22 Eylül 2010 Çarşamba

Yorum Sizin

Kpss çilesine sil baştan hazırlandığım, sabır taşımın çatladığı şu günlerde yeni bir haberle yıkıldım.Artık pessss...yorum şimdi sizlerin.
Kpss iptal oldu kabul dedik, ösym başkanı istifa etti geç gelmiş adalet ne kadar adalet dedik,Allahım sana sığındık hakkımızda hayırlısı dedik.Oturduk yeniden başladık çalışmaya...hatta arkadaşlarımla toplandık eve kapanıp ders çalışma kampına yeniden sabır dedik de dedik peki ne oldu hiççççç.
Akşam haberlerinde ösym'nin yeni patronu belli oldu haber başlıklarını duyunca şaşırdım.Dinledim daha da şaşırdım.Yeni vekaleten atanan başkan İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Demir. İTÜ'de Tekstil Mühendisliği Anabilim Dalı pröfesörlerinden olan Ali Demir.

Photobucket

Prof. Dr. Ali Demir .Biyografisinden de anlaşıldığı üzere alanında başarılı bir isim.Tekstil ve mühendislik üzerine uzman zaten kendisi de uzman mühendis. Buraya kadar zaten sorun yok.sorun şu: soruyorum.

Eğitim bilimleri sınavının iptali ve acilen yapılması gerekeneğitim bilimleri sınavı esnasında, geçici olarak atanacak bu işin uzmanı bir kişi duruken neden Ali Demir atanmıştır. Bu nasıl bir zihniyettir. Bizler mühendis olsak, gireceğimiz sınav matematik alanında olsa kabul ama psikoloji üzerine kurulu bir sınavda bir mühendisin işi nedir? ki bu mühendis kendi ekibi ile ösym başına geçecek, kendi bilgi birikimi doğrultusunda sınavları onaylayacaktır.

ösym başlı başına eğitim için var ise, eğitimin mimarisi ise, yaşam damarı ise, sosyal bilimler, eğitim bilimleri akademileri duruken makine-teknik alanından bir uzman atamanın mantığı ne?

Ülkemizin eğitim-öğretim sistemini var eden Hacettepe Üniversitesi dururken, Hacettepeden yetişen çekirdek yardımcı doçentleri Ege üniversitesinde bu işin piri olmuşken,ülkemizi geçtim avrupada bizleri gururla temsil eden,seminerden seminere koşan proflar dururken, böyle kritik bir zamanda bu nasıl bir atamadır?

arkadaşım neden bu kadar kafa yoruyorsun fotoğratan belli değil mi, hala anlayamadıysan aç dönem dizilerini anla derken, birileri kayrılır-ört bas edilirken sen hangi adaletten bahsediyorsun dedi. ben o kadar aptalım ki hala hukuka,adalete inanıyorum.o kadar aptalım ki eğitimin mimarı ,öğretmenlik mesleğinin ilk üniversite çınarı , kpss bilimlerinin ham kaynağı hacettepeden bir hocanın ösym başına vekaletende olsa gelebileceğini ummuşum.

Sizce genç bakış gibi yıllardır,eğitimin kanayan yaralarını gün yüzüne döken, eğitimi sorgulayan,üniversitelilere söz hakkı tanıyan bir programın bile bol reytingine rağmen yayından kalkmasını sağlayan bir ülkeden ne beklenebilir.

farkındaysanız,kopyacılar manşetlerde bir farkla tabi: yıllardır gerek kamera gerek kulaklıkla kopya çekilirdi, başkasının yerine sadece bizim ülkemizde değil ABD de sts sınavlarında bile bu tür hileler karışırdı. bu sınav dünyasının kaymağından yararlanan bir kesim şebekeydi. bu gün yüzüne çıkarılsın zaten kimse bu konuda bir şey demiyor hatta allah razı olsun diyordu.lakiin BURADA BİR GARİPLİK VAR DİKKAT: bu sene her senden bambaşka bir sene önümüz mart,seçimler yolda haliyle yandaşlarının gönlü hoş olmalı,çocukları atanmalı oylar yine sandıklarda dalgalanmalı.peki biz yitik unutulmuşlar dirsek çürütenler ne olmalı,dersaneye para akıtıp bir kaç yıl daha dirsek çürüttürülüp yılıncaya kadar oyalanmalı. işte bu noktada hazırlıklar tam gaz denildi ve şu meşhurr 500 e yakın birincinin olduğu sayısının 6000 e ulaştığı kopyacılara sorular dağıtılmalı.dağıtıldıda.hemde pek cemaatça dağıtıldı.peki kimler açık yüreklilikle itiraf edebildi NTV-TV8-STARTV ve KANALD(ucundan acık)..sonra ne oldu. diğer kopya şebekeleri öne sürülüp manşetlenip bu kopyacılar ört bas edilip işin içinden çıkıldı.çıkılınmasa ne olurdu 6000 kişi artı aileleri başka partiye oy yönünde sandıklara gidecekti. İşte göz göre göre adam yerleştirmek, gündem karıştırmak, örtpas etmek bu değilde ne?

