20 Ekim 2010 Çarşamba

Bir Bahçeniz Olsa Nasıl Düzenlersiniz?

Photobucket
Desperate housewives dizisinin titiz kadını Bree van de kamp'ın bahçesine hayranım.Geçen sezon Eddie'nin öldüğü bölümde başlangıçta bahçe düzeninin bir kişiliğin aynası olduğundan bahsedilmişti.Çok duygusal bir bölümdü.Bahçelerin görünümleri ile başlayıp Eddie'nin küllerinin serpilmesi ile son bulmuştu.Geçenlerde düşünüyordum, ben nasıl bir bahçe hayal ederdim ve bahçem beni yansıtacaksa dışarıdan bakıldığında ben nasıl biriydim.Şimdi benim bir bahçem olsa nasıl düzenlerdimden öte hangi ağaç ve çiçeklere can verdireceğime karar vermeye çalıştım.İşte benim bahçem ve düzenlemem.
Kiraz ağaçsız bir bahçem asla olmazdı.Bu ağaç türü ise 1990 yılında Japon bilim adamlarının mucizesi, yıl boyunca çiçeği dökülmeyen cinsi.Tam 14 ağacın geninin birleşimi sonucu elde edilmiş.Değişen hava şartlarına karşı sakura seromonisi yapılabilsin diye:)
Photobucket
Kutsallığına ve bereketine inandığım, bahçelere yakıştırdığım Nar ağacım da olmalı bir köşede.

Photobucket

Limon ağacım, şifa kaynağım, rengiyle iç ısıtanım.Sen de bir köşede huzur katmalısın bahçeme.

Photobucket
Hiç gülü olmayan bir bahçe olur mu?Asla ama bu farklı, çünkü bahçemde gül ağacım olsun hemde 7 vereninden olsun isterim.Aylarca çiçeğini görebilmeliyim=)

Photobucket
Bu bahçenin bir de çitleri ya da bahçe duvarı olacak tabi, bu duvar ya da çit boş mu kalacak? Hemmen ona da sarmaşık gülleri sardırtırım.Her bahar açımında yeni bir heyecan kaplar hanemin girişini=)Ve bu hanemi paylaşacağım eşimle (elbet bir gün) her bahar çiçekler açarken yine yeni yendien aşık olurum.

Photobucket
Bahçemin mutfağa bakan kısmında illaki kahvaltılarımın vazgeçilmezleri ekili-dikili olmalı.
Nane
Photobucket
İtalyan fesleğeni
Photobucket

Roka
Photobucket

Yeşil biber
Photobucket
Havalar soğumaya başlayınca bahçeye bakan evimin köşesine geçip bir yudum sıcak çay içerken bana eşlik edecek çiçeklerim de olmalı.Dışarıdan bakan meraklı gözler evin içindeki baharın rüzgarını seyredebilmeli:)
Saksı sarmaşık+gül genleriyle oynanmış görsel baharım
Photobucket

veee uzak doğunun vazgeçilmezi bonzaim
Photobucket
Evim evim güzel evim, hayali bile bir güzeldi.Peki ya sizin hayalinizdeki bahçe nasıl olmalı? neler ekili-dikili olmalı? paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Tarih84

11 yorum:

aslı dedi ki...

Birkaç ay sonra kocaman bir bahçe düzenlemesi yapacak biri olarak yazdıklarınıza bayıldım. Size katılıyorum, nar ve limonsuz bahçe olmaz, bu güzel bahçeye ben bir de zeytin ağacı eklesem olur mu?
Sevgiler...

margrit dedi ki...

Kim istemez böyle bir bahçe :)

tarih84 dedi ki...

aslı:olmaz mı olmaz mı hiç, seve seve...ben nasıl akıl edmeedim ki:) çok şanslısın aslı, bir bahçen var ve karar sana ait, şahane:)

margrit:ben ben ben isterim hem de acilinden.şimdi toprağa basa basa elektriğimi atmak isterdim

brai dedi ki...

senin yazılarınla birlikte birden ünv. yıllarıma döndüm. Peyzaj mimarlığı üzerine eğitim aldığım için bahçe tasarımları üzerinde çalışırken kafayı yerdik ya :)) güzel ve keyifli yazın içinn çok sağol, bir anlıkta olsa o yıllara geri döndüm sayende :)) Kocaman sevgiler...

http://bicirilehertelden.blogspot.com

tarih84 dedi ki...

brai:hayalimdeki mesleklerden biri peyzaj=) ah ahh bahçe vardıda döşemedik mi düzenlemedik mi geldi.Aileme bahsettiğimde bahçeyi bırak kaldırım bile olmayan şehirler var bu ülkede demişlerdi.Öğretmenlik aşkı,tarih sevdası hiç olmadı müzecilik düşünceleri ile çıktım eğtim hayatıma.asıl sen sağol yazımı okuyup yorumlarınla can kattığın için=)

brai dedi ki...

hahaha çok güldüm tatlım ya, kabul zevkli ve getirisi olan işlerden ama ben kalbimin sesini dinleyip medya sektörüne geçiş yaptım. Sinema departmanında hayallerimi gerçekleştiriyorum şimdi. Türkiye şartlarında ne kadar imkansız gibi gözüküyor olsa da ben hayallerimin peşinden gittim, çokta mutluyum doğrusu...

İlerde bir bahçeli evin olursa benden sana birkaç tüyo gelir artık tatlım :))

tarih84 dedi ki...

brai:en büyük başarı hayallerinin peşinden gidebilecek cesareti ortaya koyman olmuş.seni hiçbir zorluk yıkamaz yıkmamalı da.senin adıan çok sevindim.

ama bir bahçem olursa bir değil birçok fikrini benimle paylaşmadan mutluluk duyarım.Kim bilir belkide birgün toscana güneşi filmindeki gibi bir ev ve bahçe nasib eder:)

Joey Potter dedi ki...

Limon ağacı mandalina ağacı vişne ağacı, beyaz ve kırmızı güller. Olmazsa olmaz beyaz papatyalar. İllaki hanımeli,yasemin. Orta büyüklükte bir masa. O masada geçirilen çay saatleri. Ya da elinde kitap yanında mevsimine göre sıcak ya da soğuk içeçek keyif yapmak.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: Çay içmeye sendeyim, misafir olup geleyim sana börekler aç bana hobbaaaaa=)

arwentry dedi ki...

düşüncesi bile içimi ısıtmaya yetti valla :)
hepsine tmm da su nerde? ortaya bi yerlere küçük bir havuz eklesek yukarıya doğru sakince aksa yerçekimine inat..
hatta içinde nilüferler de olsa ohh deyme keyfime
su ve yeşillik her zaman huzur verir ztn
ve huzur en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin başında gelmez mi
hepimize dilediğimizce donatacağımız bahçeli evler nasip etsin Allah (amiiin)

tarih84 dedi ki...

arwentry:haklısın küçük de olsa bir havuz güzel olurdu:) seninde eklemenle bahçemiz daha da şensendi desene.