17 Eylül 2010 Cuma

Fatma Gül'ün Suçu Ne?

Photobucket

Dün akşam uzun süredir beklenilen dizi Fatma Gül'ün Suçu Ne? izledim.Beren Saat yine iyiydi, role bürünebilmişti.Dizi için seçilmiş oyuncular iyi, mekanlar güzeldi..bir ay yapım klasiği dizi orjinalinden çok bambaşka sularda gezinmekteydi.Eee tutarsa 2 sezona yaymak gerekli mantığı ile birden çok yan karakter vardı.

Photobucket

Hülya Avşar'ın tüm çevrelerce en beğenilen filmi (hatta annem bile bu filmdeki oyunculuğunu beğenir, kendisi antihülyacıdır!!!) Beren Saat'in oyunculuğu ile nasıl olacaktı,merak dorukta,beklenti yükseti.Şimdilik olumlu bir beğeni kitlesini edindi...izleyip göreceğiz neyini nasılını.

Değişmeyen tek şey tecavüz sahnesiydi.Hiç bir şekilde yumuşatılamayacak, ahlak ötesi,itlik-piçlik-adilik-katliam bir durum.


Photobucket


Fatmagülün Suçu Ne Dizisi Ä°lk Fragman
Yükleyen blogsistemleri. - Tüm sezonlar ve tüm bölümler


Orjinalinde:
özürlü bir abi, fakir ama tamaatkar bir hayat,ve gencecik masum bir kızın söndürülen hayatı vardı.

yenilendirilmiş versiyonda:
ebe nine, oğlanların amcaları ve ilişkileri, kızın nişanlısı ve ailesi, ve yenge (lanet ötesi yenge) ee diyoruz dizi en az 2 sezon devam edecek olay lazım.Yenge baştan sona fesat ve kötü, özürlü ile olan evliliği asla onu kesmemiş, aldatma ve iftira potansiyeli yüksek, kıza etmediğini bırakmayan cinsten.fatma gül işin zaten zor.Deli gibi kıskanç nişanlı, yaklaşan evlilik ve trajedii...

bilinen genel konu özeti:

Fatmagül genç bir köylü kızıdır. Bir gün ona 3'ü zengin çocuğu olmak üzere 4 adam tecavüz ederler. Kızın deli bir abisi dışında kimsesi yoktur. Ama devlet onu korumak için failleri yakalayıp hapse atar.

Zengin cocukların aileleri tek çözümü fakir çocuğu kandırmakta bulurlar. Bir sene evli kalsın, hemen boşatacaklardır ikisini, söz verirler. Fatmagül o sırada hamile değildir, hamile kaldığı için degil, tecavüze uğradığı için Türk kanunlarına göre tecavüzcülerden birisi onunla evlenirse dava düşecektir.

Felaket bir dramdır bu. Gencecik kız sevmediği bir tecavüzcü ile evlendirilir. Üstelik adam bundan oturu inanılmaz pişmandır. Zengin çocuklar kendi şehirlerine dönmüş, o bu herkesin yattığı kızla bir evde üstelik evli olarak kalmıştır. Başından atmaya çalışır kızı, ama atamaz. Bu onu daha da hırslandırır. İçer, döver kızı. Her şeyden suçlu olan bu kızdır işte.

Sarhoş bir gecesinde yine kızla birlikte olur. Kiz sevmiştir onu, kabul eder. Ama ne zaman ki hamile kalır kız, adam sinirlenir, nedir ki bu, bir de pici mi olacaktir bu kadından.. Bu sefer hastanelik edene kadar döver, kızın karnına attığı tekmeler doğmamış bebeğini öldürür. Fakat kız onu ele vermez hastanede, düştüm der ısrarla. Bu olay aklını başına getirir adamın. Sonuçta tecavüz etmiş olan onlardır.
kaynak


Yer İzmir- Çeşme- Ildırı: yıllardır orada yazlarını geçirmiş biri olarak çok şaşırdım.yaz- kış istisnasız dayımın ya da teyzemlerin yazlıklarına gittim.kuzenlerimle tarihi ıldır köyüne yürüyüşler yaptım.ıldırıyı ve çeşmeyi iyi bilen biri olarak bir çok çekim hatasına şahit oldum.helikopter çekimlerini öyle montajlamışlarki kimse oranın düz bir şeritte çekim olduğunu yemez. ıldırıyı çekiyor birden alaçatıya geçiyor sonra yeniden ıldırı..yahu bu sahil şeridind ees geçilemez ılıca ve şifne nereye gitti...yani işte dizi mantığı. sonrasında köye tek yön gidiş geliş varken, diğer yollar talii iken olmadık çekimlerle geliş yönünü de gidiş gibi çektiler,iyiki o sırada vatandaş yollarda değildi.kaza an meselesi.ve dizinin ilk sahnesindeki ada ıldırdan ister yüz ister yürü gidilecek mesafede. az mı kestane battı ayaklarımıza oraya gidicez diye...:)) güzel günlerdi.

ıldırının en güzel yönü ise bakkallarında en iyi balığın bulunması, günün her saati taze köy ekmeği çıkması, otantik balıkçı kafeleri, güzel kahvaltı yerleri, meşhur lokmacısı, ve yüzmek için teknelerle gidilen adaları...tarihi bir balıkçı köyüne hoş geldiniz izleyiciler.umarım çekimler ıldırda uzun süre devam eder.


Tarih84

5 yorum:

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ нandan dedi ki...

dün en son sahneye yetişebildim tuhafıma giden ben 27 yasındayım o sahneyi babamla izlemeye utandım ve izleyemedim nasıl +7 ibaresi koymuslar , cinsellik ve şiddet sınırı 7 yaşa mı indi ? Vay halimize..

Ve beren saat yine anırıyor ağlamayı bir türlü öğrenememiş.

zeynep dedi ki...

çok kötü bir sahneydi denk gelmeseydim daha huzurlu uyuyabilirdim..

tarih84 dedi ki...

handan:dizi genel gidişatı için +7 verilmiş.ilk bölüm ve onu takiben kötü anları hatırlatma sahneleri dışında bir sorun olacağını sanmam.

zeynep: haklısın uyku kaçıracak, yürek sıkıştıracak, can gidecek bir sahneydi.ama zaten herşey bu sahne üzerine kurgulanmıştı.bu kadarla kaldığına şükretmek gerekli.

ben asıl beren saate üzüldüm.ne olursa olsun bir bayan oyunculuğunu da sergilese kolay bir sahne değildi.helal olsun diyorum.bu sahne kötü ama olması gerekliydi. gerçekğe en yakın şekilde çekilmişti. bu kadar gelişmiş tv-sinema dünyasında daha yumuşatılmışı yada mış gibi yapılmışı olmazdı.dizinin can damarı olması sebebiyle.

allah tüm gençleri erkeğini kıznı korusun,çocuklarımızı korusun,sapmış olanlardan

unnii dedi ki...

tecavüz sahnesinden çok 2. bölümde o kaynana ile yengenin tavırları konuşmları beni yedi bitirdi. kızın hali birinin aklının ucunun kenarndanda mı geçmez nasıl kadınsınız siz yaa...

tarih84 dedi ki...

unni: geçmiyor maleserf dünki bölümde de durum değişmedi,mustafanın annesi oğlumun başını yakma yetmedi mi yaptıkların deid, yengesi ayrı alem, oğlanlar-anaları hepsi b..k soyu..reziller.