Not:Prof. Dr. Ali Demir ve İTÜ ye kesinlikle kötü bir ithamda bulunulduğum sanılmasın.Çünkü: beni tanıyan yakınlarım bilirki hayalim İTÜ' de sanat tarihi masterı yapıp mimari dalında açmış oldukları kursları bitirebilmektir. bir gün elbet bunu yapabilicem ama bugün değil. İtü 2004 yılında süleymaniye cami ödevimimde gerek kütüphanelerini gerek arşivini açması iel gözümde ilahlaşmış, taa osmanlı zamanından kalma çizimlerin örneklerini temin etmek için çırpınması ile bana eşsiz bir ödev hazırlamamdaki çırpınmaları ile ailemizde taçlanmıştır. eğer konu mimari-mühendislik olsaydı istedikleri kadar odtü denilsede ben itü yü tek geçerdim ama konu eğitim- öğretim olunca her kes kendi işini yapmalı diyorum.


buyrun güzel ülkemin vatandaşları yorum sizin...

Tarih84

5 yorum:

Do İt YourSeLF dedi ki...

Bu atama oldu diye hiç kopya çekilmeyecekmi ? yakalanan sanıkların bagıra bagıra cemaat evlerini işaret etmeleri nedir sizce? peki yeni atanan kişinin bilgi biriki mi o koltuga geçmesine neden.. ya da bazı grup zümre her ne ise adı oralara bir yatkınlıgı mı vardır(!) ösym kadrosu yenilendi de ne oldu birileri bir yerlere geldi güya hükümet! bu sorunu buldu çözdü ah canlarm!!!! bu yıllardır var ismi lazım olmayan derhanelere yaz kursuna- kampına gidip ücret karşılıgı sınav sorularının verildigini kim bilmiyor soruyorum ? Halk da bu insanlara ülkeyi emanet ediyor inanamıyorum... daha cok söz varda söylenecek bi yere varmayacak nasıl olsa...

tarih84 dedi ki...

Do it yourself: o kadar haklısın ki artık öyle bir hal aldı ki konuşmak bile gereksiz kalıyor.iş işten hakkaten geçmiş durumda.insanlarımız sağır ve kör olmuş.

Telekinesis dedi ki...

iyicene hödükleştik yazık çok yazık.

sophie'nin dünyası dedi ki...

ben bir senelik bir kpsszede olarak söylediğin çok şeye katılıyorum, iptal edilen bu sınava çalışmayı, adalete, bu ülkeye güvenmeyi artık enayilik olarak görüyorum.
çalışıyorum ama hiç inancım yok desem yeridir.
yalnız şu genç bakış programı konusunda şunu diyeyim, abbas güçlü, bildiğin yalakanın teki,çarkın dişlilerinden biri, benim gözümde zerre değeri yok, o yüzden programın kalkmasına hiç de üzülmedim.
daha ne diyeyim, hepimize sabır ve hala bir yerlerde kaldıysa azim diliyorum, başarılar 31 ekimde.

tarih84 dedi ki...

sophie'nin dünyası: abbas güçlü hakkındaki yorumuna nedense itiraz edemeyeceğim.ben de son zamanlarda şüpheliydim.kpss adına şu kadarını söyleyeyim ilk sınav içinde ciddi usulsüzlük dönmüş hatta bizim netlerimizeksik, yanlışlarımız fazla geldi.sınavlarda netlerinde oynandığı iddialar arasındaydı.bu ülkede herkesin yaptığı yanına kar kalıyor.