18 Kasım 2010 Perşembe

Altın çilek & Batıl İnanış

Photobucket

Resimde görüldüğü gibi son bir yıllık ders çalışma döneminde bana yardımcı olan ögeler bulunmakta.Meryem Ana, melek figürleri, noel baba, deve, fil, kedi,ördek hatta yeni doğmuş bebek biblosu:) hepsinin de ayrı iyi geldiğine dair bir çok inanç.En yenisi ise Altın çilek.Şu medyada günlerce lafı geçen Tayyip Erdoğan'ın mucize çilek dediği muşlamsı acayip şey.
Photobucket
İtiraf etmeliyim ki yıllar yıllar önce yıl 2004 yer Bremen, meyve kokteylimin içindeki ayriyetten ilave edilmiş meyve şişindeki anansın yanındaki ham kiraz sandığım meyve meğerse Altın çilekmiş.6 yıl sonra adını öğrendiğim, ve 6 yıl sonra ağzımı burkan yararlı olduğu iddaa edilen meyvemsi bir şey.Biraz absulutte dinlendirin süpper olacaktır.Belki yararlı olamayacak ama azıcık keyif katacak, kahve yanında servisi şahane olur benden tavsiye:)

Neyse sevgili anneciğim denizden yılan çıktı sınav öncesi yararlı denilse onuda kapıp bana tavuk diye kakalayacak moddayken Altın çilek efsanesine yenik düşüp kapmış getirmiş.Talimatıda çekmiş bu kase bitecek sabahları aç karnına ama sen her açlık hissettğinde ye, sınava az kaldı modunda önüme konuşdu.Resimlemiş sizlere yararlı yiyin belki yararı olur diyecekken taa bu günlere kadar bekledi bu çileğimsi şeyin yazısı.Peki neymiş bu çilek?

ALTIN ÇİLEK Nedir?

Sosyetenin zayıflama sırrı olarak gündeme gelen Altın Çilek dünyanın lif oranı en yüksek meyvesidir. En yakın rakibinden 3,5 kat daha fazla lif içeren yapısı onu dünya zayıflama sektörünün gözdesi yapmıştır. Bu lifli özelliği sayesinde net bir tokluk hissi sağlamakla birlikte en önemli özelliği vücuttan su kaybetmeden, kasları değil yağları hedef alarak kısa zamanda yüksek ve sürekli kilo kaybı sağlamasıdır .

Bu fotoğraf bu şeyden bucak bıcak kaçmaya yeterli ıyyy...
Photobucket


ALTIN ÇİLEK: pürüzsüz, kolay şekil alan, parlak ve turuncu-sarı bir dış yüzeye sahiptir. Özü sulu ve içerisinde çok ufak açık sarı çekirdekleri vardır. Dinlendirildiğinde tadı tatlılaşır.
Bu ürün taze olarak, kurutulmuş olarak tek başına veya meyve ve sebze salatalarında diğer ürünlerle beraber de tüketilebilir.
Ayrıca çikolata ile kaplanıp tatlılarda da kullanılabilir. Reçellerde, soslarda keklerde vs. kullanılabilir.

Bilgisayar masamın üstündeki en değer verdiğim obje, yıllardır orada durmakta.
Photobucket

Tarih84

Hiç yorum yok: