6 Kasım 2010 Cumartesi

Gustav Klimt

Photobucket

Avrupa yakasını izlerken Fatoş'un evindeki sahnelerde hep bu tablo kimindir, nereden bulabilirim diye çin için yerdim kendimi. 1,5 yıl önce mudo da ev hediyesi için tablo ararken bu resmin basılı olduğu çerçevesiz tablolarla karşılaştım,adının hala ne olduğunu bilmediğim çerçevesiz tablo baskılara bakarken tesadüf bu ya bir iç mimar meraklı bakışlarımdan ne aradığımı anlamış, boşuna bakınma ressamlar pek yazılmaz arkalarında ama bu eser iyi seçim, ressamı da çığır açmış birisi Gustav Klimt dedi.O gün bu gündür bu isim mıh gibi aklımda.İşte sizlerle paylaşmak bu ismi tanıtmayı bir borç bildim.


Photobucket

Gustav Klimt: Avusturyalı sembolist ressam. Viyana Sezession grubunun önemli üyelerindendir. Tablolarının yanı sıra duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınır. Klimt'in birincil resim konusu kadın bedenidir, ve eserlerinde ince dekoratif süslemelerle beraber zarif bir erotizm göze çarpar.
Klimt 14 Temmuz 1862'de, Viyana yakınlarındaki Baumgarten banliyösünde, Ernst ve Anna Klimt'in ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Altın ve gümüş gravürcüsü olan babası, ailesini kıt kanaat geçindirebiliyordu. Klimt'in çocukluğu fakirlik içinde geçti.

1876-1882 yılları arasında Viyana Uygulamalı Sanat Okulu'nda okuyan Klimt, mezun olduktan sonra kardeşi Ernst Klimt ve arkadaşı Franz Matsch ile birlikte duvar resimleri yaparak hayatını kazanmaya başladı. Kısa sürede ünü yayılan üçlü, pek çok kilise, müze, tiyatro ve devlet binasının iç süslemelerini yaptı. 1888'de Avusturya imparatoru I. Franz Josef tarafından liyakat madalyasıyla ödüllendirilen Klimt, 1892'de hem babasını, hem de kardeşi Ernst'i kaybetti. Aynı sıralarda tanıştığı genç moda tasarımcısı Emilie Flöge, Klimt'e hayatının sonuna kadar eşlik edecekti.
DEVAMI


Photobucket


Photobucket

Photobucket

Tarih84

4 yorum:

Syhn dedi ki...

ilk kullandığın resmi korkma insancık korkma kitabıın kapağında kullnılmıştır ve kapağı görenler bile ayy falan olur hiç anlam veremezdimd emek sevilen bir resim ve ressam olması dolayısıylaymış bu sevgi, sayende anladım jnm ;)

tarih84 dedi ki...

Syhn: ayy çok sevindim bu bilgiye.ben de bir müzayedede satıldıda popüler oldu sanmıştım.malum kaplumbağa terbiyesici tablosunu öyle tanıdı popüler takipçi kesimi.3 yıllıkı sorumun en doğru cevabı senden geldi be sayhanım:) ama ressam takdir edilesi, iş bankası sanat yayınlarında hakkında yayınlanan kitabında hayatının her dönemi ve resimleri yer almakta.şahane bir yapıt.

İrma dedi ki...

4.resme bayıldım gerçekten güzel resimler.
bu arada bende bir kitap mim'in var!

tarih84 dedi ki...

İrma:herkesi çekecek bir resmi mutlaka vardır.hemmen değerlendirilmeye alınacaktır mim.