9 Ekim 2010 Cumartesi

Ada Çayı Ve Limon

Uykumun en keyifli yerinde annemin sesi ile uyandırıldım.
Öksürdüğüm daha doğrusu öksüremediğim boğulma alametleri gösterdiğim iddiası ile elime adaçayı ve bir kase dilimlenmiş limon tutuşturuldu.
Anagraliçem emretti çay içilecek+ limon yiyilecek o kadddarrrrr.


Adaçayım her yaprağında bin şifaan saklı mucize.

Photobucket

Limonum ekşiliğinle derman, detoks niyetine.

Photobucket

Elime tutuşturulan ve emirlerini yerine getiriken anladım ki ana gibi yar olmuyormuş.Hasta oluyorum a dostlar...öhö öhüüü öhhöröüüü Allahım öksüremiyorum bile:(

Anne misket limon var mı? tuzlayınca iyi oluyor da.
Annem: şansını zorlama ye onları yoksa tuzu alırım elinden :(
üğğğ hasta olma aday adayına yapılır mı bu:((


Misket limon+ tuz = bayılırım.

Photobucket

Hazır net açıkken, soğuklar yeni başlamış ,grip kapıdayken, bu yararlı şeylerden sizlere de bahsedip sonrasında deriiin bol rüyalı uykuma dönmem gerek:))

ADA ÇAYI:

Photobucket

Adaçayının Faydaları: Adaçayı, aşırı terleme ve gece terlemelerindde yardımcı olabilecek bir bitkidir. Kramplara, omurilik rahatsızlıklarına, beze hastalıklarına ve organ titrekliklerine iyi gelir. Karaciğer üzerinde olumlu etkileri vardır. Kanı, solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştahı açar. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gaz söktürür., ishalde rahatlatıcı etkisi vardır. Çalkalama ve gargara yapıldığında bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde iyi gelir.
Adaçayı dişeti çekilmesinde ve kanamasında faydalıdır. Zayıf ve çelimsiz çocuklara balla arıştırılarak içirildiğinde faydası görülür. Güçlü antioksdan özelliğe sahiptir. A,B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Hafızanın güçlendirilmesi konusunda önemli etkiye sahiptir. Aynı zamanda adaçayı, detoks kürlerininde vazgeçilmez bitkilerinden biridir.
Uyarı: Adaçayının aşırı kullanımı kan basıncını yükselebiliyor. Rahim kaslarını uyardığından dolayı gebelik sürecinde kullanılmaması öneriliyor ayrıca anne sütü üretimini durdurabiliyor.
KAYNAK

NOT:adaçayı toplarken çiçek açmamış olmasına özen gösterilmelidir.Mayıs ve Haziran aylarında toplanılması uygundur.


LİMON:

Photobucket

Limonun Faydaları: Ates düşürücüdür. Tansiyonu düşürür. Kani temizler. Susuzlugu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertligi ve romatizmaya iyi gelir. Gribin cabuk geçirilmesine yardımcı olur. Midedeki, bagirsaktaki ve idrar yollarindaki mikroplari öldürür. Gida zehirlenmelerini önler. idrar söktürcüdür. Böbrekteki kum ve taşların düşürülmesine yardimci olur.

Bütün bu faydalarının yanı sıra cilt güzelliğinde de faydalıdır. Sivilcelere ve çillere iyi gelir. Cildi guzellestirir. Karaciger hastaliklarinda da faydalidir. Disleri beyazlatir ve dis etlerini kuvvetlendirir. Nezle sikayetleri gecirir. Skorbut hastaliginda faydalidir. Boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. ishali geçirir. Kansızlıkta faydalıdır. Aşırı adet kanamalarında faydalıdır. Nasirlari söker. Mide, baş ve vücut ağrılarına iyi gelir
.KAYNAK

Rahmetle anıyoruz.TARİH84

9 yorum:

Joey Potter dedi ki...

İzmirde de hasta olunur muymuş yahu :D :D Geçmiş olsun canım benim. Dikkat et kendine.

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Adaçayı+limon kışın habercisi değil mi?

tarih84 dedi ki...

joey: kuşum her yerde hasta olunur hatta yaz mevsiminde bile:) Benim gibi potansiyel dikkatsizler olur.

kitap kurdu: Haklısın bugünlerde(yani 2-3 gündür)ada çayı ve ıhlamur kokuları yayılıyor evlerden.Kış gelmiş, havada kış kokusu varr:)

Syhn dedi ki...

benim hiç aram yok :) ama böyle graliçe emretse hayır diyemem ne yalan söyliyim :)

tarih84 dedi ki...

syhn:asilzadem benim, graliçe sever seni=)

yaş ilerledikçe adaçayını sever oldum.eskiden çok acı gelirdi.

bir rivayete göre küçükkkene ben islamurrr (ıhlamur) diye ağlarmışım.kim bilir ıhlamur içmeyle neyi bağdaştırdım çocuk aklımla=)

chibininvirajliharfleri dedi ki...

geçmiş olsun canım :) laf aramızda limona ben de bayılırım meyve gibi yiyenlerdenim ama adaçayı Allahım evlerden ırak hiç sevmem o mübareki Allah içmek zorunda bıramasın inşallah :)

tarih84 dedi ki...

chibim: küçüklüğümüzde benimde acıı diyerek kaçtığım bir tat olan adaçayı şimdilerde favorim.yaşlandık mı ne=)

brai dedi ki...

çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda iyileşir, öksürüğünden de kurtulursun. Ben adaçayı ve limonun içine bir kaşıkta bal koyuyorum. Çok öksürük yaptığında da karabiber + bal karışımını hammudu hummudu yiyiyorum. Tadı pek güzel olmadığı için ağzım burnum şekilden şekile giriyor ama olsun. Çok iyi geliyor tavsiye ederimmm :)))

tarih84 dedi ki...

brai: oğğ baya yoğun karışımlar bunlar.aslında öksürüğüm olduğu zamanlar karabiber ve pekmez karışımı kaşıklarım, iyi de gelmekte. sabahları yeni içeceğim ballı ıhlamur.

1,5 yıl önce zatüre oldum.11 gün hastanede yatmak zorunda kaldım. ilk bir yıl çok önemliydi ve ben bu kritik dönemde 3 grip atlattım o nedenle de hala toparlanabilmiş değilim.bu kış güzel geçirisem tamamiyle kalıntılar kazınıp normal bir birey olabilicem. bütün bu evhamlar bu yüzden. daha çok limon kemiricem belli=)