12 Eylül 2010 Pazar

Yapboz- Jodi Picoult ,sarsıcı bir roman

Photobucket
Nina Frost kariyerinin doruğunda, kanuna sıkı sıkıya bağlı, bölge savcısıdır.Calep adında aşkı ve sadakatiyle bağlı kocası adeta ona tapmaktadır.Bu güzel çiftin bir de küçük oğulları vardır.Ailesine sorun çıkarmayan, zeki ve ailenin sevgi bağını tamamlayan zeki bir çocuk.Nina ne kadar hukukun sıkı kanunlarına bağlı ve hayata kanun düzen şekliyle bakıyorsa eşi Celap de bir o kadar naif, olayları yaşayanların gözünden de bakmak, bir acaba, bir belki açısından değerlendirmektedir.Bir gün alınan bir telefon, oğullarının birden konuşmayı bırakması ve kendisine dokunulmasından korkar tavırları aileyi dehşete düşürür.Ne olmuştur da bu sevimli oğlan bu şekilde başka boyuta geçmiştir.Nina işinin gereği bir şeyleri hemen anlar ama konduramaz.Oğullarının cinsel tacize uğradığını öğrenince aile yıkılır.İşte bu ailenin hayatla sınanma savaşı yeni başlar.Kanun düzen adalet diyen Nina'nın artık bir anne adaleti, yavrusuna eziyet edilmiş bir şahinin yırtıcılığındaki mücadelesi ile eşinin kanunlar yolunda ilerleyen bir baba olarak görürüz. Kitabın son sayfalarına kadar da bu durum değişmez gibi görünür.Hatta taciz davası ve Nina'nın bu olayın iç yüzündekileri deşmesi ile taciz boyutu daha vahim hale dönüşür.Din-tanrı inancının sorgulanmasına kadar.Çünkü tacizci ve olayın yaşandığı kurum alışık olunmadık, olunamaycak kutsal yerlerdir.Zaten kitap kapağı bile bizlere bir çok ipucu vermektedir.

Olaylar öyle bir seyir izler ki savcı olan Nina savunulacak konuma düşer.Hatta karı-koca evliliklerini , sevgilerini tekrardan sorgulamaya başlar.

Suç ve ceza, yargı ve adalet...Her suç cezasını gerektiği şekilde bulur mu? Her yargılama adaleti gerektiği şekilde yerine getirir mi?

Müge Anlı- Seda Sayan'a çıkan ailelerin feryadının hiç de uzkalarda olmadığı, gazetelerde okuduğumuz mahkemeden çıktı kurban yakınları tarafından öldürüldü haberlerinin çok da vahşet olmayacağının belkide benim evladıma yapılsa yaşatmam kelimelerinin doğruluğunu içimizde hissedeceğimiz bir kitap.

KESİNLİKLE OKUNMALI!!!!!!!!!!!

Tarih84

Hiç yorum yok: