20 Ekim 2010 Çarşamba

İnsan Önce Aynaya Bakmalı Sonra Konuşmalı

Photobucket
Karikatür dünyası penguen dergisi ve özgür yiğit sayesinde tadına doyum olmuyor.Ben bile penguen dergisine sarmış durumdayım.Başarılar gençlik=)
Son günlerde insanlar haddini çok aşan cümlelerle karşıma gelmekteler.tahammülümün tükendiği şu günlerde bende kimseyi alttan almamaya kararlıyım.en azından içime atmayıp uygun bir dille lafı yapıştırmalıyım.
Bu karikatür ilaç gibi geldi.İnsan bir laf edecekken önce dönüp bir bakmalı kendine.Lafını tartmalı.biraz empati isterim,istemem sempati.Empati kur içinde bulunduğum durumu anla, illa ortak olma.sempati kurup da benle bir ahlama vahlama. ya da sadece diline hakim ol gerisi hikaye.
En basitinden bir örnek: derse yoğunlaşmış evde deneme yapmaktayım, cep telefonum çaldı, hadi açayım dedim belki acildir.Arayan Körfez dershanesi, bir önceki gün de lider ve murat dersaneleri aradı.Uzunca ve ısrarla yapılan konuşma sonrasında anladım ki bana deneme pakedi satmaya çalışıyorlar. 10 deneme 150 tl.isterse bedava olsun ama ben zaten kendi dersaneminkine zor gidiyorum, bu vakit kıtlığında başka yere gitmek istemiyorum.önce güzel bir şekilde insanca konuştuım, kırmamak adına tabi.anlamıyor.sonra konuyu kpss puanına getirdi.işteee asabımın attığı an.
Bana puanımın atama için sınırda olduğunu söyledi.
aha bittin sen...öncelikle bir rehber öğretmen olarak Türkiye genelindeki malum sebepten puanlarımızın düşüklüğünü göz ardı ederek yaptığınız yanlış tespitten onu yetersiz bulduğumu belirttim.Sonra diğer tezlerini çürüttüm.
Gerçekten ses gittikçe bozuluyor lakin haklılığım nedeniyle ses de çıkaramıyor.Bu saatten sonra tekrar dışında bir ilerleme kaydedilemeyeceğini, günde 2 denemeden fazlasının zaten sakıncalı olduğunu ve beni ve ders çalışma sistemimi bilmeden bir yargıya varmasının yanlışlarını söyledikten sonra.konuşmanın gereğinden fazla uzadığını söyledim.
Bir de bana seneye nereye gitmeyi planladınız demez mi..ahhhh iyiki yakınlarımda değildi gırtlaklardım.Be kardeşim şimdiden beni düşük puan alıp atanamamış konumuna sokmak da nesi, siz müneccim misiniz yoksa bildiğiniz bir şey mi var? ösym ye mi yakınsınız yoksa soru hazırlayan komisyona mı? nereden bu kesin yargılara ulaştınız?atanıp atanamayacağım nereden belli.
bu ne saçmalık, çok meşgulüm test bekliyor yeter bu kadar dedim ve yüzüne kapattım.Dün ise yeniden dershane düşünüp düşünmediğimi sorduklarında olmaz ise yeniden girmeyeceğimi belirtmem karşısında resmen suçlandım.
Millet haddini aşmış ve kafayı para ile bozmuş durumda.Eğitim sistemi ticarethane gerçeği malesef daha vahim boyutlara ulaşmış.Telefon havuzlarının kurulup bizleri aramaya bile utanılmıyor.ve bu durum bu saydığım dersanelerle sınırlı değil tüm dersanecilerle alakalı.
Tarih84

10 yorum:

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Karikatür enfes durum boktan! Allah sabır versin be cancan of dedim okurken neyse ki geride kaldı darısı tez elden başına!

margrit dedi ki...

İnsanlara haddini bildirmedikçe daha da tepene çıkıyorlar gerçekten canım. Sen alttan aldıkça onlar iki kat fazla konuşuyor

O yüzden dediğin gibi en iyisi ağızlarının payını vermek

Onları bilinçlendirmeye yetmez ama kendi kafamız rahat eder belki :)

tarih84 dedi ki...

Stil Direktörü: amiiinnnn, bugün ünüversiteye kaydoldum.yüksek için.atanamazsam da bir avuntuım olucak.

margrit:öyle canım öyle içimize at at olan bize oluyor.artık susmuyorum.zaten haklı olmadıkçada konuşmam sevmem ukalalığı:)

Syhn dedi ki...

aa hiç kibar olamam onlardan daha cazgır oluyorum bende1
sende öyle yap hayatım anlamazlar ki yumuşak baştan. o kim oluyorda senin puanını eleştiriyor ya ne edepsizce bir yaklaşım :/

tarih84 dedi ki...

Syhn:sorma canım.hatta olmazsa bir daha düşünmüyorum hazırlanmayı deidğimde çocuk gibi azarladılar beni:) sanki dersane paramı onlar ödeyecek, ekmeğimi onlar verecek.hayat akıp gidiyo ucundan tutmak lazım sonuçta delilerle çattık:) ama aldılar laflarını:)

Joey Potter dedi ki...

Para avcılar işte. Sallama geçti, gitti ;)

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: haklısın ama gerekli cevabı aldılar.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Olmuş bile bak heyoo

arwentry dedi ki...

dersaneler, hocalar ve diğer insanlar.. sanki artık kimse karşısındakini düşündüğünden değil de kendi menfaatine etkisini düşünerek konuşuyor davranıyor..
bu ara sürekli söylemeye başladım bunu ama babana bile güvenmeyeceksin sözü çok fazla aklıma geliyor.. insanlar bencillik havuzunda yüzüyor sürekli.. bazen o havuzda boğulsunlar diyesim geliyor ama Allahlarından bulsunlar deyip geçiyoruz işte..
senin de cnm, Allah yardımcın olsun her konuda..

tarih84 dedi ki...

arwentry:Yaptığımız sadece Allaha havale etmek, elimizden de başka türlüsü gelemiyor malesef.haklısın canım:(