7 Eylül 2010 Salı

Türk İşi RAMEN Tarifi

Photobucket


Canım sıkılıyor, arada bir Kore dizisi bakınıyordum.Neyse azıcık nostalji yapayım dedim bof açtım ama en iştah kabartan bölümüne gelince yine yeni yeniden ramen kırizim tuttu bu işe el atmalıyım hemmen dedim ve işte bu çakma ramen tarifi çıktı ortaya.ben çok beğendim tabii son söz sizde=)

MALZEMELER:
-Bir paketin 1/4 kadar çubuk makarna tercihen erişte makarna iel yapıldığında daha leziz oluyor.
-Bir paket hazır çorba ,fincanlık, 2 dk da hazırlananlardan
-Meze niyetine aslen kimchi niyetine turşu.


Photobucket

YAPILIŞI:

öncelikle küçük bir tencereye bir miktar su koyun, kaynamaya başlayınca ikiye bölerek makarnaları ekleyin.unutmayın içine eklediğimiz makarnaları 3 parmak geçecek kadar su ekleyinki kalan su az ama yoğun olsun, yoğundan kastım makarnanın yararlı proteinlerini lavaboya boca etmek yerine kalan suyu yapacağımız hazır çorbanın sıcak suyu yerine kullanıp yararlanmak olsun.Photobucket

Haşlanan makarnayı servis kasenize süzdürerek alın.Kalan suyun içine bir paket fincanlık hazır çorbayı ekleyin ve karıştırma işlemine başlayın.

Photobucket

Son olarak kıvama gelmiş çorbayı kaseye ekleyerek bir kaç alt üst edin ve servise hazır son rütuşları yapmış olun.

ÖNEMLİ NOT: Makarna haşlanırken ve sonrasında sla tuz eklemeyin çünkü çorbanın içerisindeki tuz miktarı yeterli olup sizin her ekleyeceğiniz fazladan tuz tadınızı kaçıracaktır.Bizler biriliz ki ramen kimchisiz,mezesiz sofraya gelmez.bu açığı kapatmak için yanına eğer akşamdan kalmış mezeniz varsa ekleyin ya da benim gibi turşu ekleyerek servis yapın.

SUNUM:


Photobucket

Photobucket

veee şimdide çay sırası:

Asyalıların adeti sofraya su getirmek yerine bol bol yeşil çay içmeleridir.ben oldum olası alışamadım şu yeşil çaya hatta öğürtü hissi geliyor.ama dediki bugün madem çakma ramen yicem o zamn kalk bi zahmet yeşil çay yap kendine.

Photobucket

baktım baktııııım yok deidm yok ben bunu içersem mide falan kalmaz bende..rameni türk işi yapıyorsam çayı neden türk işi yapmıyorum aldım elime çaylarımızı harmanlamaya karar verdim.

Photobucket

neyse çayı da demledim ama rameni bol biberli yediğim için içim yandı, mecburen buram buram soğuk içecek arıyorum.yaz keyfi hararet bastırıcı annem yapmış gibi teyzem yapmış gibi limonataaaa cingılları beynimde dönmeye başladı=) reklamın gücü aşkına gittim buzdolabına:

Photobucket

fotoğrafı çekerken resmen tembelliğim adına utandım o kadar sıkma robotu katısı sıvısı duruken ben gittim hazır içecek koydum.ahh tembellik ahhhh

damağımda güzel bir tat üztüne bir demlik çay Allahım sana çok şükür...

Tarih84

5 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Sunumu güzelde canım. Bana pek yenilebilir gelmedi :)

tarih84 dedi ki...

joey: valla afiyetle yedim=) ama sen zaten ramenide iştahlı yemiyorsunki...=)=) ondan beğenmemişsindir ...ay nasıl kendimni haklı çıkarmak için bahaneler sunuyorum utandım=)

Joey Potter dedi ki...

Yoo aslında doğru söylüyorsun ben Rameni de iştahla yemiyorum. Çok sevdiğim bir şey değil. Sası bir tadı var ama en yenilebilir şey benim için Kore mutfağında.

joppala dedi ki...

pötibörle pasta yaptınız mı hiç? herkes yapmıştır ya, hemen iki dakikada koy pötibörü, çikolata sür, al sana pasta :)) ülker şimdi pötibör çoko diye bi şey yapmış, aynı bizim yaptığımız gibi, uğraşmaya gerek de kalmadı. al bakkaldan, koy misafirin önüne :)) http://www.facebook.com/Ulker?v=app_140225022661799

Adsız dedi ki...

Yazar cok tesekkurler...

Selamlar Senay