nilü dedi ki...

cnm seç en sevdiğini söyle bana da ben ondan başlayayım.. eski basım bulurm ben.. daha koly bulurum hatta..

tarih84 dedi ki...

nilü: anılar ve acıları bulursan süpper olur, aile albümünü çok rahat bulursun bu kitabın hem filmi hem de dizisi çekildi amerikada.kanatlar, yanlız kartal, sevgi yolu,sır,kalın danile steel kitabı bul aç oku pişman olmazsın.

Kolalı Jelibon..~ dedi ki...

Ben bu Mimi yazmıştım blogumda ancak sizi kırmamak adına tekrar yazacağım.. Mim için teşekkür ederim :)

tarih84 dedi ki...

Kolalı jelibon: oığğğ çok incesin, ama ben mim yazını kaçırmışım, bilmiyordum.yazmak zorunda değilsin, yorum bırakmış olman bile yazmanla eş değer.sağolasın.çok incesin.

İrma dedi ki...

o kadar kitap okurum hiç bu yazarın adını duymamışım ayıp bana:( artık gördüğüm ilk yerde alıcam ve okucam evt bu mim sen de daha bi güzel durmuş:))

tarih84 dedi ki...

irma:sanırım bu mimi okuyanlarda bu yazarı okuma isteği yarattı.bir de danile steel kitanı tanıtsam 2- 3 tane hastası kalırsınız=)

Lavanta Bahçesi dedi ki...

:) ilginçmiş... güzel bir mim hakikaten ama vakit ayırmak lazım, nedense mim ve ödüllerle ilgili yazılara elim gitmiyor gerçi ben bu ara post göndermeye bile üşenir oldum :)))
beni seçtiğin için teşekkürler.)

tarih84 dedi ki...

lavanta bahçesi: seni mimlememin iki sebebi var 1. bloğunu çok seviyorum, 2. bir yazındaki görselinde bolca eski kitap vardı, kitaba düşkün olduğunu düşündüm, bu da herhangi bir mim olmadığından cevaplayacağını düşünerek mimledim.