20 Kasım 2010 Cumartesi

365 Günlük Masal Piyasası ve Hayata Keyif Katan Masal Bloğu

Photobucket
Çocuklarımızın sihirli dünyasının beslenmesinin ve çocuğun çocukluğunu çocuk gibi yaşaması gerektiğini savunan annem, neredeyse tüm tanıdıklarımızın çocuklarına her güne 1 masal konseptli masal kitaplarından alır.Sıra minik kuzenimiz, kuzenimin oğluna,Efe'ye geldi.Henüz 2 yaşını doldurmaya hazırlanan velet, tatlı şey için annem kitapçıları aşındırmaya başladı.İlk 2 kitap ben göremeden hediye edilmiş, velet daha çok isterim, ben bunları hemen okurum deyince anneciğim tüm kitaplar sana feda diye yenilerini almış.Artık bizim ufaklık nasıl okuyacaksa=) Çocuklar tatlılıkları ile her şeyi yaptırabilecek güçteler.Benden de salı günü için (aile günümüzde) cheese cake istedi, limonlu olacakmış oyy yerim seni ben.
Neyse efendim ben kitapları görünce hafiften el koymak istedim.Hatta bir ara süslemem için verilen kitapları kitaplığıma yerleştireceğimden korkan annem elime çay verip kitapları çekip aldı.Çayla avun hesabına:)Çocuk değilim ki kanmıyorum anne al bana da üç beş daniel kitabı offf
banane ...banane...=)=)

Neyse içine bir bakayım nasılmış dedim karşıma şu masal çıktı:
Hamurdan Çocuk
Photobucket
Resimden de anlaşılacağı üzerine iki yaşlı çiftin yıllarca çocuğu olmamış, kul hakkı yemeyen, aza kanaat eden ,iyi insan bu çift bir gün demişler az var ,çok var ;toprak var, un var gel bizim de hamurdan olsun çocuğumuz demiş.Başlamışlar dualarla yuğurmaya.İşte bundan sonrası bir çok masalın harmanlanışı, yaklaşık 7 sayfa sürmekte.Musa firevun mu istersin, pinokyo mu eklersin sürüyle hikayenin harmanlanışı, valla ben okurken sıkıldım.Neyse en sonunda dünya barışı, dünya çocuk sevgisi babında konuyu bağlayıp diğer çocukları severek yaşamlarının sonuna kadar mutlu mesut tevekkül diyerek geçirmişler.Emel İpeğin yazmış olduğu kitap serileri bir açıdan önemli hem uygun fiyatlarda hem de büyüklerin okuyup anlayıp sonra çocuklarına aktaracağı tarzda dolu dolu.365 Gün konseptli kitapların ilk çıktığı ya da ülkemizde ilk çevrildiği zamanlarda el yakar derecede pahalıydı, yerli yazarların sayesinde sektöre can geldi.Büyükler içinde kolaylık.

Masal dedik , masal kitabı dedik bir de masal bloklarından bahsetmeli di mi:)
Yorumlarından tanıyacağınız brai adlı blogdaşımın harika bir masal bloğu var.
Bir varmış bir yokmuş adlı blog için Tıkla

Bir çok usta masalcının masallarını çeviriyor, bildiğimiz masalları bizlere aktarıyor.Masallara ulaşacağımız linkler ekliyor, hatta yetmiyor biz büyüklere de hitap edecek tatlılıkta, güldürücü girişler ve ara yorumlamalarekliyor.
Mesela:
Herşey çok güzel hobbidi hobbidi gibi anlatmıyor
Photobucket

Mutlu sonun ardından neler olabiliceğine dair tüyolar veriyor:
Kız Pamuk sen kimin ahını aldın, bu hallere düştün anlayamadımki, melek gibi kızdın tühh:)

Photobucket

Unutamadığım çizgi filmler ise:
Heidi: ahh ne kadar ağlamıştık bu kıza ahhh

Photobucket

Şirinler, oyyy yerim sizi ben=) la laa la alala lalalayyy

Photobucket


Lütfen pembe dünyalar alemine çomak sokulmasın bu ne yaaa!!!!

Photobucket

Şeker kız candy ,off bu da baştan son dram ahhh

Photobucket


Bu arada çok mu hızlı gidiyorum, anlatacak çok şey var, durdukça da birikiyor,vakit buldukça da ekliyorum.Lakin hızlı yazı yayınlayınca bolca gözden kaçan yazım olabiliyor.Bir nostalji yapayım, tam masallık bir yazım sizlerle olsun isteyen TIKLAYIP OKUYABİLİR=)

xoxox yukarı blog sakinlerim=)

Tarih84

8 yorum:

Ecehan dedi ki...

Dokunmasınlar şirinlerime..

brai dedi ki...

Yaaa ama bu çok küsell bir yazı olmuş. Bayıldım, bittimm canım benim ya... Ayrıca blogunda benim masal sepeti'nden de bicir bicir kıvamda bahsetmene çok sevindirik oldumm...

Bu nedenle kalbimi söküpp sanaa atıyorumm. Tutt bokeymmm lütfennn :) Muckkk muckkk

Not: Diyorum ki seçtiğimiz bir masalı günümüze uyarlasakk el birliğiyleee, ne dersinnnn? Hem eğlenceli birşeyler de belki ortaya çıkarabilirizzz :D

tarih84 dedi ki...

brai:canım bloğunu ne kadar severek takip ettiğimi biliyorsun:) az bile bahsetmişim.
masallardan birini günümüze uyarlama fikri süpper olur.kocaman öpüyoruum seni muck=)=)

tarih84 dedi ki...

ecehan: bencede ne o şirin babamızın haki, coşkun gibi çizmişler.

Zehra Gürgen dedi ki...

Heidiyi pek severim :)
bu blogu bir inceleyim. biz her ay 1 kitap alıyoruz daha doğrusu bitirir bitirmez yeni kitap alıyoruz.

Syhn dedi ki...

ne güzel bir şey çocuklara okunsun diye masal kitapları almak.. çok büyük bir eksiğimiz bu evlatlarımıza kitap okumuyoruz..

takdir ettim anneni!
masal blogunuda merak ettim bir bakaym yaw :)

Kolalı Jelibon..~ dedi ki...

Mimlendiniz efendim :)

tarih84 dedi ki...

Zehra Gürgen:bu harika bir şey, takdir ettim:))

syhn:kesinlikle kitap okumak çok üstün bir meziyet gibi görülüyor aslında doğalımızda olması gereken bir ihtiyaç olmalıydı, çok eksiğiz bu konuda.

Kolalı jelibon: hemen ilgilenilecektir efendim:)